Uroczysta sesja Rady Warszawy i nowi honorowi obywatele

Rafał Osiński    2015-07-31 19:31:12

Tradycyjna już uroczysta sesja Rady Warszawy na Zamku Królewskim i tym razem obfitowała w liczne wzruszenia. W obecności władz stolicy, najważniejszych osób w państwie, a także przedstawicieli kultury i duchowieństwa wręczono honorowe obywatelstwa oraz nagrody miasta stołecznego Warszawy.

Pierwszym akcentem uroczystości było wprowadzenie sztandaru. Następnie przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska powitała zebranych gości, wśród których znaleźli się m.in. Marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, metropolita warszawski arcybiskup Kazimierz Nycz oraz wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski. Nie zabrakło również wiceprezydentów. Wyjątkowo przywitano jednak tych, którzy od dziś są honorowymi obywatelami naszego miasta – prof. Henryka Samsonowicza i Andrzeja Wajdę.

– Nasi nowi honorowi obywatele w sposób szczególny pielęgnują pamięć o Warszawie – podkreśliła Ewa Malinowska-Grupińska. Przewodnicząca pokrótce przypomniała ich życiorys. Zwróciła uwagę na to, że prof. Samsonowicz był pierwszym ministrem edukacji III RP, a Andrzej Wajda piastował funkcję senatora I kadencji.

– Prof. Henryk Samsonowicz to wielki uczony, humanista, aktywnie biorący udział w życiu naszego kraju i miasta. Opublikował ponad 1000 prac naukowych z obszaru historii zaś jego studenci to dzisiejsza elita polityczna, społeczna i biznesowa Polski – mówiła. – Zbyt mało mam czasu, by wymienić wszystkie dokonania naszego wielkiego reżysera Andrzeja Wajdy. Do dziś aktywnie upowszechnia kulturę spotykając się z m.in. młodzieżą – powiedziała z kolei o Andrzeju Wajdzie.

Podziękowania złożyła także prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. – Zarówno Andrzej Wajda jak i Henryk Samsonowicz bardzo dobrze pokazują, na czym polega współczesny patriotyzm. To służba drugiemu człowiekowi, ojczyźnie, społeczności. Bardzo Wam dziękuję za wkład w rozwój stolicy, jesteśmy z Was dumni – powiedziała pani prezydent.

Nowi honorowi obywatele otrzymali dyplomy, medale, a także specjalne legitymacje. – To dla mnie wielkie wyróżnienie zawodowe. Mimo mojego wieku wiem, że jestem w stanie jeszcze sporo dla Warszawy zrobić – powiedział Henryk Samsonowicz. – Kocham Warszawę, to miasto nawet w szarych czasach PRL miało rumieńce. To tu mam najwspanialszych przyjaciół, bardzo Wam dziękuję za to wyróżnienie – powiedział z kolei Andrzej Wajda.

Następnie chwilą ciszy upamiętniono tych honorowych obywateli Warszawy, którzy w minionym roku odeszli: Ziutę Hartman, działaczkę ruchu oporu podczas II wojny światowej i uczestniczkę powstania w Getto Warszawskim, prof. Władysława Bartoszewskiego oraz prof. Jerzego Regulskiego, eksperta z zakresu samorządu terytorialnego.

Kolejnym ważnym elementem uroczystości było wręczenie nagród miasta stołecznego Warszawy. Wśród uhonorowanych znaleźli się m.in. dziennikarz Krzysztof Skowroński oraz aktorka Anna Chodakowska, a także powstańcy, lekarze, nauczyciele oraz ludzie kultury. – Żałuję, że wśród honorowych obywateli nie ma dziś Bronisława Wildsteina – powiedziała Anna Chodakowska w swoim wystąpieniu.

To był wyjątkowy dzień i wyjątkowa uroczystość. Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się w tym samym miejsce, w podobnym gronie, bez niepotrzebnych politycznych nieporozumień.

 

Zdjęcia: Facebook.com/hanna.gronkiewiczwaltz

ZOBACZ TAKŻE:

Znamy Honorowych Obywateli m.st. Warszawy

Bronisław Wildstein bez honorowego obywatelstwa. PO podjęła decyzję

Uroczysta sesja Rady Warszawy

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...