„Nowa” siła Platformy? Oni powalczą o Warszawę

Karolina Wiśniewska    2015-08-04 07:06:05

Listy, nazwiska, jedynki, transfery – cała polityka żyje w ostatnich dniach wyborczymi układankami Platformy Obywatelskiej. Znane są nazwiska tych, którzy powalczą o poselski mandat z Warszawy. Znane i trochę zaskakujące, zwłaszcza w porównaniu do składanych wcześniej przez Ewę Kopacz zapowiedzi o "nowej" sile.

W porównaniu do listy PO sprzed czterech lat, nie da się ukryć, że waga tegorocznego rozdania jest znacznie mniejsza. Na „jedynce” mieliśmy wówczas Donalda Tuska, zaraz za nim aktywną i doskonale w stolicy znaną Małgorzatę Kidawę-Błońską, a mocną trójkę dopełniało nazwisko byłego ministra finansów Jacka Rostowskiego. Jednak cztery lata temu Platforma Obywatelska była w zupełnie innej kondycji niż teraz, z zupełnie innym liderem...

Dziś warszawska lista nie jest na tyle mocna, aby utrzymać wyborców, którzy wahają się nad tym czy PO, czy jakaś inna formacja (zarówno bardziej liberalnych, jak i konserwatywnych). Nie jest też na tyle wyrazista, aby przyciągnąć nowy elektorat. Patrząc na jej nazwiska pierwszy raz, w tej samej chwili przypominają się słowa głośno wypowiadane na konwencji przez panią premier: „Oprócz parytetu płci, chce na naszych listach parytetu wieku”. Warto więc zapytać, gdzie jest zapowiadana „młoda, nowa i niewykorzystana siła Platformy Obywatelskiej”? Bo na stołecznej liście zarówno z ową nowością, jak i młodością (choć tu są wyjątki) można by spekulować...

Lista bez Kidawy-Błońskiej

Zgodnie z zapowiedziami, listę otworzy Ewa Kopacz. Pani premier mówiła o tym już mniej więcej w połowie lipca, przekonując że chce rzucić rękawicę Jarosławowi Kaczyńskiemu (o starcie wszystkich warszawskich „jedynek” pisaliśmy na portalu „Polityka Warszawska”). Deklaracja Ewy Kopacz nie uległa zmianie, w przeciwieństwie do tej, którą kilkanaście dni temu składała Małgorzata Kidawa-Bońska. Pani Marszałek również zapowiadała, że chce startować z Warszawy, nieważne z którego miejsca.

Dziś wiemy jednak, że Kidawy-Błońskiej na warszawskiej liście nie ma i to właśnie ta nieobecność wywołuje największe kontrowersje. Pani Marszałek - polityk warszawski, aktywny i doświadczony stała się polityczną "panną na wydaniu", dla której zawzięcie partia poszukuje okręgu. Z jednej strony, nie ma się co dziwić, bowiem w wyborach parlamentarnych działa coś, co Platforma nazywa ostatnio „optymalizacją wyniku”. Z drugiej jednak – wsłuchując się w słowa z 21 lipca: „tu się urodziłam, tu spędziłam całe swoje życie, Warszawy nigdy nie opuszczę, chcę kandydować z Warszawy (…) Ważne jest, żeby startować z miasta, które się ceni i w którym człowiek się dobrze czuje” – owego zdziwienia trochę trudno uniknąć.

Obecna Marszałek Sejmu była warszawską radną, przez siedem lat kierowała stołecznymi strukturami, stąd startowała zawsze i zawsze osiągała dobry wynik (w ostatnich wyborach 45 tys. głosów). W komentarzach nie brakuje przewidywań, że Kidawa-Błońska mogłaby otrzymać tym razem więcej głosów niż Ewa Kopacz, na co liderka partii – ze względów oczywistych – nie może sobie pozwolić.

Marcin Kierwiński i Joanna Fabisiak

Zamiast Kidawy-Błońskiej na miejscu drugim wystartować ma najprawdopodobniej Marcin Kierwiński, który również doskonale znany jest z działalności w warszawskim samorządzie, w którym pokonał prawie wszystkie szczeble. Zaczynał jako przewodniczący koła na Wilanowie, potem na Ursynowie. Kierował klubem radnych PO w radzie miasta, był zastępcą Małgorzaty Kidawy-Błońskiej w Warszawie, sekretarzem w zarządzie mazowieckiej PO u Andrzeja Halickiego, dzięki któremu de facto w polityce w ogóle zaistniał i z którym później ściśle współpracował.

W poprzednim roku kierował kampanią Hanny Gronkiewicz-Waltz. Dziś pełni funkcję sekretarza stanu w Kancelarii Premiera i szefa gabinetu politycznego premier Ewy Kopacz, a także – szefa sztabu kampanii parlamentarnej PO, w związku z czym często mówi się, że ma „dokonać niemożliwego”, czyli uchronić partię przez ostateczną porażką.

Cztery lata temu Marcin Kierwiński startował z piątego miejsca na warszawskiej liście. Jego wynik nie był zachwycający. Otrzymał 3,5 tys. głosów, znacznie mniej niż wielu, którzy znajdowali się na dalszych pozycjach (np. Marcin Święcicki – ponad 6 tys. głosów).

Warszawskie podium zamyka Joanna Fabisiak, zasiadająca w Sejmie nieprzerwanie od 2005 roku (a także wcześniej, w latach 1997-2001). Tym którzy śledzą politykę tylko sprzed ekranu telewizora, pani poseł jest raczej mniej znana, lecz w społecznych warszawskich inicjatywach pozostaje stale obecna. W ostatnim czasie objęła patronat i uczestniczyła w takich akcjach, jak „Czysta Białołęka” czy „Bezpieczna Komisja Edukacji Narodowej” na Ursynowie. Spośród warszawskich posłów Platformy Obywatelskiej złożyła najwięcej interpelacji. Dobra trzecia pozycja poseł Fabisiak również jednak nie obeszła się bez echa. Komentatorzy podkreślają, że reprezentuje mocno konserwatywne skrzydło PO i przypominają głosowania w takich sprawach, jak in vitro (gdzie była przeciw) czy konwencja antyprzemocowa (kiedy to wstrzymała się od głosu).

Miejsce dla Romana Giertycha

Łukasz Abgarowicz, kandydat z numerem cztery i obecny senator okręgu podwarszawskiego. Pech chciał, że tego samego, z którego wystartować postanowił Roman Giertych – jako kandydat niby-niezależny, ale jednak – jak się okazuje – wspierany przez Platformę.

Jeszcze kilka dni przed posiedzeniem mazowieckiego Zarządu marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska zapewniała, że PO nie ma powodu, aby dla R.Giertycha rezygnować z tak dobrego własnego kandydata. Łukasz Abgarowicz przez lata zdobywał w tzw. „obwarzanku” świetne wyniki, w ostatnich wyborach uzyskał ponad 100 tys. głosów i teraz zresztą także początkowo zadeklarował chęć startu do Senatu. Chęci i zapewnienia jak widać na niewiele się zdały, a partyjny długopis Platformy przypisał senatorowi inne miejsce, inny okręg i... inną izbę.

Święcicki, Szczerba, Krajewska...

Na pozostałych pozycjach uplasowali się politycy, których obecnie obserwować możemy w Sejmie i których pracę podsumowywaliśmy ostatnio w naszym rankingu, z wyjątkiem obecnego wojewody Jacka Kozłowskiego, który otrzymał „piątkę”. Szóste miejsce przypadło byłemu prezydentowi Warszawy Marcinowi Święcickiemu (o dwie pozycje wyżej niż 4 lata temu), siódme – posłance Alicji Dąbrowskiej (aż 7 oczek wyżej, poprzednio kandydowała z 14 miejsca), ósme – Michałowi Szczerbie (podobny skok, poprzednio był na 15 miejscu), dziewiąte – Ligii Krajewskiej (tu spadek o dwa – w 2001 kandydowała jako „siódemka”) i dziesiąte – podobnie jak cztery lata temu – Romanowi Koseckiemu.

Listy mogą jeszcze ulec zmianie. 

Choć Platforma Obywatelska zapewne i tak wygra wybory w Warszawie, to nie da się ukryć, że konkurencja może zacierać ręce. W tym zwłaszcza Zjednoczona Lewica i Ryszard Petru, ale Prawo i Sprawiedliwość również. Jeśli zaproponują na swoich listach ciekawych kandydatów, mogą na słabości Platformy wiele ugrać. PO pokazuje wyraźnie, że zamiast myśląc o wyborach, myśli przede wszystkim o tym, co stanie się po nich. Według sondaży, liczebność obecnego klubu tej partii zmniejszy się o około kilkanaście procent, w związku zamiast zapowiadanego parutetu młodości, mamy mocną wyborczą gimnastykę służącą temu, aby główni partyjny działacze ponownie na się w nim znaleźli.

 

Źródła: 300polityka.pl, własne

ZOBACZ TAKŻE:

NowoczesnaPL prezentuje swój program

Biało-Czerwoni po warszawsku

Warszawskie kobiety polityczne

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...