Krulikowskiego subiektywny przegląd tygodnia

Paweł Krulikowski    2015-08-03 07:07:17

Nie wiem jak Państwu, ale mnie przeglądy tygodnia zawsze kojarzyły się z nudnym przywoływaniem kolejnych obrazków z ewentualnym komentarzem. Tak to wygląda w telewizjach czy w tygodnikach. Nie chciałbym, żeby tak samo wyglądało to w „Polityce Warszawskiej”. Mam dla Czytelników zupełnie inną formą przeglądu wydarzeń. Subiektywną i z przymrużeniem oka. Zaczynamy.

Zanim z jednak z przymrużeniem oka, to wypada zacząć od spraw najważniejszych. Pierwszy sierpnia to rocznica, której nie powinno się psuć. Upolityczniać. Sprowadzać do spraw niskich. Jak co roku, władzom Warszawy, warszawskim kapłanom oraz nawet (niestety...) samym Powstańcom udało się atmosferę pamięci zrujnować. Mętne tłumaczenia wobec obecności Andrzeja Dudy na obchodach ratusza, żenujące wystąpienie żoliborskiego księdza Pawła Piotrowskiego, z aluzjami do Smoleńska oraz „zmian po 24 maja w naszym kraju”, a na końcu generał Ścibor-Rylski zwracający się z tęsknotą do odchodzącego Prezydenta Bronisława Komorowskiego. Wszystko można obrzydzić bieżącą polityką, tylko dlaczego tak piękną rzecz, jaką jest pamięć o Warszawskich Bohaterach?

Zostawiając jednak na boku małostkowość niektórych zaślepionych jednostek, w mijającym tygodniu nie zabrakło oczywiście klasycznych, warszawskich, politycznych "jaj". Oto na przykład, na Pradze Południe do skutku wybierano wiceburmistrza. Dla zasady, za pieniądze podatników najpierw wybrano Michała Wieremiejczyka w czerwcu, potem uchwałę uchylono (ze względów proceduralnych), po czym wybrano go jeszcze raz pod koniec lipca. Tym razem zgodnie już z duchem prawa. Gdyby szanowni radni Pragi nie mieli nic ciekawszego do roboty, prosimy o maila na adres Polityki Warszawskiej. Znamy jeszcze kilka innych (wybieralnych) stanowisk, na które można powtarzać głosowania.

Mieszkańcy Warszawy mogą znów odetchnąć z ulgą. Jan Śpiewak, miejski partyzant, po raz kolejny obronił stolicę przed biedronkową szarańczą. Tym razem, organizując bohaterski protest przeciwko nadaniu wysokiego odznaczenia państwowego prezesowi spółki Jeronimo Martins. W giełdowych notowaniach Jeronimo leci na łeb na szyję, a rada nadzorcza poważnie zastanawia się nad całkowitym wycofaniem się z Warszawy. Rozpoczną od Kina Femina. Brawo Janku!

Nie próżnują również ciężko pracujące władze w ratuszu. W niedzielę otwarto (wreszcie) nadwiślańskie Bulwary. Jako, że Hanna Gronkiewicz-Waltz ma swój stały, dobrze rozpoznawalny styl, to oddam głos koledze z redakcji: „Oddanie opóźniło się o ponad rok, cała inwestycja kosztowała około 44 mln zł. Druga część promenady będzie oddawana w kolejnych latach, jej ukończenie także jest opóźnione”. Czyli jak zwykle, wszystko idzie zgodnie z planem.

W cieniu letnich upałów i sezonu ogórkowego powoli ku Warszawie zbliża się wyborcza zgroza. W dwóch odsłonach. Po pierwsze swoją stołeczną listę ogłosiła Platforma Obywatelska, którą nawet „Gazeta Wyborcza” nazwała „koszmarną". Trudno byłoby bardziej adekwatnie dobrać epitety. Drugim aktem przedwyborczej gry jest powrót Romana Giertcha. A właściwie "Prezesa Romana", który w nowym wydaniu stoi na czele Instytutu Myśli Politycznej i na razie agituje referendalnie. Panie Mecenasie, nie z nami te numery.

Interpelację, która ma na celu zainicjowanie kampanii społecznej, wychowującej piratów rowerowych złożył radny PO Jarosław Szostakowski. Jak słusznie zauważa, należy ukrócić rozbijanie się bezczelnych jednośladów po chodnikach i stwarzanie przez nich zagrożenia na ulicach. Czyżby po ogłoszeniu list wyborczych, fatalnych dla własnego elektoratu, radny Szostakowski zamierza również wkurzyć hipsterów na modnych rowerach?

Tymczasem na Białołęce skradziono progi zwalniające. Zamontowane w okolicach szkół, w trosce o bezpieczeństwo dzieci, padły najprawdopodobniej łupem złomowych bezmózgów. Pomimo braku upałów, niektórym słońce wciąż przygrzewa za mocno.

W kategorii bez komentarza pozostawiamy sytuację, w której platformerskie rządy w Warszawie rozbija i atakuje głównie Jarosław Dąbrowski. Historię spisku Seweryna Blumsztajna z Pawłem Bujskim będziemy śledzić z wypiekami na twarzach. Czekamy na sądowe pozwy, więcej wzajemnych oskarżeń oraz insynuacji. Oraz na listę Pawła Kukiza w stolicy. 

Zdjęcia: własne

 

ZOBACZ TAKŻE:

Monopol na nieomylność

Betonowanie układu

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...