Zmiany w radzie Ursynowa?

Polityka Warszawska    2015-08-04 18:48:36

W poniedziałek członkowie stowarzyszenia Nasz Ursynów złożyli wniosek do wojewody mazowieckiego o wezwanie Rady Dzielnicy Ursynów do podjęcia uchwały w sprawie wygaszenia mandatu radnego Piotra Karczewskiego. W obawie o naruszenie przepisów antykorupcyjnych. Czy skład Rady Ursynowa czekają zmiany?

Sprawa domniemanego konfliktu interesów i złamania przepisów ustawy o samorządzie gminnym została podniesiona przez radnych Naszego Ursynowa na radzie dzielnicy 7 kwietnia. Radny Piotr Karczewski jest zarazem prezesem Stowarzyszenia Kupców na Dołku. Prowadzi więc działalność gospodarczą, która jest w pewnym stopniu zależna od decyzji podejmowanych przez zarząd dzielnicy. Jego funkcja jest więc w tym wypadku dwojaka i może prowadzić do działań radnego, których celem będzie wspieranie własnego biznesu. Na pytania radnych dotyczące tych faktów, przewodnicząca rady dzielnicy odpowiedziała krótko: sprawa została już zbadana i nie ma podstaw, by wygasić mandat radnego. – Powiedziano nam, że taką informację radzie przekazał wojewoda mazowiecki. My jednak nigdy żadnego dokumentu od wojewody nie widzieliśmy na oczy – mówił w trakcie spotkania prasowego Paweł Lenarczyk, radny Naszego Ursynowa.

Członkowie Stowarzyszenia sprawdzili przede wszystkim czy Piotr Karczewski ma jako radny wpływ na kwestie dotyczące lokalizacji bazarku. Jest to istotne, ponieważ w związku z budową drogi S2 targowisko będzie trzeba tymczasowo przenieść. Okazało się, że radny może przychylać się do konkretnego miejsca, a wiadomo, że Piotr Karczewski optował za umiejscowieniem bazaru w okolicach ulicy Polaka. Ta lokalizacja nie odpowiada jednak okolicznym mieszkańcom. Ich protesty przeszły jednak właściwie bez echa. Według Naszego Ursynowa takie postępowanie Karczewskiego narusza także normy moralne i tzw. dobry obyczaj - obiecywał służyć wyborcom, a tymczasem chce postąpić wbrew ich woli.

– Pan Karczewski ma wpływ także na opłaty targowe uiszczane przez kupców z bazarku, co bezpośrednio przekłada się na wpływy do kasy dzielnicy. - podkreślił Piotr Skubiszewski, wiceprezes stowarzyszenia. To według wnioskodawców kolejny powód, by mandat radnego wygasić. Mają oni także nadzieję, że sprawa zostanie załatwiona jak najszybciej. Nie chcą, by radny doprowadził do przeniesienia bazaru w niedogodne dla mieszkańców miejsce i dopiero potem zrezygnował z mandatu. Takie bowiem zapowiedzi padły z ust samego Karczewskiego.

Radni Naszego Ursynowa zdają sobie sprawę z tego, że składają wniosek do osoby, która reprezentuje tą samą partię polityczną, co prezes stowarzyszenia "Na Dołku". – Liczymy, że nie będzie to miało wpływu na decyzję wojewody. Przekazujemy mu bardzo dobrze i szeroko opracowany prawnie wniosek, warto by dokonał jego analizy z należytą starannością – powiedział Piotr Skubiszewski. Podkreślił też, że w wojewoda Jacek Kozłowski wg jego wiedzy ma kandydować w zbliżających się wyborach, w związku z czym szybka decyzja byłaby wizerunkowo korzystna. Najbliższe miesiące przyniosą rozwiązanie sprawy. Co jeśli wojewoda oddali wniosek? Radni Naszego Ursynowa nie chcą w tym momencie spekulować o tym jakie kroki podjęliby w takim wypadku. Stawiają na rozsądek Kozłowskiego.

Tekst i zdjęcie: Karolina Rogaska

 

ZOBACZ TAKŻE:

Wola i Ursynów. Burzliwe dyskusje o edukacji

Ursynowski spór wokół obchodów Powstania Warszawskiego

Walka o bezpieczeństwo dzieci na Ursynowie trwa

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...