Chcą głosów 98% bezpartyjnych Polaków

Bartłomiej Kozek    2015-08-05 15:24:00

Łączą młodość z doświadczeniem. Chcą, by Polska działała niczym dobrze zarządzana firma. Nie brak wśród nich twarzy, które do tej pory krążyły wokół Pawła Kukiza – w tym byłego burmistrza Ursynowa, Piotra Guziała. Bezpartyjni JOW ruszają z kampanią.

– W tym tygodniu zarejestrowaliśmy w Państwowej Komisji Wyborczej komitet Bezpartyjni JOW – ogłosiła zgromadzonym reprezentantka ruchu Agata Haska. Na konferencji prasowej w pobliżu Rotundy PKO pojawiło się wiele innych twarzy nowego projektu politycznego. Twarzy – dodajmy – nie takim znowu anonimowym.

Po co Bezpartyjni startują w październikowych wyborach? Ambicji odmówić im nie sposób. – Chcemy zawrzeć z Polakami nową umowę społeczną – powiedział prezydent Lubina, Robert Raczyński. – Uważamy, że Polska potrzebuje poważnej rozmowy na temat przyszłości. Musimy rozmawiać ze wszystkimi pokoleniami – między innymi po to, by młodzi ludzie chcieli zostać w kraju – dodał samorządowiec, który do tej pory kojarzony był z Pawłem Kukizem.

Nie tylko zresztą on.  Spory ideologiczne zostawiamy tym, którzy uprawiali politykę przez ostatnie 25 lat, teraz czas na nową umowę społeczną na kolejne 25 lat – dodał stołeczny radny Piotr Guział. – Jest wśród nas i lewica, i prawica. Połączyły nas kwestie zasadnicze. Nasi reprezentanci w Sejmie będą mieć swobodę w głosowaniach światopoglądowych. Stawiamy na organizacje pozarządowe, ludzi z trzeciego sektora – dodał.

Jakie kwestie tworzą filary ruchu? Więcej szczegółów mamy zacząć poznawać już od przyszłego tygodnia. Guział nie bez złośliwości zadeklarował, że w przeciwieństwie do formacji Kukiza samorządowcy swój program mieć mają.

Potrzebujemy decentralizacji kraju i deglomeracji – przeniesienia części z 70 urzędów państwowych z Warszawy do innych miast Polski – zadeklarował Patryk Hałaczkiewicz, niegdysiejszy szef sztabu Pawła Kukiza i kandydat na burmistrza Bielawy. Realizacja „Projektu Polski Wielu Serc” sprawiłaby m.in. to, że nową siedzibą Ministerstwa Edukacji Narodowej zostałby Kraków, Giełdy Papierów Wartościowych – Poznań, a Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – Gorzów Wielkopolski. 

– Wspieramy również ideę jednomandatowych okręgów wyborczych (JOW-ów) – dodał Hałaczkiewicz.

W JOW-ach pojawiają się pierwsze zalążki normalności – takiej, jaką znamy z państw Zachodu – podkreślał ten wątek najmłodszy radny sejmikowy w Polsce, 24-letni Łukasz Mejza z Lubuskiego. – Wiemy jak naprawić Polskę, bo są z nami liderzy lokalnych społeczności, na przykład drobni przedsiębiorcy.

Czy nowy komitet ma szanse? Jego liderzy prezentują linię bardzo podobną do Pawła Kukiza. Brak muzyka na listach do niedawna mógłby być istotną wadą projektu – teraz jednak, po fali doniesień o wewnętrznych problemach wokół inicjatywy muzyka, mogą skorzystać na roznieconym przez niego społecznym buncie i towarzyszącym mu rozczarowaniu kandydatem w niedawnych wyborach prezydenckich.

Wszystko to pod dwoma warunkami. Po pierwsze, że po majowych wyborach scena polityczna nadal pozostaje rozbetonowana i otwarta na nowe inicjatywy polityczne, co po spadających notowaniach Kukiza nie musi być wcale takie oczywiste. Po drugie, jeśli uda im się zebrać podpisy. Konieczność ich zbiórki pokaże, czy poza Dolnym Śląskiem, województwem lubuskim i Warszawą Bezpartyjni JOW mają silne struktury lokalne.

 

Zdj. Polityka Warszawska

ZOBACZ TAKŻE:

Na Chłodnej: WoJOWnicy vs antyJOW

Komitety lokalne o JOWach

Warszawska drużyna Pawła Kukiza

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...