Zakaz wstępu do Ratusza? Prokuratura wszczyna śledztwo.

Polityka Warszawska    2015-08-07 18:40:06

Miesiąc temu miało się odbyć spotkanie zarządu dzielnicy Bemowo z mieszkańcami. Ci ostatni nie zostali jednak wpuszczeni do Ratusza dzielnicy. Kontrolowani przez pełnomocników Hanny Gronkiewicz-Waltz ochroniarze zabronili im wstępu. Sprawą zajęła się prokuratura.

Spór pomiędzy władzami Bemowa a prezydent Warszawy trwa od dłuższego czasu. Eskalacja konfliktu nastąpiła 6 lipca tego roku o czym pisał Rafał Osiński. Przypomnijmy, że na spotkanie z zarządem i radnymi umówieni byli mieszkańcy popierający ugrupowanie Ryszarda Petru – Nowoczesną.pl. W ostatniej chwili okazało się, że nie mogą oni skorzystać z sal dostępnych w budynku i muszą znaleźć inne miejsce na spotkanie.

Urząd Miasta tłumaczył, że nie dostał wniosku o udostępnienie sali. Według urzędnków to był powód całego zajścia. Zarząd Bemowa postrzega to tłumaczenie jako absurdalne, władze dzielnicy mogą dowolnie gospodarować przestrzenią dzielnicowego Ratusza. Okazało się także, iż administracja budynku już wcześniej dostała polecenie wymiany zamków. Nikt z głównych zainteresowanych, nie został o tym jednak poinformowany.

– Jest to kolejny przykład bezczelnego łamania prawa przez ludzi Hanny Gronkiewicz-Waltz. Mamy nadzieje, że tym razem Prokuratura szybko tę sprawę wyjaśni, a osoby odpowiedzialne zostaną ukarane – powiedział Krzysztof Zygrzak, burmistrz Bemowa. Tego dnia pod Ratusz wezwana została policja, której protokół na pewno będzie pomocny w sprawie.

Na całą sprawę emocjonalnie zareagował także wiceburmistrz dzielnicy, Łukasz Lorentowicz. Na drzwiach gabinetu prezydent Warszawy zawiesił tabliczkę z napisem "Wstęp wzbroniony", to oczywiste odniesienie do zaistniałej na Bemowie sytuacji. Zarząd ten performance nazywa protestem wobec działania władz miasta.

Niewiadomo jeszcze czy prokuratura dopatrzy się złamania prawa. To nie pierwsza sprawa jaka trafiła przed jej oblicze w odniesieniu do konfliktu na linii urząd miasta – zarząd Bemowa. Poprzednie śledztwo dotyczyło nieprawidłowości jakie zgłosił były wiceburmistrz tej dzielnicy, Paweł Bujski. Oskarżony był Jarosław Dąbrowski, który miał się dopuścić nieprawidłowości. Krzysztof Zygrzak odbierał to jako działania mające na celu zniszczenie dobrego imienia zarządu. Śledztwo zostało w końcu umorzone, nie stwierdzono znamion przestępstwa. Prawdopodobnie cała "afera", była burzą w szklance wody.

Więcej "wygranych" jest po stronie Bemowa. Sąd Apelacyjny przychylił się do rozpatrzenia ich wniosku o udzielnie pełnomocnictwa finansowego Zarządowi, którego odmówiła Hanna Gronkiewicz-Waltz. Sprawa trafiła do Sąd Cywilnego. Wydawało się, że po tych wydarzeniach konflikt przycichnie i w końcu wygaśnie. Walka jednak ciągle trwa.

Autorka: Karolina Rogaska

zdjęcie: Facebook Bemowo

Zobacz także:

Kto odpowiedzialny za tzw. "aferę bemowską"?

Jakub Gręziak przestaje być radnym. Zagrożona koalicja na Bemowie?

Władze Bemowa domagają się 1 mln zł od Hanny Gronkiewicz-Waltz

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...