Nie taka Zjednoczona Lewica?

Polityka Warszawska    2015-08-10 14:58:55

Sojusz Lewicy Demokratycznej oraz Twój Ruch ogłosiły w sobotę decyzję o wspólnym, koalicyjnym starcie w jesiennych wyborach parlamentarnych. Wbrew pozorom nie oznacza to zwierania szeregów. Na wspólnej liście może zabraknąć Zielonych, których kuszą... Biało-Czerwoni.

Sytuacja w Zjednoczonej Lewicy może nie przypomina batalii o miejsca na listach, jaką od tygodnia obserwujemy w Platformie Obywatelskiej, ale także obfituje walki i wojny podjazdowe. 

Na początku minionego tygodnia areną jednej z bitew była Warszawa. Choć jedną z twarzy porozumienia i murowaną liderką wspólnej listy miała być współprzewodnicząca TR, Barbara Nowacka, z kuluarowych negocjacji dochodziły sygnały, że chrapkę na „jedynkę” w stolicy miał również SLD.

Do weekendu sprawa się jednak wyklarowała. Typowany jako alternatywa dla Nowackiej Wojciech Olejniczak zadeklarował w mediach społecznościowych, że do polityki wracać nie zamierza. Inny pretendent, Włodzimierz Czarzasty czyli mazowiecki „baron” Sojuszu, otworzy listę ZL w Płocku.

Wydawało się zatem, że nadszedł już kres przeciągających się negocjacji koalicyjnych. Nic bardziej mylnego.

Rozczarowani Zieloni

Jednym z filarów lewicowej inicjatywy mieli być Zieloni. Tymczasem w sobotni wieczór na partyjnych kontach na Facebooku i Twitterze pojawiła się enigmatyczna informacja o nadzwyczajnym posiedzeniu zarządu partii.

Z naszych nieoficjalnych źródeł wiemy, że przyczyną nagłego spotkania władz były dokonane w ostatniej chwili zmiany wśród „jedynek”. Zieloni mieli dostać dwa pierwsze miejsca dla dwójki swoich przewodniczących Adama Ostolskiego oraz Małgorzaty Tracz. Liczba miejsc się nie zmieniła, ale "ktoś" zdecydował o zmianie okręgów na inne, "trudniejsze" z punktu widzenia Zielonych.

W konsekwencji partia wstrzymała się z podjęciem decyzji o wspólnym starcie, co w ten weekend uczyniły już SLD i TR i postanowiła przedłużyć o kilka dni wewnętrzną debatę w sprawie formuły startu wyborczego.

Wedle naszych informacji Zieloni otrzymali alternatywną ofertę ze strony... Biało-Czerwonych – formacji utworzonej przez Grzegorza Napieralskiego oraz Andrzeja Rozenka. Ich oferta obok kilku "biorących jedynek" miała obejmować także prestiżową "dwójkę" w Warszawie.

Nie słychać za to o tym, by propozycję powrotu do stołu negocjacyjnego miała złożyć Partia Razem. Najmłodsza lewicowa partia zbiera już podpisy pod własnym komitetem i chwali się, że zdołała już zebrać wymaganą ich liczbę w okręgu warszawskim.

Warszawskie znaki zapytania

Jeśli Zieloni zdecydują się wyjść z projektu Zjednoczonej Lewicy będą kolejnym środowiskiem, które pojawiało się na inicjowanych przez OPZZ rozmowach o wspólnym starcie wyborczym i które zrezygnowało z udziału w tym przedsięwzięciu.

Piotr Ikonowicz i jego Ruch Sprawiedliwości Społecznej zdecydowali się na wspólny start z rolniczym przywódcą Sławomirem Izdebskim. Polska Partia Pracy zapowiedziała samodzielny start. Wyrazy niezadowolenia z wyników negocjacji słychać również w mniejszych formacjach – Unii Pracy oraz Socjaldemokracji Polskiej.

Z naszych informacji wynika, że Zieloni przymierzali do startu w Warszawie swoją kandydatkę w zeszłorocznych wyborach prezydenckich w stolicy, Joannę Erbel. Na początku tego tygodnia okaże się, czy ostatecznie znajdzie się ona na listach ZL.

Niemal na pewno na liście warszawskiej zabraknie Wandy Nowickiej. Według najnowszych informacji wicemarszałek Sejmu startować ma jako „jedynka” w podwarszawskim „wianuszku”. Poza Warszawą startować również będzie Paulina Piechna-Więckiewicz. Stołeczna radna i wiceprzewodnicząca SLD ma otworzyć listę w Siedlcach.

Co z tą (zjednoczoną?) lewicą?

Jeśli ktokolwiek myślał, że wraz z sobotnią deklaracją władz SLD i TR proces budowy fundamentów Zjednoczonej Lewicy uległ zakończeniu będzie rozczarowany. Wbrew oficjalnym komunikatom tworzenie list idzie opornie i towarzyszy mu walka o "jedynki" niewiele ustępująca tej jaką znamy z rządzącej PO.

SLD mimo kilku wyborczych porażek "gra" rolę hegemona, rezon odzyskał też Janusz Palikot, którego partia ku zaskoczeniu komentatorów ma otrzymać aż 10 pierwszych miejsc na listach. – Nas próbuje się sprowadzić do roli listka figowego, który uwiarygodniłby koalicję SLD i TR w oczach lewicowych wyborców – mówią nam rozczarowani negocjacjami politycy jednej z mniejszych partii zaangażowanych w budowę koalicji wyborczej. 

Dla Zjednoczonej Lewicy przychodzi czas próby. Już wiadomo, że nie będzie ona jedyną, odwołującą się do lewicowego elektoratu ofertą w nadchodzących wyborach. Wolę samodzielnego startu podtrzymują Biało-Czerwoni oraz Razem.

Odejście od stołu negocjacyjnego rozważają kolejne formacje. Otwarte pozostaje pytanie, czy ZL będzie jedynie aliansem dwóch wspomnianych przed chwilą partii, czy zdoła jednak zgodnie z pierwotnymi zapowiedziami liderów zgromadzić nieco szersze lewicowe środowiska.

Fot. Własność publiczna, autor: Julo

ZOBACZ TAKŻE:

Bitwa warszawska. Kogo znajdziemy na "jedynkach"?

Biało-Czerwoni po warszawsku

Święcił się 1 maj

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...