Krulikowskiego subiektywny przegląd tygodnia

Paweł Krulikowski    2015-08-17 07:55:46

W Warszawie gorąco – dosłownie i w przenośni. Choć trudno oprzeć się wrażeniu, że samorządowcy solidarnie wyjechali na urlop, to przeglądając wydarzenia z zeszłego tygodnia trudno się nudzić. Jak co tydzień, zapraszam więc do ekspresowego podsumowania mijających siedmiu dni w stolicy.

Tym razem już na jedynce plasuje się cykl „Warszawskie jaja”. Złodziej profesjonalista zwinął Prezydentowi RP dwa mikrofony, do których ten pięć minut wcześniej przemawiał na defiladzie Wojska Polskiego. Wszystko odbyło się pod czujnym okiem policjantów. Nie pomogły uwagi tłumnie zgromadzonych na obchodach święta warszawiaków. Zanim obrońcy prawa zareagowali, złodziej ulotnił się z mikrofonami. Upały, jak widać, spowalniają refleks tylko wybranym. Innym zwyczajnie się nie chce.

Sama defilada, jak zwykle, podzieliła mieszkańców i pozostawiła ich w ambiwalencji. W tym także niżej podpisanego. Z uśmiechem na twarzy pokonywałem utrudnienia w komunikacji, które żołnierze zafundowali warszawiakom już od środy. Tu wypada również pozdrowić mieszkańców Mokotowa, pod których oknami próby organizowały sobie orkiestry wojskowe. Z drugiej strony, miło było zobaczyć, że wbrew niektórym pogłoskom, polska armia nie istnieje już całkowicie teoretycznie.

Kolejny pożar mostu Łazienkowskiego. Tym razem skala nie tak duża jak przy poprzedniej katastrofie. Strażakom udało się zażegnać zagrożenie w ciągu godziny. Władze miasta konsekwentnie nie wycofują się ze swoich deklaracji i zapowiadają, że w październiku most będzie „przejezdny”.

Czekamy i przyglądamy się rozwojowi wypadków w sprawie Łazienkowskiego z wypiekami na policzkach. Zwłaszcza, że oprócz zmniejszenia korków, gra toczy się również o to, który z warszawskich polityków będzie biegał dookoła Pałacu Kultury. Przypomnijmy, że w telewizyjnym studiu o „przejezdność” mostu do jesieni założyli się wiceprezydent Jacek Wojciechowicz i lider PiS w radzie miasta Jarosław Krajewski. Liczymy, że wystarczy im konsekwencji do zrealizowania zakładu.

Na stołecznej scenie politycznej po raz kolejny zaznaczyli swoją obecność Biało-Czerwoni. Wśród nich nie brakuje polityków znanych i często opisywanych na „Polityce Warszawskiej”. Postanowili rozpocząć z "grubej rury", od apelu do Prezydenta Dudy o podpisanie ustawy rewitalizacyjnej. Grunt to stawiać sobie ambitne cele.

Swoją drogą, Prezydent Andrzej Duda ma z Warszawą  nielichy problem. Urzęduje ledwie tydzień, a tu już apelują – podpisuj ustawę rewitalizacyjną, reprywatyzacyjną, myśl, co z ustawą krajobrazową. Znowu wychodzimy na miasto roszczeniowe. A sam Duda pochodzi z Krakowa...

W serii „Stołeczna klasyka” – tramwajarze przesuwają remonty. Tym razem na al. Jana Pawła II i na Tarchominie. Nic poważnego. Tu o rok, tam o kilka miesięcy. Ten warszawski styl dobrze już znamy, a sądząc po wynikach ostatnich wyborów samorządowych w stolicy, w pełni akceptujemy. Bo przecież nie musi być na czas, ważne, żeby było. I tylko niesprawiedliwi złośliwcy mogą atakować władze miasta, że się nie robi.

Na koniec – pochwały dla stołecznego Ratusza. Już po raz drugi władze miasta publikują raport „Zrównoważony rozwój Warszawy”, tym razem za rok 2014. Co do niektórych wyników i ich interpretacji, zawartych w raporcie wątpliwości mają miejscy aktywiści, ale inicjatywę popieramy. Dokument znajdziecie tutaj.

Źródło zdjęcia: https://twitter.com/jjozwiak2

 

ZOBACZ TAKŻE:

Przegląd tygodnia Pawła Krulikowskiego

Znamy zarobki pracowników ratusza

Rowerowa niespodzianka dla młodych

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...