Ursynowskie konsultacje zakończone

Karolina Wiśniewska    2015-08-18 08:38:43

Konsultacje społeczne to potrzebna i coraz częściej stosowana forma decydowania o kierunkach rozwoju miasta bądź dzielnicy, m.in. na Ursynowie. Mieszkańcy mieli okazję zadecydować o lokalizacji sześciu siłowni plenerowych. Długi i niełatwy pod względem organizacyjnym proces trwał od maja, lecz biorąc pod uwagę zainteresowanie mieszkańców i frekwencję w głosowaniu – opłacało się.

Na decyzję o tym, gdzie ostatecznie powstanie sześć nowych siłowni plenerowych mieszkańcy Ursynowa mieli trzy tygodnie. W głosowaniu wzięło udział łącznie 3327 osób, w tym 2569 drogą internetową, a 758 osobiście, za pomocą papierowego formularza. Mieszkańcy mogli wybierać spośród szesnastu lokalizacji znajdujących się w dwóch obszarach dzielnicy. Zdecydowanie najwięcej, bo aż 997 głosów zdobył Park Kultury w Powsinie. Na drugim miejscu, z wynikiem 783 głosów, znalazły się okolice placu zabaw przy ul. Bacewiczówny 5, a na trzecim ul. Kłobucka – 526 głosów.

Oprócz tego, nowe siłownie powstaną również na terenie zielonym przy ul. Stokłosy 2/4, Na terenie zielonym po wschodniej stronie włączenia ul. Wyczółki w ul. Poleczki oraz na terenie Szkoły Podstawowej nr 96 przy ul Sarabandy. O zakończeniu głosowania i jego wynikach burmistrz Ursynowa Robert Kempa poinformował w mediach społecznościowych, gratulując jednocześnie mieszkańcom ul. Bacewiczówny i ul. ZWM za mobilizację i najwięcej zebranych głosów w pierwszym obszarze.

Cała akcja pod hasłem „Wskaż lokalizację dla 6 nowych siłowni plenerowych” została ogłoszona przez Urząd Dzielnicy w maju. Do tej pory, na Ursynowie znaleźć można było dziesięć siłowni plenerowych. W wyniku zaproponowanych przez władze konsultacji w sprawie otwarcia kolejnych sześciu, mieszkańcy złożyli aż 104 propozycje miejsc, w których mogłyby się one znaleźć. Wszystkie pomysły zostały poddane weryfikacji przez Wydziały: Infrastruktury, Architektury i Budownictwa, Ochrony Środowiska oraz Gospodarki Nieruchomościami.

Po przeprowadzeniu weryfikacji, pod głosowanie poddano 16 lokalizacji. Pozostałe zostały odrzucone, a najczęstszą przyczyną dyskwalifikacji był m.in. brak możliwości usytuowania z powodu obowiązujących przepisów prawa, np. miejscowych planów zagospodarowanie przestrzennego, ze względu na prywatną własność gruntów bądź kolizję z innymi planowanymi inwestycjami. Głosowanie zakończyło się w ostatnią niedzielę – 16 sierpnia. Nowe siłownie mają powstać jeszcze w 2015 roku. 

Ursynów to dzielnica, w której nie brakuje osób czynnie uprawiających sport, o czym można przekonać się wychodząc w godzinach wieczornych do dzielnicowych parków, „oblężonych” przez biegaczy. Siłownie plenerowe, które istniały do tej pory są chętnie wykorzystywane. Od lipca do października (zgodnie z ustalonym przez dzielnicę grafikiem) odbywają się na nich dyżury trenerów personalnych. Rozwój sportowo-rekreacyjnej sfery życia dzielnicy jest więc dobrym ruchem ze strony jej władz, podobnie jak słuszną inicjatywą było oddanie głosów mieszkańcom w sprawie lokalizacji nowych siłowni. To oni powinni o takich sprawach decydować, ponieważ to właśnie oni korzystają z tego sprzętu na co dzień. Początkowo nie brakowało jednak drobnych kontrowersji. Dużo osób skarżyło się, że środek sezonu urlopowego to nie jest najlepszy czas na przeprowadzanie konsultacji społecznych. Ratusz tłumaczył, że jest to spowodowane m.in. koniecznością zaprowadzenia potrzebnych zmian w budżecie i wynikiem długich weryfikacji – nie spodziewano się, że wniosków z propozycjami miejsc wpłynie aż taż dużo. Mimo wakacji, udało się zmobilizować znaczną grupę mieszańców – wynik blisko 4 tys. głosów to naprawdę sukces. Oby więcej takich inicjatyw, nie tylko na poziomie dzielnicowym. 

 

ZOBACZ TAKŻE:

Konflikt interesów wokół ursynowskiego bazaru

Walka o bezpieczeństwo dzieci na Ursynowie trwa

Wola i Ursynów. Burzliwe komisje dotyczące edukacji

Zdjęcie: centralparkursynow.pl

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...