Ursynów: Co dalej z mandatem Karczewskiego?

Polityka Warszawska    2015-08-20 18:42:06

Piotr Karczewski nie powinien być radnym Ursynowa – tak twierdzi część mieszkańców dzielnicy oraz stowarzyszenie Nasz Ursynów. W lipcu złożyli wniosek o wygaszenie jego mandatu. Przewodnicząca rady dzielnicy nie znalazła jednak do tego „uzasadnionych podstaw”.

Mieszkańcy Ursynowa w lipcu wystosowali do przewodniczącej rady dzielnicy pismo, w którym domagali się wniesienia pod obrady projektu uchwały w sprawie wygaszenia mandatu radnego Piotra Karczewskiego (PO), o czym pisała wtedy „Polityka Warszawska”. Mieszkańcom nie podoba się, że Piotr Karczewski jednocześnie pełni funkcję radnego Ursynowa i prezesa Zarządu Stowarzyszenia Kupców Inwestorów Giełdy „Na Dołku”. W datowanej na 10 sierpnia odpowiedzi, przewodnicząca Rady Dzielnicy Ursynów Teresa Jurczyńska-Owczarek napisała, że nie znajduje „uzasadnionych podstaw dla wniesienia pod obrady Rady Dzielnicy projektu uchwały w przedmiocie wygaszenia mandatu radnego Piotra Karczewskiego, w oparciu o zarzut rzekomego naruszenia przez niego (…) przepisów ustawy”.

 „Ustawa o samorządzie gminnym przewiduje, że prowadzenie działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego i równocześnie bycie radnym na terenie prowadzonej działalności prowadzi do konfliktu pomiędzy interesem prywatnym i publicznym. Kwestią sporną pozostaje czy teren przy zbiegu ulic Płaskowickiej i KEN jest mieniem komunalnym” – pisała w lipcu na łamach „Polityki Warszawskiej” Karolina Rogaska. Wiceburmistrz Ursynowa Łukasz Ciołko nie widział w całej sprawie problemu: – Tereny te nie są zależne od miasta.

Terenem komunalnym jest za to działka przy ul. Polaka, gdzie z uwagi na budowę obwodnicy ma zostać przeniesiony bazar. Tego chciałby Karczewski, ale protestują okoliczni mieszkańcy. – Niech sobie ten bazarek będzie, ludzie niech sobie kupują świeżą pietruszkę, świeżą marchewkę, my też będziemy z tego korzystać – powiedziała nam Danuta Turkiewicz, jedna z inicjatorek wniosku o wygaszenie mandatu radnego. – Tylko nie pod oknami ludzi, którzy chcą wypocząć po trudach pracy. My jako ludzie chcemy po prostu żyć godziwie na stare lata – dodaje. Jej zdaniem, lokalizacja bazarku spowodowałaby spadek cen mieszkań w okolicy, wprowadziłaby nieład i pogorszenie bezpieczeństwa. – Czy my musimy wegetować w takich warunkach, tylko i wyłącznie dlatego, że takie jest widzimisię pana prezesa? – Radny Karczewski zapowiedział, że w przypadku przeniesienia giełdy na teren komunalny zrzeknie się mandatu. To jednak nie wszystkich satysfakcjonuje. – Naszym zdaniem i zdaniem mieszkańców kolizja interesów występuje teraz, w tym momencie – mówi Piotr Skubiszewski z Naszego Ursynowa. ­– Karczewski po prostu wykorzystuje swoją funkcję do tego, żeby sobie załatwić dobre miejsce, gdzie będzie mógł prowadzić działalność gospodarczą. Takie działanie jest sprzeczne z przepisami antykorupcyjnymi.

Dalsze kroki

Stowarzyszenie Nasz Ursynów planuje teraz zebrać odpowiednią liczbę podpisów i zwołać nadzwyczajną sesję albo skorzystać z inicjatywy uchwałodawczej, przysługującej radnym i zaimplementować uchwałę o wygaszenie mandatu do porządku obrad sesji. – Doprowadzimy do takiej sytuacji, że rada będzie musiała pochylić się nad tym wnioskiem, jeżeli przewodnicząca nie podda go pod głosowanie – zapowiada Skubiszewski. Na razie jednak, na odpowiedź czeka też pismo stowarzyszenia do Wojewody Mazowieckiego. Opiera się ono na innej podstawie prawnej, Nasz Ursynów skarży się na bezczynność rady dzielnicy, która przez cztery miesiące od zaprzysiężenia Karczewskiego nie wygasiła jego mandatu. Mimo że, zdaniem Skubiszewskiego, łączenie funkcji radnego z działalnością gospodarczą narusza przepisy 24e i 24f ustawy o samorządzie gminnym.

Teresa Jurczyńska-Owczarek, powołując się na opinię radcy prawnego urzędu dzielnicy, napisała, że nie doszło do naruszenia artykułu 24f, co do artykułu 24e, opinia prawna jeszcze nie została sporządzona. Przedstawiciel Naszego Ursynowa krytykuje takie postawienie sprawy. – Tego typu wniosek, zwłaszcza jeśli jest podpisany przez kilkadziesiąt osób, rada powinna rozpatrzyć. Musi się wypowiedzieć, czy uważa, że jest naruszenie przepisów, czy go nie ma – podkreśla. – Powinno zostać poddane to pod głosowanie, tego wymaga dobry obyczaj polityczny. Przewodnicząca rady dzielnicy w tym momencie uniemożliwia mieszkańcom skorzystanie z ich praw. – Według Skubiszewskiego przewodnicząca boi się "pata" – koalicja ma obecnie w 25-osobowej radzie 13 głosów. Licząc Karczewskiego, który nie mógłby głosować w tej sprawie. Poza tym istnieje zawsze możliwość, że któryś z radnych koalicji mógłby się wyłamać i uchwała zostałaby przyjęta. Wszystko wskazuje więc na to, że losy radnego Karczewskiego jeszcze muszą poczekać na rozstrzygnięcie.

Autor: Jacek Stawiany

 

ZOBACZ TAKŻE:

Zmiany w radzie Ursynowa?

Konflikt interesów wokół ursynowskiego bazaru

Ursynowskie konsultacje zakończone

Zdjęcie: Facebook.com/bazareknadolku

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...