Warszawa rośnie w rankingu The Economist!

Bartłomiej Kozek    2015-08-22 09:27:07

Pozycja stolicy Polski na tle 139 innych, badanych przez znany brytyjski tygodnik miast z całego świata nie jest może najwyższa. Zdobywamy 64 miejsce. Mimo to, analitycy odnotowują znaczącą poprawę jakości życia w naszym mieście.

Każdego roku Economist Intelligence Unit (EIU) wśród swoich rozlicznych badań stanu gospodarek poszczególnych krajów czy perspektyw dla najróżniejszych sektorów sprawdza również, jak żyje się w najważniejszych, globalnych metropoliach.

Miejskie życie

Efektem tego sprawdzania jest coroczny Global Liveability Index, którego nowa edycja ukazała się w tym tygodniu. Badacze biorą pod lupę takie aspekty miejskiego życia, jak poziomy przestępczości, dostępność oraz jakość publicznej i prywatnej ochrony zdrowia oraz edukacji, klimat, korupcję, transport publiczny czy mieszkalnictwo.

Na bazie wspomnianych wskaźników, miasta szeregowane są w skali od 1 do 100 – im więcej punktów zdobędą, tym lepiej dla ich pozycji w rankingu. W jego pierwszej dziesiątce od lat królują miasta w Australii i Kanadzie, okupujące w tym roku 7 z 10 najlepszych pozycji. 

Po raz piąty z rzędu najlepszym na świecie miastem do życia (w tym roku z wynikiem 97,5) okazało się Melbourne. Palmę pierwszeństwa w Europie i drugie miejsce na świecie (97,4 punktów) zdobył z kolei Wiedeń, minimalnie wyprzedzając Vancouver.

Tendencja zwyżkowa

Gdyby patrzeć jedynie na miejsce Warszawy w tym globalnym wyścigu – 64. – można by uznać, że stolica Polski nie ma się czym chwalić. Jest jednak inaczej. 

Po pierwsze, w ciągu ostatnich pięciu lat udało się jej przekroczyć poziom 80 punktów, który zdaniem analityków ma zwiastować wejście przez dane miasto w poziom rozwoju, w którym ograniczeń dla jakości życia nie ma znowu tak wiele.

Po drugie, Warszawa we wspomnianym okresie zanotowała czwarty najlepszy rezultat, jeśli chodzi o poprawę jakości życia. Zyskała ona 2,5 punktu (tyle samo co Kuwait City), wdrapując się na poziom 80,7. Większą poprawę zanotowały jedynie miasta startujące z niższego niż Warszawa pułapu – stolica Zimbabwe, Harare, Katmandu w Nepalu oraz czołowe miasto Zjednoczonych Emiratów Arabskich – Dubaj.

Po trzecie, jeśli wierzyć badaczom EIU, charakterystyka naszego miasta po części pokrywa się z tymi, które możemy zaobserwować w czołówce rankingu. W porównaniu do Tokio, Nowego Jorku czy Paryża jest miastem średniej wielkości, w którym obserwuje się całkiem przyzwoite wskaźniki przestępczości.

Niestety, perspektywy dla globalnych metropolii nie są najlepsze. Spada pozycja miast zmagających się z deindustrializacją (Detroit), doświadczających zamieszek (inne miasta w USA) czy zagrożenia militarnego (Bliski Wschód, Ukraina). Spośród 53 miast, w których w ciągu ostatniego roku zmieniły się wskaźniki jakości życia aż w 38 wypadkach oznaczało to pogorszenie sytuacji.

Wskaźniki mają znaczenie

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na fakt, że na pozycję w rankingu wpływa również to, co właściwie mierzymy i jak dużą wagę przykładamy do poszczególnych wskaźników. – Być może EIU powinien spytać śpiących pod gołym niebem w środku zimy o to, jak oceniają jakość życia w Melbourne – powiedziała australijskiej sieci ABC działaczka na rzecz walki z bezdomnością, Emma King.

I rzeczywiście – tego typu wskaźniki, podobnie jak np. rozwarstwienia płac czy dostępności terenów zielonych w raporcie ośrodka badawczego The Economist brakuje. W związku z tym, waero śledzić również i inne, alternatywne rankingi, takie jak te produkowane co roku przez magazyn Monocle czy firmę konsultingową Mercer.Przede wszystkim jednak warto pamiętać o tym, że wzrosty w rankingach nie powinny stać się powodem do tego, by spocząć na laurach.

 

Zdj. Polityka Warszawska

ZOBACZ TAKŻE:

Miejski elementarz

Niełatwy los warszawskiego turysty

Jak podróżuje Warszawa, jak podróżuje Europa?

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...