Wola Zmian i Jeden Muranów: likwidujemy nielegalne reklamy na murach!

Rafał Osiński    2015-08-22 16:38:00

Wola Zmian wraz z fundacją Jeden Muranów rozpoczynają akcję zamalowywania nielegalnych reklam, które pojawiły się na murach wolskich budynków. Pierwszy z cyklu happening miał miejsce w sobotnie południe na rogu ulicy Nowolipie i Smoczej, gdzie ofiarą wandali padł kiosk.

W ramach happeningu, który rozpoczął się punktualnie o 12:00, wolontariusze zamalowali nielegalną reklamę jednego ze skateshopów. – Nie zgadzamy się z tym, co się dzieje. Nie zgadzamy się na oszpecanie budynków. Widać, że jest to skoordynowana akcja, a nie przypływ emocji żadnego młodego artysty. Po wolskiej stronie Muranowa tych napisów jest kilkanaście, drugie tyle jest ich na Śródmieściu – powiedziała Aneta Skubida z Woli Zmian. Podkreśliła też, że akty wandalizmu nastąpiły jeszcze przed wakacjami. – Czekaliśmy na to, by ten, kto wyrządził tę szkodę, naprawił ją sam. Mieliśmy nadzieję również na to, że być może przedstawiciele sklepu dołączą do wspólnego likwidowania tych bazgrołów, by oczyścić swoje imię. Tak się jednak nie stało. Musieliśmy zatem wziąć sprawy w swoje ręce – stwierdziła. Skubida podkreśliła jednocześnie, że to dopiero pierwsza tego typu akcja. – Kolejne będą już we wrześniu. Zapraszamy jak najwięcej osób do włączenia się – podkreśliła.

Warto przypomnieć, że Muranów jest objęty ochroną konserwatora, w związku z tym mamy do czynienia z reklamą o charakterze nielegalnym. Jeszcze w dniu wczorajszym podejmowano próby rozmów z właścicielem sklepu. Ten jednak wyparł się odpowiedzialności za całą akcję. Odmówił również uczestnictwa w zamalowywaniu reklam. Co przykre jednak, cały szum medialny spowodował zwiększenie obrotów w sklepie.

Incydenty zgłoszono także do burmistrza Woli i do rzecznika dzielnicy. Według informacji pozyskanych od nich, sprawa została zgłoszona została na policję i śledztwo trwa.  – Brak jednak informacji o dalszym rozwoju sprawy. Nie widzę zainteresowania nią wśród władz dzielnicy i nie mam dalszych informacji na jej temat. Gdyby to był jeden malunek, pewnie nie byłoby problemu. Gdy jednak pojawia się ich ponad 30, to wtedy zdajemy sobie sprawę, że sami nie chcielibyśmy, by jakieś obce nam treści malowane były na naszych samochodach i budynkach. Chyba autor tych tworów nie zdawał sobie z tego sprawy – zwróciła uwagę na zakończenie Aneta Skubida.

W podobnym tonie wypowiadali się wolontariusze, którzy podjęli się uczestnictwa w happeningu. – Ja nie jestem przeciw sztuce, ale to nie jest sztuka, to jest niszczenie. Tak nie można – powiedział jeden z nich. – Skandal, że nikt nie poniósł konsekwencji tej dewastacji. Będziemy zbierać środki na kolejne tego typu akcje – padła zapowiedź.

– Cieszy mnie bardzo taka akcja – dodała z kolei właścicielka kiosku, z którego grafitti było usuwane. – Tu były pięknie odnowione bloki, a teraz takie malunki, to jest po prostu tragedia. Sąsiadka w nocy otworzyła okno i zobaczyła jakiegoś chłopaka, który przebrał się w kombinezon i zaczął niszczyć. Niestety, kamera była zbyt słaba i nie udało się zidentyfikować sprawcy. Byłam bardzo zła. Tu wszystko było ładnie odświeżone i zaraz pojawiły się te bazgroły. To nie jest nic pięknego, by się tym zachwycać. Ta akcja bardzo mnie cieszy. Sama bym pomogła, gdybym teraz nie pracowała – powiedziała.

Cała akcja ma być cykliczna. Do uczestnictwa zaproszeni zostali wszyscy mieszkańcy, którym na sercu leży estetyka Warszawy. Wkrótce pojawi się także możliwość, by za pośrednictwem portalu Polakpotrafi.pl wesprzeć finansowo zakup farb, niezbędnych do zamalowywania nielegalnego grafitti.

 

Zdjęcia: Rafał Osiński, Polityka Warszawska

Zobacz także:

Aneta Skubida: Wolę zacząć od pozytywów

Neon „GalSkór” rozświetlił ul. Andersa

Po Woli do woli – już po raz piąty!

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...