Krulikowskiego subiektywny przegląd tygodnia

Paweł Krulikowski    2015-08-24 07:01:55

Leniwy sierpień nie dotyczy wydarzeń w stołecznej polityce. Praga Północ walczy z łapówkarstwem, zaś wiceprezydenci, korzystając z rekordowo niskiego poziomu Wisły, sprzątają rzekę. Zapraszam do cotygodniowego podsumowania wydarzeń w Warszawie.

Na początek trochę "łamiących" wiadomości. Okazało się, że wbrew moim zeszłotygodniowym doniesieniom, nikt nie ukradł mikrofonów Prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie. Mikrofony po wojskowej defiladzie miał zabrać pracownik Stołecznej Estrady. Ubrany był jednak w ten sposób, że wszyscy wzięli go za... złodzieja. Sprawa więc wyjąsniona. Apelujemy jednak do Pani Prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz, aby kupiła Stołecznej Estradzie robocze ubrania! Bowiem to wstyd, by przeciętny pracownik firmy obsługującej poważne eventy był brany za złodzieja.

Burmistrz Pragi Północ Paweł Lisiecki oświadczył, że nie zamierza przyjmować od mieszkańców swojej dzielnicy prezentów, za pozytywnie „załatwione” sprawy. To skandal. Czy burmistrz zdaje sobie sprawę, że tym samym występuje przeciwko świeckiej tradycji? Kawka, czekoladka, likierek urzędnikowi za wydaną decyzję czy podpisik na wniosku "po prostu się należą". Panie Pawle, wstyd... ;)

W dalszym ciągu, pozostajemy na Pradze Północ, gdzie po niezwykle przejrzystych, całkowicie bezdyskusyjnych wyborach samorządowych, okazuje się jednak, że może pojawi się konieczność przeliczenia głosów ponownie. Przypomnijmy, że za chwilę minie rok od wyborów. Oto i demokracja w naszym specyficznym, polskim wydaniu.

Z cyklu „Warszawskie jaja”  ciąg dalszy przepychanek o mandat nadzorcy bazaru, czyli ursynowskiego radnego Piotra Karczewskiego. Szefowa dzielnicowej rady postanowiła odrzucić wniosek stowarzyszenia Nasz Ursynów i mandatu Karczewskiemu nie wygaszać. Konfliktu interesu w zarządzaniu targowiskiem „Na dołku” i zasiadaniu w radzie dzielnicy nie widzi. My też nie. Od zawsze powtarzamy, że nie ma nic lepszego, niż bazarowa atmosfera na posiedzeniach rady.

Kolejny raz w naszym cyklu: "Chwalimy ratusz", tym razem za aktywność wszystkich szefów. Hanna Gronkiewicz-Waltz wraz ze swoimi zastępcami Jarosławem Jóźwiakiem i Michałem Olszewskim ruszyła nad Wisłę... posprzątać. Widok panów wiceprezydentów w kamizelkach, kaloszach i gumowych rękawicach wywołał niemałe zaskoczenie warszawiaków. Dobra robota!

Po krótkim urlopie powracają obrady Rady Warszawy. Kolejne posiedzenie już w czwartek. W porządku obrad między innymi plany zagospodarowania przestrzeni dookoła nieruchomości przy ul . Świętokrzyskiej 1 czy w okolicach pętli Metro Wilanowska.

Już 6 września w całym kraju odbędzie się pierwszy z kampanijnych eventów, nazywany również czasami referendum ogólnokrajowym. Jeżeli chcecie Państwo wziąć udział w głosowaniu w Warszawie (zachęcamy!) i musicie dopisać się do spisu wyborców. Tutaj ratusz tłumaczy, jak należy to zrobić.

Na koniec news optymistyczny. W rankingu „The Economist” na „najlepsze miasta do życia” Warszawa zdobywa 64 miejsce i znacząco poprawia swoje wyniki w stosunku do poprzednich rankingów. Wciąż daleko nam do Helsinek czy do Wiednia, ale idziemy w całkiem niezłym kierunku.

 

Źródło zdjęcia: Facebook.com/hanna.gronkiewiczwaltz

ZOBACZ TAKŻE:

Krulikowskiego subiektywny przegląd tygodnia (sprzed tygodnia)

Barbara Nowacka: Potrzeba nam więcej uczciwości i sprawiedliwości społecznej [WYWIAD]

Plac Zbawiciela bez tęczy? Lepiej późno niż wcale

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...