Premier zapowiada "miliardy dla Warszawy"

Adam Kielar    2015-08-24 17:38:22

Premier Ewa Kopacz wraz z prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz zapowiedziały na poniedziałkowej konferencji prasowej, że stolica otrzyma prawie 4 miliardy złotych unijnego dofinansowania na inwestycje – między innymi na dokończenie II linii metra, modernizację ulic Marsa, Wału Miedzeszyńskiego czy Marynarskiej. Pieniądze zostaną przyznane w trybie bezkonkursowym.

Jak podkreśliła premier Kopacz, „Warszawa jest miastem, które lideruje w pozyskiwaniu środków europejskich”. – W poprzedniej perspektywie 2007-13, Warszawa wykorzystała ponad 8 mld zł. To są ogromne pieniądze – przypomniała. Dodała też, że środki te zostały wykorzystane na ważne inwestycje. – Nowa perspektywa finansowa UE jest szansą dla stolicy, szczególnie w sytuacji, gdy miasto ma takiego prezydenta oraz wiceprezydentów – pochwaliła premier Hannę Gronkiewicz-Waltz i jej współpracowników.

Prezydent Warszawy – jak nie trudno przewidzieć – również skupiła się na znacznych sukcesach w pozyskiwaniu europejskich funduszy. – W perspektywie finansowej Unii Europejskich 2007-2013 Warszawa stała się największym beneficjentem środków unijnych w Polsce pod względem różnorodności realizowanych projektów. Kończąca się obecnie perspektywa budżetowa przyniosła miastu ponad 8 mld zł dofinansowania. – mówiła Gronkiewicz-Waltz.

Kopacz zaznaczyła, że Warszawa została uznana za Zintegrowany Węzeł Drogowy Europejskich Sieci Transportowych TEN-T. – Wszystkie inwestycje drogowe, które będą tu podejmowane, będą jednocześnie od razu powiązane z siecią dróg ekspresowych istniejących i planowanych – podkreśliła szefowa rządu. W grę wchodzą cztery główne inwestycje drogowe: modernizacja ciągu ul. Marsa – Żołnierska odc. węzeł Marsa – granica miasta (etap II), przebudowa ul. Marynarskiej na odc. Taśmowa – ul. Rzymowskiego, przebudowa ul. Wał Miedzeszyński na odc. od ronda z ul. Trakt Lubelski do węzła z planowaną trasą ekspresową S2 oraz przebudowa ciągu ulic: Marywilska – Czołowa – Polnych Kwiatów na odc. Trasa Toruńska – ul. Mehoffera (etap I).

Jednak drogi to nie jedyne inwestycje, które otrzymają unijne wsparcie. Wśród nich znajdzie się także rozbudowa drugiej linii metra, m.in. z tego powodu konferencja miała miejsce na peronie stacji II linii metra: Stadion Narodowy. – II linia będzie rozbudowywana zarówno w kierunku wschodnim, jak i zachodnim – zaznaczyła premier.

– W kolejnej transzy także staramy się o środki na kluczowe dla mieszkańców inwestycje. Strategicznym celem w latach 2014-2020 jest kontynuacja budowy centralnego odcinka II linii metra, jako kluczowego elementu zrównoważonego transportu miejskiego, łączącego przedmieścia z centrum Warszawy – wtórowała Gronkiewicz-Waltz.

Pani prezydent dodała, że na tzw. odcinek 3+3 (3 w stronę Woli i 3 w stronę Targówka) dofinansowanie będzie wynosić 68 proc. całej sumy, a na odcinek 3+2 – 63 proc. – Natomiast w przypadku inwestycji drogowych poziom dofinansowania wyniesie aż 85 procent – podkreśliła. Prezydent Gronkiewicz-Waltz przypominała także, iż kwota 4 mld złotych to jedna trzecia budżetu Warszawy. – Cieszę się, że pani premier i jej rząd łaskawym okiem patrzą na Warszawę , tak by można było się dalej rozwijać – mówiła, podkreślając, że Warszawa jest pierwszym samorządem, który złożył deklarację na tzw. postępowanie bezkonkursowe.

***

Bardzo dobrze, że miastu udaje się skutecznie pozyskiwać środki unijne na dalszy rozwój infrastruktury ( w tym II linii metra), jednak w tym miejscu warto zadać pytanie, które na swoim facebookowym profilu zadaje Stowarzyszenie Integracji Stołecznej Komunikacji – SISKOM:

 

Zdjęcia: Facebook Hanny Gronkiewicz-Waltz/um.warszawa.pl

Zobacz także:

Warszawa rośnie w rankingu The Economist!

Łazienkowski w ogniu, cz. 2

Miejski elementarz

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...