Warszawa będzie miała swoje Monopoly!

Jan Kunert    2015-08-26 12:11:25

"Warszawa. Dwudziestolecie Międzywojenne” to będzie pierwsza na świecie edycja historyczna tej popularnej gry. Dzisiaj stołeczny ratusz przedstawi szczegóły.

Trzy europejskie miasta: Berlin, Marsylia i Monachium już mają swoją edycję Monopoly. W Polsce pierwszym miastem, które dołączyło do tego grona jest Gdańsk. W gdańską edycję można grać w już od połowy lipca, kiedy to pojawiła się na rynku. Na planszy znajduje się m.in. PGE Arena, Galeria Bałtycka oraz Politechnika Gdańska. Jednak stołeczna edycja będzie inna niż wszystkie. Firma Winning Moves, która zgłosiła się z pomysłem do stołecznego ratusza rok temu. Zaproponowała edycję historyczną. Po naradach zdecydowano się na okres międzywojenny. Jak tłumaczy ratusz to jeden z najciekawszych, a zarazem niezwykle dynamiczny okres rozwoju Warszawy. Powstało wtedy bardzo dużo ciekawych obiektów architektonicznych, a także miejsc nauki, kultury, rozrywki i sztuki.

Materiały merytoryczne zostały przygotowane przez pracowników centrum komunikacji społecznej przy współpracy biura stołecznego konserwatora zabytków. W pracach nad grą uczestniczyli również varsavianiści.

Retro Monopoly

Gra Monopoly "Warszawa. Dwudziestolecie międzywojenne” będzie oparta na bazie tradycyjnej gry Monopoly i zachowa jej charakterystyczne cechy i zasady rozgrywki. - To będzie pierwsza lokalna edycja retro - mówi Joanna Leitner, dyrektor marketingu CEE Hasbro. - Zależało nam aby przedstawić całą Warszawę, zarówno lewą, jak i prawą stronę - mówi z kolei Magdalena Łań ze stołecznego ratusza. - Cały wygląd gry, kolorystyka a nawet kształt czcionki nawiązuje do dwudziestolecia. Mam nadzieję, że będzie to gratka dla Warszawiaków - dodaje.

Kawiarnie, kina kabarety

Jakie pola znajdziemy na planszy? Jest to 28 obiektów powstałych w okresie międzywojnia, bądź niezwykle charakterystyczneych dla tego czasu. Jak wyjaśnia Magdalena Łań wszystkie mają oryginalne nazwy z lat trzydziestych. - ZOO, Park Żeromskiego, kina, kabarety to miejsca na które składało się rozrywkowe życie stolicy - mówi "Polityce Warszawskiej". - Jest również przystanek tramwaju elektrycznego, stacja Elektrycznej Kolei Dojazdowej czy Centralne Warsztaty Samochodowe, jako przykład rozwoju ówczesnej komunikacji - wymienia.

Rozgrywka na 400m2

Gra jest już dostępna na rynku. Kosztuje 160 zł. Warszawiacy będą mogli też zagrać w nią w następny weekend. Ratusz organizuje wtedy 50-godzinny maraton wydarzeń kulturalnych, rozrywkowych i sportowych pod nazwą „Warszawa jest trendy”. Jedną z jego atrakcji będzie bicie światowego rekordu Guinessa w grze na największej planszy Monopoly. - Szanse na pobicie rekordu są ogromne - mówi Joanna Leitner. Plansza będzie miała 400 m2 powierzchni, podczas gdy ostatni rekordziści grali na planszy o połowę mniejszej. Do rywalizacji zaproszeni są wszyscy chętni. Drużyny mogą się zgłaszać do 2 września poprzez stronę www.zagrajwmonopoly.pl. Cztery dni później, na Placu Defilad, wybrane 16 drużyn będzie brało udział w biciu rekordu.

Lista pól Monopoly "Warszawa. Dwudziestolecie Międzywojenne": Pomnik Syrenki, Pomnik Lotnika, Przystanek tramwaju elektrycznego, Park Żeromskiego, Tor Wyścigów Konnych Służewiec, Miejski Ogród Zoologiczny, Dom Wedla, Elektrownia Powiśle, Prudential, Gmach Centrali PKO, Lotnisko Okęcie, Kino ApolloKawiarnia Pod Pikadorem, Kabaret Qui Pro Quo, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Centralny Instytut Wychowania Fizycznego, Instytut Radowy, Stacja Elektrycznej Kolei Dojazdowej, Bank Gospodarstwa Krajowego, Główny Urząd Telekomunikacyjny, Stacja Filtrów, Sądy na LesznieDworzec Główny, Zajezdnia Tramwajowa PragaBudynek Dyrekcji Kolei Państwowych, Centralne Warsztaty SamochodowePWPWMuzeum Narodowe.

Fot. Facebook.

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...