Ogród niezgody

Paweł Krulikowski    2013-08-06 16:43:20

Zaczęło się w styczniu. Wycinka zabytkowych dla przyrody drzew, dewastacja ogrodu, oburzenie mieszkańców. „Rzeźnikami klonów” nazywał władze miasta aktor Olgierd Łukaszewicz. Dzisiaj park na skrzyżowaniu ulic Andersa, Anielewicza i Świętojerskiej ponownie budzi polityczne emocje. Za sprawą Ratusza oraz Republikanów Przemysława Wiplera.

„Skandal i dewastacja”

Brakiem wrażliwości i zwyczajnym chuligaństwem Warszawiacy, mieszkający w okolicy Ogrodu nazwali ponad pół roku temu pierwsze decyzje dotyczące remontu. Wycięto ponad 300 drzew, do których stali bywalcy parku byli niezwykle przywiązani. Jak pisał na swoim blogu znakomity aktor Olgierd Łukaszewicz - Sterczące pnie, stosy wyciętych krzaków, są faktem. A więc w centrum miasta nie ma już bujnego angielskiego ogrodu, gdzie można się było schować jak w pustelni, powierzyć zieleni, zaprzyjaźnić z dziełem nie rąk ludzkich, lecz Tego, w którego dłoniach spoczywa życie człowieka. W efekcie Łukaszewicz powiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa. Ostatecznie prace remontowe i modernizacyjne trwały i trwają nadal. Miasto, choć nad problemem się pochyliło, kontynuowało swój pomysł na Ogród Krasińskich.

Renata Kaznowska, dyrektor Zarządu Terenów Publicznych, argumentowała, że lata zaniedbań i braku spójnej gospodarki drzewostanem, spowodowały konieczność takiej, a nie innej decyzji wobec wyciętych drzew. W nowym planie Ratusza na Park pozostało ponad 600 drzew. Na razie. Rzeczywistość potrafi zaskakiwać. Nie uprzedzajmy jednak faktów.

Republikańska troska o przyrodę

25 lipca Przemysław Wipler zwrócił się do dyrektor Kaznowskiej z wnioskiem o udzielenie dokładnych informacji w sprawie nieprawidłowości przy wycince drzew w Ogrodzie Krasińskich. Zarzuca miastu brak szczegółowych wytycznych w związku ze sposobem konserwacji zabytkowych drzew, brak wystarczającego uzasadnienia ich wycinki, brak dokumentacji, potwierdzających doświadczenie wykonawców oraz niezgodność liczby usuniętych drzew z wydanymi decyzjami. Dopytuje się również o koszt oraz datę ponownego otwarcia Ogrodu. Do tej pory nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi na piśmie – mówi Polityce Warszawskiej Przemysław Wipler. Interesuje nas jedynie to, czy modernizacja Ogrodu Krasińskich jest prowadzona zgodnie z prawem.

Przemysław Wipler zarzucił również Ratuszowi przedłużanie prac budowlanych w nieskończoność, czym pozbawia Warszawiaków kontaktu z przyrodą. Dopytuje się o konieczność całkowitego zamknięcia parku. Jak stwierdza w oświadczeniu na swojej stronie – Ogród Krasińskich pomimo swojej bliskości stołecznego Ratusza wydaje się znajdować całkowicie poza obszarem zainteresowania miejskich władz.

Kontratak Ratusza - słowem i czynem

Tymczasem władze miasta realizują swój plan. W ten weekend otwarty został plac zabaw na terenie Ogrodu, który, jak informuje Ratusz, jest zamknięciem pierwszego etapu zmian. Wcześniej Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała - Zależy mi, aby z Ogrodu warszawiacy mogli korzystać jak najszybciej. Prace idą w dobrym tempie. Już teraz w ogrodzie jest bardzo zielono, a przecież będzie dosadzonych jeszcze kilka tysięcy roślin. Zaś w poniedziałek, na oficjalnym otwarciu, na którym urządzenia placu zabaw testowały dzieci, dodała - Ogród Krasińskich pięknieje z dnia na dzień. Już dzisiaj zapraszamy dzieci na nowy plac zabaw. A po całej rewaloryzacji warszawiacy zyskają na nowo park, zagospodarowany według najlepszych, historycznych i współczesnych wzorów projektowania parków miejskich. Prezydent zaznaczyła również, że konsultacje co do zmian były prowadzone, a modernizację Ogrodu oprotestowali ci, którzy w tych rozmowach nie wzięli udziału.

Na wątpliwości i oświadczenie Posła Wiplera krótko odpowiada również Rzecznik prasowy Urzędu m. st. Warszawy Bartosz Milczarczyk – Proszę przejrzeć stronę www.ogrodkrasinskich.pl . Tam znajdziecie Państwo wszystkie odpowiedzi na mity, które głosi Pan Poseł Wipler. Na stronie możemy odnaleźć dokumenty, decyzje oraz uzasadnienia, które przedstawia Zarząd Terenów Publicznych. I tak, przeczytamy o konieczności wycinki drzew, o które upomina się lider Republikanów a także znajdziemy zapewnienia o przeprowadzonych wcześniej konsultacjach społecznych.

Przemysław Wipler otwarcie placu zabaw komentuje krótko – Dopiero wtedy gdy zaczyna się jakaś debata społeczna na dany temat, okazuje się, że nie trzeba wszystkiego zamykać i wyłączać z użytkowania na długi czas. Fakty są takie, że żadne otwarcie nie zmieni dewastacji, która wydarzyła się w Ogrodzie.

Powtórka z rozrywki?

Tymczasem, prawdopodobna jest ponowna wycinka drzew. Archeolodzy z Muzeum Historycznego wytypowali obszar od strony ul. Świętojerskiej na terenie Ogrodu, jako teren na którym może znajdować się archiwum przedwojennej, żydowskiej partii Bund. Zakopanego tam rzekomo przez Marka Edelmana. To spowodowałoby konieczność wykarczowania kolejnych 25 zielonych pomników. I już wiemy, że wzbudzi to kontrowersje. Dyrektor Centrum Komunikacji Społecznej w urzędzie miasta Jarosław Jóźwiak zapowiada konsultacje z ekspertami przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Najpierw liczę na to, że pojawią się analizy dendrologiczne, dotyczące poprzednich wycinek. A takie pytania powinny być zadawane Warszawiakom, czy chcą poszukiwać archiwum Bundu czy tracić kolejne drzewa – skwitował Przemysław Wipler.

W oczekiwaniu na spacer

Jak zapowiada Ratusz – otwarcie kolejnej części Ogrodu nastąpi we wrześniu, zaś w styczniu przyszłego roku będziemy mogli wybrać się na zimowy spacer zmodernizowanymi alejkami. Polityczna wojna o park, z archiwum Edelmana w tle, z pewnością będzie miała swój ciąg dalszy. Nam, na razie, pozostaje cieszyć się chwilą. I wybrać się na plac zabaw, gdzie Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz z dostępnych zabawek, jak sama stwierdziła – poleca równoważnię. Podobno pomaga również w utrzymaniu równowagi psychicznej.

 

Źródła: www.tvnwarszawa.pl , www.ogrodkrasinskich.pl , www.wipler.pl

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...