Plac Zbawiciela już bez tęczy

Adam Kielar    2015-08-27 07:55:34

Była jednym z najbardziej kontrowersyjnych obiektów w centrum Warszawy. Kilkukrotnie podpalana, miała być tylko symbolem polskiej prezydencji w Radzie Europejskiej. Tymczasem stała się elementem ideologicznej walki. Tęcza na pl. Zbawiciela została tej nocy zdemontowana.

Instalacja Julity Wójcik pojawiła się na pl. Zbawiciela w czerwcu 2012 roku. Trafiła do Warszawy z Brukseli, gdzie początkowo stała przed budynkiem Parlamentu Europejskiego. Od samego początku wzbudzała kontrowersje, gdyż symbol tęczy jest też jednym ze znaków osób i organizacji LGBT. Autorka instalacji z jednej strony podkreślała, że nie chce, by Tęcza była symbolem związanym z jakąkolwiek ideologią, jednak z drugiej zabiegała o to, by po jej spaleniu 11 listopada 2013 roku, wróciła na pl. Zbawiciela w dniu 17 maja – czyli w „Międzynarodowy Dzień Walki z Homofobią”. Ponadto w wywiadzie dla dziennika „New York Times” powiedziała, że instalacja ma być symbolem tolerancji, gdyż „w 2011 roku Polska była uważana za kraj homofobiczny”, a autorka chciała pokazać, że Polacy są otwarci.

Po najsłynniejszym spaleniu w 2013 (po którym zachowało się między innymi to słynne zdjęcie), Tęcza wróciła na Pl. Zbawiciela 1 maja 2014. Przedtem, kilkukrotnie odbywały się protesty przeciwko jej rekonstrukcji. W większości były one organizowane przez środowiska narodowe, choć np. Solidarna Polska postanowiła zaprosić warszawiaków na wigilię oraz zaproponowała renowację tęczy z tylko biało-czerwonych kwiatów. Pierwszy z ostrych protestów zakończył się kilkoma zatrzymaniami znanych działaczy Ruchu Narodowego (m. in. Krzysztofa Bosaka), kolejne przebiegały już spokojniej, choć 1 maja 2014 roku, w stronę instalacji poleciało kilka jajek.

Zaraz po powrocie tęczy, doszło do kilku kolejnych incydentów, zazwyczaj pijanych osób, które próbowały znów podpalić tęczę. W sumie do ataków na nią dochodziło aż siedmiokrotnie. Ochrona obiektu została znacznie wzmocniona, nie tylko przez stały patrol Straży Miejskiej, ale też między innymi przez specjalne zraszacze. Krytycy takich rozwiązań wielokrotnie oskarżali ratusz o marnowanie pieniędzy, które szły na ochronę tęczy. Władze miasta jednak wciąż powtarzały, że nie „poddadzą się chuligańskiemu dyktatowi” i tęcza będzie remontowana, i chroniona „do skutku”.

Wreszcie jednak ratusz, razem z Instytutem Adama Mickiewicza, który jest właścicielem instalacji, zdecydował, że dzieło Julity Wójcik zniknie z Placu Zbawiciela i w środowy wieczór rozpoczęto jego demontaż. Nie wiadomo gdzie trafi kontrowersyjna konstrukcja. Według nieoficjalnych informacji, krążących w mediach, może ona wzbogacić kolekcję Centrum Sztuki Współczesnej.

***

Podobnie jak w przypadku mojego tekstu nt. Pałacu Kultury i Nauki, na początku komentarza podkreślam, że Tęcza absolutnie mi się nie podoba i w mojej opinii kompletnie nie pasuje do Placu Zbawiciela. Ale chcę też zauważyć, że o gustach się nie dyskutuje. Jednak powodów, dla których decyzja o przeniesieniu w nieustalone jeszcze miejsce Tęczy mnie satysfakcjonuje jest więcej. Przede wszystkim skończy się wspominane wydawanie pieniędzy na jej ochronę – może nie były to oszołamiające sumy, ale w sytuacji, gdy są obiekty znacznie ważniejsze, a których ochrona jak się okazało była słabsza (np. mosty…), chronienie papierowych kwiatków na stalowej ramie delikatnie mówiąc, mija się z celem. Ponadto, zniknie ona w ogóle z głównego nurtu ogólnowarszawskiej dyskusji, gdyż przestanie to być ważny (dla niektórych) temat. Choć w sumie działo się wokół niej wiele ciekawych rzeczy, to jednak gdyby nie ona, dyskusja w mieście mogłaby czasami dotyczyć bardziej istotnych spraw.

Szkoda tylko, że całe zamieszanie wokół tęczy tyle trwało… zwłaszcza, że miała ona stać tylko przez pół roku. Miejmy nadzieję, że jeśli władze będą chciały ozdabiać miasto w sposób kontrowersyjny, to najpierw się zastanowią czy na pewno warto.

 

Zdjęcie główne: Facebook „Zbawix

Zobacz także:

Plac Zbawiciela bez tęczy? Lepiej późno niż wcale

Warszawa na Paradzie Równości 2015

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...