Bemowo bez zarządu | Rada Warszawy

Rafał Osiński    2015-08-27 20:56:50

Pierwsza po wakacjach Rada Warszawy minęła w bardzo spokojnej atmosferze. Większość punktów porządku obrad stanowiły tematy nie budzące szerszych kontrowersji. Nawet w przypadku dyskusji nad problemem Jeziorka Gocławskiego udało się uniknąć większych awantur. Podjęto również ważne decyzje w sprawie Bemowa.

Jeziorko i bulwary

Najwięcej kontrowersji podczas XVI sesji Rady Warszawy wzbudziły te tematy, których wprowadzenie do porządku dziennego zaproponowano dopiero dziś. W imieniu klubu Prawa i Sprawiedliwości wnioski złożył Jarosław Krajewski, przewodniczący klubu. – Proszę o dyskusję i informację w sprawie sytuacji własnościowej w obrębie jeziorka Gocławiskiego. Inny ważny temat to sprawa bulwarów wiślanych. Jak wyglądał nadzór archeologiczny nad inwestycją? Niech konserwator poinformuje, czy nie zostało złamane prawo, czy nie ma groźby utraty dziedzictwa kulturowego i historycznego stolicy – postulował Krajewski.

Platforma Obywatelska poparła pierwszą z propozycji. – Wniosek w sprawie jeziora poprzemy. My również chcemy szerszej informacji na temat zabytków odsłoniętych przez Wisłę. Przełóżmy jednak ten wątek na następną sesję – zaproponował przewodniczący klubu Jarosław Szostakowski. Podobne stanowisko zajął wiceprezydent Jarosław Jóźwiak, który obiecał przedstawienie szczegółowej informacji zarówno o bulwarach, jak i o zabytkach wyłaniających się z Wisły ze względu na jej niski stan na kolejnym posiedzeniu.

Spór o spotkanie z Ukraińcami

Następnie o głos poprosił radny Cezary Jurkiewicz. Jego wątpliwości wzbudziły spotkania wiceprezydenta Jarosława Jóźwiaka z politykami na Ukrainie. – Proszę o informację, dlaczego spotykał się pan z ludźmi reżimu Wiktora Janukowycza – powiedział.

– Zostaliśmy poproszeni o spotkanie w sprawie budżetu partycypacyjnego. Dnietropietrowsk poprosił nas o podzielenie się wiedzą i doświadczeniem w zakresie budżetu partycypacyjnego i zamierzamy zaprosić jego przedstawicieli na spotkanie do Warszawy. Żadnych innych kwestii na spotkaniu nie poruszaliśmy – poinformował Jóźwiak.

Koniec zarządu Bemowa?

Kolejne decyzje podjęte na dzisiejszym posiedzeniu Rady Warszawy stanowiły kontynuację słynnej już sprawy bemowskiej. Uchylono 14 uchwał podjętych przez Radę Dzielnicy Bemowo w ostatnim półroczu. Wśród nich znalazły się również te, które powoływały Krzysztofa Zygrzaka na burmistrza, a jego współpracowników na zastępców.

Decyzjom zarzucono błędy proceduralne takie jak dodawanie kolejnych punktów posiedzenia do zwoływanych wcześniej sesji nadzwyczajnych oraz niezgodność ze statutem dzielnicy. Zwrócono także uwagę na to, że uchwały nie mogą wyrażać próśb i apeli – od tego służy wyrażanie stanowisk. Nie można także głosować w sprawie poszczególnych osób podczas ich usprawiedliwionej nieobecności, a takie kroki były podejmowane.

Końcowym akcentem sesji była wspomniana wcześniej sprawa Jeziorka Gocławskiego. Sprawę próbował tłumaczyć dyrektor Biura Gospodarki Nieruchomościami Marcin Bajko. – Grunt w przeszłości został przeniesiony na własność miasta, a potem państwa. Następnie właściciele uzyskali prawo do użytkowania wieczystego. W kolejnym etapie zgłoszono wniosek o przekształcenie go w prawo własności i taką zgodę uzyskano. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w swoim ostatnim stanowisku podkreśliło, że decyzja była niezgodna z prawem, gdyż nie dochowano odpowiednich terminów – poinformował dyrektor Bajko. SKO nie podzieliło natomiast zarzutu o tym, że w przypadku tego zbiornika wodnego mamy do czynienia z wodą płynącą, co powinno skutkować przejściem gruntu na własność państwa. – Niezależnie jednak od wszystkiego uznano, że dotychczasowe decyzje wywołały nieodwracalne skutki prawne, przez co powrót terenu do miasta jest niemożliwy. Będziemy się w tej sprawie odwoływać – dodał na koniec Bajko.

Oznacza to, że wieloletnia sprawa tego jakże ważnego miejsca dla mieszkańców Warszawy znajdzie zapewne swój ciąg dalszy.


Zdjęcia: Polityka Warszawska

Zobacz także:

Renowacja zabytków = renowacja kościołów?

Burza w sprawie absolutorium

Bronisław Wildstein bez honorowego obywatelstwa. PO podjęła decyzję

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...