Nowe Veturilo. Jakich rowerów chcemy?

Karolina Wiśniewska    2015-08-31 08:02:08

W przyszłym roku ZTM ogłosi przetarg na nowego operatora rowerów miejskich. To dobra okazja, aby zgłosić do funkcjonowania systemu swoje uwagi. Mamy pomysł na jego usprawnienie? Chcemy nowych stacji? Napiszmy o tym. Stowarzyszenie Warszawa Obywatelska rozpoczyna konsultacje.

Ruch na niektórych ścieżkach rowerowych bywa czasami tak duży „jak na Marszałkowskiej”, przechodząc obok stojaków Veturilo widzimy jedynie puste miejsca i myślimy sobie: „Znów nic nie ma”, a obserwując raporty na temat wypożyczania rowerów miejskich widzimy, że z roku na rok pobijane są kolejne rekordy. Jak pisała dawniej w swoim felietonie Agata Witkowska – cała Warszawa pedałuje. I bardzo dobrze!

Niebawem jednak w rowerowym świecie Warszawy nastąpią pewne zmiany. Wraz z początkiem roku 2017 wygasa umowa z obecnym operatorem rowerów, firmą Nextbike. Już w przyszłym roku Zarząd Transport Miejskiego ogłosi więc przetarg na nowego operatora. Mieszkańcy chcą wykorzystać okazję i zaproponować kilka zmian w funkcjonowaniu Vetruilo – tak, aby był jeszcze lepszy i całkowicie odpowiadał ich oczekiwaniom.

Konsultacje społeczne rozpoczęło w tej sprawie Stowarzyszenie Warszawa Obywatelska. „Jakie ma być Veturilo? Czy dotychczasowe działanie jest wystarczające? Co można poprawić?  pytają na swoich stronach.  Wspólnie możemy ulepszyć rowery miejskie, dlatego Warszawa Obywatelska zbiera opinie mieszkańców na ten temat – dodają. Przekonani, że system powinien rozwijać się dalej, dlatego główne pytanie dotyczy między innymi lokalizacji ewentualnych nowych stacji i tu szybko pojawiają się kolejne propozycje. Warszawiacy skarżą się, że jest za mało stacji na Żoliborzu, proponują np. ul. Rydygiera, Krasińskiego czy Powązkowską. Podobnie na Gocławiu, który zaludnia się coraz bardziej, a mimo to, ma tylko jedną stację na północnych obrzeżach osiedla.

Pojawia się również wiele zastrzeżeń co do samego funkcjonowania systemu. Fani dwóch kółek zwracają uwagę, że rowerów w stojakach brakuje, system jest niesprawny, a pojazdy często zniszczone. Nad wszystkimi tego typu problemami warto więc pracować. – Konsultacje wystartowały kilka dni temu, a na skrzynce mamy już kilka merytorycznych uwag – przekonuje szef stowarzyszenia Grzegorz Walkiewicz.

Warto podkreślić, że nie są to konsultacje organizowane przez miasto. Te – w związku z ważnymi zmianami – rozpoczną się we wrześniu i październiku. – Do tego czasu chcemy zbierać opinie warszawiaków, a na koniec raport z naszych działań przekażemy do ratusza – tłumaczy Walkiewicz.

Veturilo w stolicy to 200 stacji, około 5,2 mln wypożyczeń, 340 tys. użytkowników i coraz to nowe niespodzianki. Na początku lipca do użytkowania warszawiaków oddano tandemy (rowery dla dwóch osób), a kilka dni temu zapowiedziano również małe rowery dla dzieci, określone potocznie jako „veturilki”. Rower stał się propozycją nie tylko zdrowszą, ale też dla wielu bardziej modną i wygodną. Warszawiacy korzystają z nich (wypożyczane są średnio co 10 sekund), ale też coraz częściej na nie narzekają. Zgłaszają zniszczone łańcuchy, niedziałające światła, zepsute terminale czy złe naliczanie opłat.

Nadchodzące w przyszłym roku zmiany nie oznaczają końca rowerów – wręcz przeciwnie. Veturilo w Warszawie działać nie przestanie. Prawo do nazwy i bazy danych pozostaje w rękach miasta. Niewykluczone też, że nowy przetarg ponownie wygra Nexbike – wszystko zależeć będzie od tego, kto jaką ofertę przedstawi. Dlatego zmiana operatora to dobra okazja, aby zasięgnąć opinii mieszkańców i naprawić wszelkie niedociągnięcia. 

Napisz do autora: kwisniewska@poitykawarszawska.pl

 

Zdjęcia: warszawaobywatelska.org, Polityka Warszawska

ZOBACZ TAKŻE:

Trzy lata z Veturilo

Jak podróżuje Warszawa, jak podróżuje Europa?

Ursynów: nowy P+R na 400 miejsc

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...