Marek Kossakowski na czele warszawskich Zielonych

Rafał Osiński    2015-08-30 18:35:33

Zmiany we władzach warszawskich Zielonych. Po zaledwie siedmiu miesiącach władzę oddał Dominik Krzysztof Pucek. Jego następcą został Marek Kossakowski. Z kolei nowym sekretarzem został Maciej Józefowicz, który zastąpił Tomasza Owsianego.

Zmiany te są pewnym zaskoczeniem. Przypomnijmy, że w styczniu 2015 roku władzę objął zarząd, który swoją funkcję miał piastować przez cały rok. Pisaliśmy o tym w Polityce Warszawskiej. Wśród ambitnych planów nowych władz było przygotowanie koła do nadchodzących wyborów parlamentarnych. – Przyczyny rezygnacji dotychczasowego przewodniczącego są osobiste. To nie jest jakaś nagła decyzja. Już od kongresu partii Dominik nosił się z zamiarem rezygnacji. Przez jakiś czas prosiłem, by się z tym wstrzymał – poinformował Marek Kossakowski, nowy współprzewodniczący koła warszawskiego.

Marek Kossakowski to były działacz opozycji demokratycznej w PRL, były członek ruchu Wolność i Pokój – pacyfistycznej organizacji opozycyjnej, działającej w końcowym okresie PRL. Z zawodu jest dziennikarzem, w przeszłości piastował funkcję szefa działu zagranicznego Gazety Wyborczej.

Zapytaliśmy nowego współprzewodniczącego o to, czy jedną z przyczyn rezygnacji mógł być brak zgody jego poprzednika na koalicję z SLD i Twoim Ruchem. – Nie jest tajemnicą, że były różnice zdań w kontekście koalicji z tymi partiami. Dominik był przeciw. Pamiętajmy jednak, że działamy na szczeblu miejskim, a tutaj barwy polityczne nie mają aż takiego znaczenia i konstelacje koalicyjne mogą być zupełnie różne – komentował Marek Kossakowski.

Jako współprzewodniczący warszawskich Zielonych Kossakowski stawia sobie dwa główne cele. – Chcemy być widoczni w mieście: w dzielnicach, na Radzie Miasta, Komisjach Dialogu Społecznego. Chcemy przeprowadzać akcje społeczne – podkreśla. Dodaje jednocześnie, że priorytetem na najbliższe tygodnie jest przygotowanie partii do wyborów parlamentarnych i wsparcie dla kandydatów z okręgu warszawskiego i podwarszawskiego.    

To jednak nie koniec planów. – Choć moja kadencja trwać będzie rok, to na swoją działalność patrzę w perspektywie 3-letniej. Musimy jak najlepiej przygotowywać się do wyborów samorządowych, które odbędą się w roku 2018 – dodał nowy współprzewodniczący na zakończenie.

W podobnym tonie przyczyny odejścia tłumaczył Dominik Pucek. – Powody są czysto osobiste – poinformował. – To prawda, że byłem przeciw koalicji z SLD i TR jednak zapadł demokratyczny wybór w partii i uważam, że wszyscy członkowie powinni teraz robić wszystko, by nasz wynik był jak najlepszy. Ja pozostaję członkiem Zielonych i członkiem Rady Krajowej. W tym zakresie nic się nie zmienia – podkreślił Dominik Pucek. Dodał jednocześnie, że Marek Kossakowski to najlepszy z możliwych następców.  

Rezygnację złożył również Tomasz Owsiany, dotychczasowy sekretarz koła. Piastował on swoją funkcję najdłużej ze wszystkich członków zarządu. Jego rezygnacja, jak informują przedstawiciele koła, wynika z natłoku obowiązków związanych z członkostwem w Radzie Krajowej partii.

Nowym sekretarzem koła został Maciej Józefowicz, zaś członkostwo w Radzie Koła w następstwie Marka Kossakowskiego objął Tomasz Szustek, aktywny działacz partii Zielonych, jeden ze współorganizatorów akcji „Gdzie jest drzewo?”, w ramach której podejmowane są działania broniące drzewa przed wycinką.

Napisz do autora: osinski@politykawarszawska.pl

 

Zdjęcie: https://www.facebook.com/zieloniwarszawa

 

Zobacz także:

Zieloni zgłaszają uwagi do Programu Rewitalizacji Pragi

Joanna Erbel: Ruchy miejskie potrzebują nowej formuły

Zjednoczona Lewica zarejestrowana

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...