Czego chcemy na Polu Mokotowskim?

Bartłomiej Kozek    2015-09-04 07:43:15

Czy urzędnicy trafili ze swoimi pomysłami na Pole Mokotowskie? Lektura głosów osób biorących udział w konsultacjach społecznych pozwala mieć pewne wątpliwości.

Przypomnijmy – wraz ze zwolnieniem się terenów po bazie MPO ten popularny park łączący Śródmieście, Mokotów oraz Ochotę zyskał sporo nowego terenu. Była to miła odmiana po niegdysiejszych kłopotach z zachowaniem jego integralności – planami budowy bloków mieszkalnych na jego południowym skraju albo wieżowca na terenie Skry.

W związku z tym, ratusz rozpoczął konsultacje społeczne, zestawiając pojawiające się pomysły usprawnień obszaru Pola z opinią publiczną. Z opublikowanych niedawno raportów wynika, że wielkie inwestycje na „warszawskim Central Parku” jego użytkowników nie za bardzo interesują.

Problemy z decybelami

Najmocniej skrytykowany został pomysł na stworzenie na nowo pozyskanym obszarze muszli koncertowej, która miałaby ożywić życie kulturalne okolicy. Szczególnie ostro został on potraktowany przez mieszkańców Kolonii Staszica, już obecnie narzekających na niedopuszczalne, ich zdaniem, poziomy hałasu podczas (głównie weekendowych) imprez. 

Politycy – strzeżcie się przed składaniem rozbuchanych obietnic wyborczych, bo „koloniści” do dziś pamiętają zapewnienia, że już za chwilę doczekają się ekranów akustycznych albo chociaż gęstego żywopłotu, oddzielającego ich od hałasów z Wawelskiej!

Nie oznacza to, że spośród przeszło 140 osób, których głosy zostały uwzględnione w podsumowaniu, wszyscy jak jeden mąż są przeciwko imprezom na Polu Mokotowskim. Choć nie brak głosów wskazujących, że Pola powinny przede wszystkim służyć okolicznym mieszkańcom, a większe przedsięwzięcia organizować się powinno np. na Stadionie Narodowym (Saska Kępa już szykuje zatyczki do uszu…), nie zabrakło jednak i bardziej kompromisowych propozycji.

Jakich? Przede wszystkim zauważony został potencjał wyjścia Biblioteki Narodowej ze swoich murów i organizowanie przez nią różnego rodzaju imprez, mających na celu promowanie czytelnictwa. Akceptowane są inicjatywy takie jak np. kino plenerowe. Co więcej, część głosów jako alternatywę dla stałej sceny proponuje bardziej mobilne rozwiązania, które mogłyby – w zależności od wydarzenia – być lokalizowane w różnych częściach parku.

Kto kocha psy?

Spore kontrowersje budzi również idea wydania 2 milionów złotych na zamknięty wybieg dla psów. Wśród jej zwolenników nie brak głosów, że byłoby to stworzenie przestrzeni dla ulubionych czworonogów, której bardzo brakuje w Warszawie. 
Jej oponenci z kolei sprzeciwiają się scentralizowaniu psich atrakcji w jednym miejscu, co ma wiązać się między innymi z dalszymi utrudnieniami w parkowaniu w okolicy.

Lista zastrzeżeń na tym wątku jednak się nie kończy. Przeciwnicy inwestycji argumentują, że dziś psy korzystają przede wszystkim z zupełnie innej części pola – tej przy Rostafińskich. Nie podoba im się również pomysł odgradzania części parku, który uznają za niepotrzebne „strefowanie” parku, który cechuje się wysokim przemieszaniem realizowanych w nim funkcji. Krytyce poddano szczególnie wizję wycinki kilkudziesięciu drzew (w tym owocowych) w tzw. „dzikim zakątku” na północy Pola, gdzie wybieg dla psów miałby zostać umieszczony.

Zielono, nie betonowo!

Wiemy już, czego uczestniczący w konsultacjach nie chcą – warto zatem sprawdzić, czego sobie życzą. Sporym mankamentem Pola Mokotowskiego ma być brak dostatecznej liczby toalet. Zamiast toi-toiów okoliczni mieszkańcy chcą porządnych, pilnowanych szaletów. 

Sporo głosów proponuje – zamiast umieszczania kolejnych obiektów sportowych na terenach zielonych – gruntowną rewitalizację obszarów Skry i przywrócenie im ich sportowo-rekreacyjnego charakteru. Ciekawą propozycją jest wykorzystanie głównego jeziorka na terenie parku w charakterze zimowego lodowiska.

Walory przyrodnicze parku przewijały się dość często w dominujących wypowiedziach apelujących o usprawnianie Pola, a nie o umieszczenie na nim kolejnych drogich inwestycji. Zwracano uwagę na fakt, że stanowi on jedno z najważniejszych miejsc kontaktu „mieszczuchów” z przyrodą w stolicy. 

Apelowano również o lepsze informowanie na terenie parku o żyjącej w nim florze i faunie, np. traszce zwyczajnej. Odnotować również warto pomysły na zasadzenia drzew iglastych, pozostających zielonymi także w zimie.

Głos ludu

To prawda, że gdyby miejscy urzędnicy chcieli spełnić życzenia każdej, uczestniczącej w konsultacjach osoby, poniosłyby porażkę. Na przykładzie Pola Mokotowskiego widać jednak, jak na bazie zebrania indywidualnej wiedzy i doświadczeń można stworzyć pewną „mądrość zbiorową”, która w tym wypadku stawia raczej na lepsze zaprojektowanie i oddzielenie ruchu pieszego i rowerowego czy na uporządkowanie kwestii parkowania niż na budowę nowych, drogich obiektów.

Zobaczymy, na ile ratusz z tej mądrości zbiorowej zechce skorzystać.

Zdj. Wikimedia Commons, autor: Foma na licencji CC BY-SA 3.0

ZOBACZ TAKŻE:

Konsultacje w sprawie Pola Mokotowskiego

Kolejna afera z wycinką drzew

Publiczna sprawa higieniczna

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...