Płonące kamienice na Woli. Kto za tym stoi?

Karolina Wiśniewska    2015-09-01 08:29:08

Trzy pożary w ciągu trzech dni i dziewięć interwencji w ciągu miesiąca. Wszystko pod tym samym adresem. Wolskie kamienice na ul. Łuckiej płoną systematycznie. Strażacy przekonują, że trudno mówić o „przypadku”, zaniepokojeni mieszkańcy pytają: „O co chodzi?” i przypominają – to idealny teren pod deweloperkę.

To był bardzo gorący weekend na warszawskiej Woli, nie tylko pod względem temperatury mierzonej w stopniach Celsjusza. W sobotę około godz. 17.00 strażacy dostali informację, że płonie stara kamienica przy ul. Łuckiej 10. Na miejscu szybko stawiły się cztery jednostki, które ugasiły pożar. Nie było łatwo – wiele drewnianych elementów, zawalony dach i groźba, że zniszczony budynek runie lada moment. Sytuacja powtórzyła się kilka godzin później. O 5.00 nad ranem (z soboty na niedzielę) straż ponownie dostała sygnał o pożarze w sąsiedniej kamienicy na Łuckiej 8.

– Trudno mówić o przypadkach, w tym budynku nikt nie mieszka, nie ma żadnej instalacji ani gazowej, ani elektrycznej – mówił st. asp. Leszek Borlik i dodaje, że to nie pierwsze interwencje w tym właśnie miejscu. – Pożar gasiliśmy tam również w poprzednim tygodniu, a łącznie do budynków przy Łuckiej wyjeżdżaliśmy aż dziewięć razy.

Ochrona pozostałych kamienic

– Łucka 8 i 10 to najstarsze kamienice na Woli – przypominają mieszkańcy. Obie pochodzą jeszcze z lat '30 i kryją w sobie naprawdę „kawał” wolskiej historii, choć ich obecny stan woła o przysłowiową pomstę do nieba. – To pokazuje, że potrzebne jest opracowanie jakiejś strategii dotyczącej naszych wolskich zabytków, bo coraz mniej ich zostaje – zwraca uwagę radna Aneta Skubida ze stowarzyszenia Wola Zmian, która w sprawie płonących kamienic złożyła w poniedziałek rano interpelację. – Powinno się podjąć działania zmierzające do zabezpieczenia nieruchomości przed kolejnymi podpaleniami i innymi aktami wandalizmu – apeluje. – Takie działania są podejmowane cały czas – odpowiada z kolei dzielnica.

– Łucka 8 to już nie jest nasza kamienica, to podekretowa działka, która została zwrócona już w 2012 roku – mówi „Polityce Warszawskiej” rzecznik dzielnicy Wola Mariusz Gruza. – Nasze są budynki z numerami 10, 12, 14 i 16. W tym roku wydaliśmy ponad 50 tys. zł na ich zabezpieczenie, w tym dodatkowe ogrodzenie, a także zamurowanie drzwi i okien aby nikt nie dostał się do środka – dodaje.

Mieszkańcy zwracają uwagę, że przydałyby się dodatkowe patrole policji lub straży miejskiej, bo obecne zabezpieczenia zawodzą jednak zbyt często (przypomnijmy – dziewięć razy w ciągu miesiąca). – Czasami nasze zabezpieczenia są niszczone i w konsekwencji osoby niepowołane dostają się do środka, ale wtedy dzielnica szybko naprawia szkody – odpowiada rzecznik Woli. – W tym momencie trudno mi zadeklarować czy takie patrole na sto procent będą, ale z pewnością będziemy na ten temat z policją i strażą miejską dalej rozmawiać. Ostateczna decyzja zależy jednak od nich – dodaje.

Historyczny relikt vs nowoczesne wieżowce

Dlaczego akurat te kamienice cieszą się tak dużym zainteresowaniem? Łucka to z jednej strony – dawne budynki i wolska historia, ale z drugiej – miejsce, gdzie powstają nowe wieżowce i apartamentowce (wystarczy przypomnieć doskonale znany wszystkim, znajdujący się nieopodal Warsaw Spire). Teren jest bardzo atrakcyjny dla deweloperów, zwłaszcza po otwarciu centralnego odcinka II linii metra.

Kamienica na Łuckiej 8 jest uważana za zabytek (wpisana do rejestru w 1992 roku), choć przez ten czas nikt o nią nie dbał. Mimo, że już w połowie lat '90 ostrzegano wyraźnie, że grozi zawaleniem. Niewyjaśnione były jednak sprawy związane z własnością nieruchomości, dlatego wolski ZGN, który opiekował się budynkami, nie podejmował się żadnych remontów. W 2011 roku ostatni lokatorzy zostali zmuszeni do opuszczenia kamienicy, a urzędnicy z Woli chcieli ją z tego rejestru wypisać. Po protestach Zespołu Opiekunów Kulturowego Dziedzictwa Warszawy „ZOK”, ministerstwo nie wyraziło na to zgody.

W 2012 roku budynek zajął już nowy właściciel, który zresztą także chciał pozbawić go „zabytkowego” tytułu i odwołał się od decyzji ministerstwa. Wojewódzki konserwator jego plany popsuł, a kamienicę jako „cenny relikt historii” – w rejestrze zachował. Łucka 10 zabytkiem jednak nie jest, należy do miasta. – Dołożymy wszelkich starań, aby jeszcze bardziej ją zabezpieczyć – mówi Mariusz Gruza.

Warto jednak przypomnieć, jest terenem oddzielającym dużą działkę na tyłach ulicy Grzybowskiej, należącą do firmy deweloperskiej Mor Eden Group. W poprzedniej dekadzie firma ta chciała budować na tych terenach wysoki na około 80 metrów apartamentowiec, ale nie udało się zawrzeć z właścicielami żadnego konkretnego porozumienia.

Co będzie z kamienicami dalej? Najprawdopodobniej się zawalą – są na jak najlepszej drodze ku temu, a trzykrotny pożar budzi domniemania, że ktoś owemu zawaleniu usilnie próbuje pomagać.

Napisz do autora: kwisniewska@politykawarszawska.pl

 

ZOBACZ TAKŻE:

Łazienkowski w ogniu, cz. 2

Oswajanie metra na Woli

Wola Zmian i Jeden Muranów: likwidujemy nielegalne reklamy na murach!

Źródła: m.warszawa.wyborcza.pl, własne

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...