Krulikowskiego subiektywny przegląd tygodnia

Paweł Krulikowski    2015-08-31 18:54:02

Ostatni tydzień sierpnia w Warszawie pod względem temperatury politycznych wydarzeń był niezwykle gorący. Za nami kolejny przewrót na Bemowie i ustalanie list wyborczych. W naszym (najlepszym) portalu o polityce nastąpiła zmiana warty na stanowisku redaktora naczelnego. Zapraszam na cotygodniowy, wybiórczy przegląd tygodnia.

Ponownie rozpoczynamy od mojego ulubionego cyklu pod hasłem „Warszawskie jaja”. Separatystyczna dzielnica Bemowo straciła właśnie zarząd. Rada Warszawy uchyliła czternaście uchwał, podjętych przez radę dzielnicy, w tym tę, która powołuje na burmistrza Krzysztofa Zygrzaka, znanego głównie z zestawienia Hanny Gronkiewicz-Waltz z Władimirem Putinem. Sam burmistrz Zygrzak nie za bardzo się przejął, rządzić zamierza nadal, a Panią Prezydent nazywa Hanną G-W. Jak separatyzm, to po całości.

Swoją drogą, ekipa Jarosława Dąbrowskiego idzie "po bandzie" i profesor Gronkiewicz-Waltz zamierza pozbawić nie tylko prezydentury, ale także stanowiska na Uniwersytecie. Polityczna nienawiść ma różne oblicza, ale trzeba przyznać Dąbrowskiemu i Zygrzakowi, że mają rozmach. Piotrowi Guziałowi wystarczyło referendum.

Tymczasem, w tak zwanej „wielkiej” polityce kampania wyborcza trwa na calego. Premier Ewa Kopacz spotkała się z Hanną Gronkiewicz-Waltz i na wspólnej konferencji obie panie obiecały miliony dla Warszawy. Z czystej przekory przypominamy, że gdy Pani Premier obiecywała ostatnio obwodnicę dla stolicy, to dwa tygodnie później okazało się, że obiecanego terminu i tak nie uda się dotrzymać. Te dwa tygodnie wypadły po wyborach. Samorządowych.

Wydarzenia ubiegłego tygodnia pozwalają również na otwarcie nowego, wdzięcznego cyklu w naszym przeglądzie – „wybitni fachowcy warszawskiego samorządu”. W tym paśmie debiutuje anonimowy urzędnik z Pragi Południe, który… zapomniał wydać decyzji w sprawie pozwolenia na budowę. Niestety, petent, który decyzji nie dostał, wyrozumiały nie był. Zaczął się awanturować, odwoływać, no i proszę. Dzielnica dostała 827 tysięcy złotych kary. Radnym dzielnicy szczęki opadły na ziemię, gdyż to ze swoich własnych, dzielnicowych środków będą musieli złotówki wysupłać. „Polityka Warszawska” radzi Pradze Południe zakup obowiązkowej lecytyny dla swoich urzędników. Pomoże na pamięć. Wyjdzie taniej, a na naszych dzielnicach nie będzie dorabiał się Jacek Kozłowski.

Swoją drogą, gdyby stworzyć księgę zaniechań stołecznych władz i pracowników administracji, prawdopodobnie byłaby szansa na Rekord Guinessa w kategorii najdłuższej wydanej publikacji. Samorządowe Kolegium Odwoławcze orzekło właśnie, że oddanie Jeziorka Gocławskiego w prywatne ręce było nielegalne. Niestety, w dalszej części orzeczenia stwierdza również, że decyzji o przekazaniu jeziorka deweloperowi nie da się cofnąć. Mieszkańcom okolicznych blokowisk pozostaje zatem chodzić po prośbie do jaśnie państwa i liczyć, że nie budowniczy nie odmówią im dostępu do zieleni. Wszystko według starych, szlacheckich tradycji.

Zajrzyjmy jeszcze na chwilę do polityki "dużej". Tam bowiem z mozołem, wydłubywane są listy wyborcze. Z Platformy wyciekło już wszystko co mogło, a i tak rządzący zaskoczyli nas jeszcze wykończeniem Pawła Zalewskiego. Stąd oczy komentatorów zwróciły się na Prawo i Sprawiedliwość i tu… cisza. W Warszawie nic nie wiadomo, czeski film. Czyżby Prezes Jarosław Kaczyński taktycznie nie zezwolił na ujawnianie swoich rywali? Pewniakiem wydaje się Mariusz Kamiński, na pewno zobaczymy na listach Jarosława Krajewskiego, być może Marka Jurka. Jak ćwierkają stołeczne wróble sporą część stołecznej listy zapełnią samorządowi radni. Czeka nas zmiana warty w radach?

Jedni świętują, wznosząc toast piwem na literę „C”, a drudzy, sącząc tradycyjne piwerko ze sprajtem ronią symboliczną łzę. Po latach podpaleń, zniewag i protestów, a z drugiej strony zachwytów i zaciekłej obrony, plac Zbawiciela opuszcza tęcza. Nie da się ukryć, że w kategoriach estetycznych instalacja przegrywała swoją urodą tylko z klasyczną dla naszego klimatu palmą na rondzie De Gaulla. Życzymy jej powodzenia w bardziej przystających do jej powagi okolicznościach.

Na koniec news smutny i przy okazji trochę sentymentalnej prywaty. Portal „Polityka Warszawska” po ponad dwóch latach opuścił Redaktor Naczelny, doktor Błażej Poboży. Jako członek grupy założycielskiej portalu, pierwszego składu redakcji, czuję bardzo wielki smutek. To były wspaniałe miesiące, potrzebna praca a przy okazji doskonała szkoła dziennikarstwa i publicystyki. Dziękujemy Błażeju! 

 

ZOBACZ TAKŻE:

Nowe Veturilo. Jakich rowerów chcemy?

#uwolnićMaćka - czwarty rok w areszcie

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...