Piotr Guział wystartuje do Senatu

Karolina Wiśniewska    2015-09-01 16:47:57

Polityczny związek z Pawłem Kukizem zakończył się fiaskiem. Radny Piotr Guział nie znika jednak z „dużej” polityki. Na razie prowadzi kampanię promującą referendum 6 września, a potem zamierza startować do Senatu – Dużo osób zachęcało mnie, abym startował z południowej Warszawy – mówi „Polityce Warszawskiej”.

Do referendum zostało zaledwie cztery dni, a kampanii informacyjnej jak nie było, tak nie ma. Nasza wiedza na temat jednomandatowych okręgów wyborczych jest zapewne tak samo nikła, jak przed wyborami prezydenckimi, o finansowaniu partii politycznych nie wspominając. Trzecie pytanie? Słyszeliśmy że jest, lecz ze sprecyzowaniem tego, jak brzmi pojawiają się już problemy. – Codziennie rozmawiam ze znajomymi, z mieszkańcami Warszawy i okolic, i niestety nie do wszystkich dotarła jeszcze informacja o zbliżającym się głosowaniu – przekonuje były burmistrz Ursynowa Piotr Guział, który po nie do końca udanym politycznym związku z Pawłem Kukizem intensywnie włączył się w kampanię promującą referendum na terenie Warszawy. – Niezależnie czy jesteście za czy przeciw JOW, za czy przeciw utrzymaniu dotychczasowego systemu finansowania partii politycznych, spełnijmy swój obywatelski przywilej/obowiązek i udajmy się do lokali wyborczych – przekonuje.

Prywatna kampania za prywatne pieniądze

„Zachęcam do wzięcia udziału w referendum” – billboardy z takim hasłem pojawiły się w kilku miejscach Warszawy. Zaraz za nimi pojawiły się również pytania, kto ową kampanię finansuje. – To jest moja prywatna inicjatywa za prywatne pieniądze – ucina Piotr Guział. – Znajduje się tam wprawdzie logo Bezpartyjni JOW, ponieważ promuje ten komitet i uważam, że to grupa odpowiedzialnych ludzi, do których jest mi blisko, ale kampania jest moja – dodaje.

Radny przekonuje, że pójść na głosowanie powinniśmy „z szacunku dla naszego kraju, konstytucji i dla najwyższych organów państwa”. – To nie jest referendum rozpisane przez nie wiadomo jakie siły, w nie wiadomo jakiej sprawie i kto za tym stoi. To referendum na wniosek najwyższego organu państwa, przy akceptacji Senatu – mówi w rozmowie z nami. Mimo okoliczności, w jakich zostało powołane, uważa je za najwyższe dobro demokracji (oprócz wyborów), dzięki któremu obywatele rozstrzygają o sprawach dla nas ważnych.

Kary za nieuczestnictwo w referendum

Jednocześnie sceptyków referendum ocenia dosyć ostro. – Nie zasłużyli na to, aby być polskimi obywatelami – mówi wprost i uważa, że za absencje wyborczą powinno się wprowadzić kary finansowe („niedotkliwe, ale zauważalne).

Jeśli chodzi o referendalne pytania, nie trudno domyśleć się, że Piotr Guział opowiada się „za” jednomandatowymi okręgami wyborczymi (co potwierdza swoją aktywnością w ramach Bezpartyjni JOW). Zagłosuje również za tym, aby zmienić sposób finansowania partii. Obecny system uważa za szkodliwy, bo „doprowadził do marazmu polskiej polityki”. – Dwie największe partie dzielą między siebie cały tort – komentuje. - Państwo powinno finansować wszystkich, którzy „mieli odwagę wystartować w wyborach, proporcjonalnie do uzyskanego przez nich wyniku, aby mogli dalej się rozwijać i przygotowywać do kolejnych wyborów – dodaje. Uważa też, że obywatele (z własnych środków prywatnych) powinni mieć możliwość finansować partię dowolną kwotą.

Z rady miasta do Senatu

Oficjalnie wiadomo też, że były burmistrz Ursynowa wprost z kampanii referendalnej płynnie przejdzie do kampanii parlamentarnej. Kilka dni temu pisał na swoim Facebooku, że rozważa start do Senatu:

We wtorek po południu poinformował (również na Facebooku), że jego start jest już pewny. – W wyborach na prezydenta Warszawy w ubiegłym roku dostałem duże zaufanie od mieszkańców południowej Warszawy. Stąd też zostałem wybrany jednym niezależnym radnym miasta, więc są to przesłanki, które powodują, że chcę ubiegać się o mandat senatorski – uzupełnia w rozmowie z „Polityką Warszawską” Piotr Guział.

Surowo o Kukizie

Poza tym, wybory do Senatu są według radnego, nieporównywalnie mniej skomplikowane niż wybory do Sejmu. Izba niższa oznacza konieczność wystartowania z listy i to właśnie ta lista musi w pierwszej kolejności odnieść sukces.  W przypadku Senatu startuje sam i mam stuprocentowy wpływ na swoją kampanię – dodaje. Zresztą wybory do Senatu to klasyczny przykład JOW-ów w praktyce. Guział przekonuje, że skoro system ten popiera i głośno o tym mówi, powinien zawalczyć w nim o mandat. – To też kwestia wiarygodności – dodaje i jednocześnie wrzuca przysłowiowy kamyczek do ogródka Pawła Kukiza. – To co robi Kukiz jest nie w porządku. Popiera JOW-y, a sam startuje do Sejmu. Przekonuje, że spadochroniarzom powinno się mówić „nie”, a sam startuje do Sejmu mieszkając pod Opolem – punktuje.

Tym samym skończyła się jego polityczna przyjaźń z Pawłem Kukizem. Guział, który ochoczo wspierał muzyka przed wyborami prezydenckimi i zaraz po nich, dziś stwierdza, że „Kukiz się pogubił” i został zjedzony przez skrajnych prawicowych działaczy. Od kilkunastu dni radny Guział otwarcie wpiera środowisko bezpartyjnych samorządowców, wcześniej też współpracujące z antysystemowym muzykiem). Razem z nimi wystąpił w połowie sierpnia na konferencji i poinformował, że komitet został zarejestrowany w Państwowej Komisji Wyborczej, co opisywaliśmy szczegółowo w „Polityce Warszawskiej”.  

Napisz do autora: kwisniewska@politykawarszawska.pl

 

ZOBACZ TAKŻE:

Kryzys w strukturach WWS

WWS i Piotr Guział – "nowe otwarcie"

Bitwa warszawska. Kogo znajdziemy na „jedynkach”?

Zdjęcie: Facebook.com/guzialpiotr

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...