Wysłuchanie obywatelskie w sprawie świeckiej szkoły

Polityka Warszawska    2015-09-02 08:15:12

Fundacja im. Kazimierza Łyszyńskiego i magazyn Liberté! postanowili wspólnie walczyć o zaprzestanie finansowania lekcji religii z budżetu państwa. W związku z tym 1 września odbyło się w Sejmie wysłuchanie obywatelskie, któremu przewodniczyła wicemarszałkini Sejmu, Wanda Nowicka.

Akcja "Świecka szkoła" to obywatelska inicjatywa ustawodawcza, jej organizatorzy chcą by zniesiono finansowanie lekcji religii z budżetu. W proponowanym przez nich projekcie ustawy możemy przeczytać: "Publiczne przedszkola, szkoły podstawowe i gimnazja organizują naukę religii na życzenie rodziców, publiczne szkoły ponadgimnazjalne na życzenie samych uczniów; Kosztów związanych z organizacją nauki religii nie można w części ani w całości finansować ze środków publicznych w rozumieniu przepisów o finansach publicznych."

W trakcie spotkania zorganizowanego w Sejmie przytoczono argumenty, które miałyby przekonać społeczeństwo do poparcia akcji. – 25 lat temu wprowadzono religię do szkół. Może czas zastanowić się czy jest dalej w tych szkołach potrzebna. Próbowałam znaleźć jakiś pozytywny aspekt religii w szkołach. Było mi trudno. W końcu znalazłam jeden, to wygoda. Katecheza jest w tym samym budynku, co szkoła, dzieci nie muszą się przemieszczać. Widzę za to dużo negatywów.  mówiła Wanda Nowicka.

Wicemarszałkini podkreśliła, że religia dzieli dzieci na te, które uczęszczają na katechezę oraz te, które się na tych lekcjach nie pojawiają. Zazwyczaj niesie to ze sobą negatywne konotacje dla tych drugich. Wymuszony podział sprawia, że są one postrzegane jako gorsze. Nowicka zwróciła również uwagę, na ogromne koszta prowadzenia zajęć religii katolickiej, to prawie 1,4 mld złotych rocznie, które, według niej, mogłyby być przekazane chociażby na opiekę dentystyczną. Stwierdziła również, że katecheza nie promuje swobody myślenia, jest jej zaprzeczeniem. Dzieci muszą się zgadzać z nauczycielem, przyjąć, że prawda jest tylko jedna.

Prelegentami podczas wysłuchania obywatelskiego byli także Nina Sankari – wiceprezeska Fundacji im. Kazimierza Łyszyńskiego, Leszek Jażdżewski – redaktor naczelny Liberté! oraz Bożena Przyłuska, która współtworzy grupę Świecka Szkoła i aktywnie wspomaga zbieranie podpisów pod inicjatywą. Wiceprezeska Fundacji, w trakcie swojego przemówienia przytoczyła kilka przykładów łamania zasady rozdzielności Kościoła od państwa, jak chociażby wieszania krzyża w salach i to w pozycji równej lub wyższej, niż godło narodowe. Ingerencję religii w szkołę, doskonale obrazuje też przypadek szkoły, w której na stołówce wywieszono tablicę z "zasadami kulturalnego spożywania posiłku". Pierwsza zasada brzmi: "Pamiętam o modlitwie przed i po jedzeniu." – Jak mają się czuć dzieci ateistów widząc taki napis? To sugeruje, jakby ich brak wiary klasyfikował je jako niekulturalne – komentowała Sankari.

– Formalna inicjatywa wycofania religii ze szkół jest sprzeczna z Konkordatem. Nie ma więc, co kruszyć kopii o coś, w tym momencie, niewykonalnego – mówił Leszek Jażdżewski, wyjaśniając dlaczego organizatorzy obywatelskiej inicjatywy optują akurat za zaprzestaniem finansowania, a nie idą krok dalej. Sugerował także, że ten projekt zmusi partie polityczne do jawnego określenia się za lub przeciw świeckiej szkole – W tym układzie politycznym raczej nie ma szans na to, by ustawa została przegłosowana. Mimo to, uważamy, że robimy świetną robotę – tłumaczyła Bożena Przyłuska. Opowiadała także jak wygląda zbieranie podpisów, podkreślając, że jest dużo lepiej niż początkowo zakładała. Udaje się otrzymać średnio dwa podpisy na minutę, a reakcje ludzi są w znacznej mierze przychylne. Chociaż zdarzają się także akty agresji, szczególnie ze strony mężczyzn.

­– Większość podpisujących się ludzi to katolicy, którzy mówią, że mają dość, że Kościół Katolicki przekracza pewne granice – opowiadała Nina Sankari. Apelowała także, do tolerancyjnych i umiarkowanych katolików, by zajęli się fundamentalistyczną częścią swoich współbraci. Prosiła, by nie byli bierni, bo tylko oni mogą dotrzeć do tych, którym marzą się stosy i powrót średniowiecza. Z jej wypowiedzi bił jednak entuzjazm, cieszyła się, że problem jaki stanowi religia w szkołach, dostrzegają nie tylko ateiści.

Akcję zainicjowaną przez Liberté! podsumował dla Polityki Warszawskiej, biorący udział w spotkaniu Marek Kossakowski, szef warszawskich Zielonych: – Inicjatywa "Świecka szkoła" już coś zmienia. Zwiększa się świadomość ludzi, ich podejście i zrozumienie tej tematyki. To widać chociażby po tym jak dobrze zbiera się organizatorom podpisy. Sam niejednokrotnie musiał takowe zbierać i nigdy nie przychodziło to z taką łatwością, jaką możemy obserwować w ramach tej akcji. Realny rozdział Kościoła od państwa jest potrzebny, oczywiście bez propagowania wrogości do religii. Społeczeństwo zaczyna tę potrzebę coraz silniej odczuwać. Nawet jeśli ta ustawa teraz nie przejdzie, to i tak został zrobiony duży krok naprzód.

AUTORKA: KAROLINA ROGASKA

Napisz do autorki: krogaska@politykawarszawska.pl

 

ZOBACZ TAKŻE:

Zjednoczona Lewica: Wycofajmy religię ze szkół!

Warszawa inwestuje w oświatę

Bunt uniwersytetów pod Ministerstwem Nauki

Zdjęcie: Polityka Warszawska

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...