Nowoczesna "kruszy beton"

Rafał Osiński    2015-09-02 14:24:10

Nowoczesna Ryszarda Petru nie próżnuje. Dziś przed Sejmem jej działacze zorganizowali happening, którego przekaz był prosty: czas skruszyć beton i rozbić zmonopolizowaną przez PO i PiS scenę polityczną. Poznaliśmy również główne postulaty, z jakimi kandydaci partii startować będą w wyborach parlamentarnych.

Jednym z głównych celów spotkania było przedstawienie młodych działaczy, którzy są ważną częścią tego ugrupowania. Po krótkiej prezentacji kandydatów przez rzeczniczkę Kamilę Gasiuk-Pihowicz, głos zabrał Adam Kądziela, startujący do Sejmu z Warszawy. – W polityce brakuje obecnie miejsca dla ludzi młodych. Brakuje takich ludzi jak my, jak Ryszard Petru, który pomaga młodym i robi wszystko, by ich głos był słyszalny – podkreślał Kądziela. Jego zdaniem, dziś to przede wszystkim młode pokolenie ponosi koszty współczesnych problemów, takich jak chociażby niewydolny system emerytalny.

– Ten mur symbolizuje zabetonowanie polskiej sceny politycznej. Jest ono spowodowane systemem finansowania partii politycznych, który polega na dotacjach budżetowych. To one tworzą dzisiejszy duopol partyjny PO – PiS i uniemożliwiają jego rozbicie – mówił z kolei szef ugrupowania Ryszard Petru. Podkreślił też, że do owego zabetonowania sceny politycznej w znacznym stopniu przyczynia się jałowy dyskurs, który toczy się między PO i PiS. – To zabetonowanie leży w interesie głównych aktorów naszej sceny. My dziś symbolicznie ten mur rozwalimy – dodał, wskazując na konstrukcję, na której umieszczono loga głównych partii politycznych i nazwy instytucji publicznych takich jak ZUS czy NFZ.

W podobnym tonie wypowiadali się inni kandydaci przybyli na dzisiejsze spotkanie. Pojawiały się głosy o konieczności zakończenia karier w polityce tych, którzy tylko z niej się utrzymują oraz o potrzebie wytyczenia nowych standardów. – My reprezentujemy samorządowców, przedsiębiorców, lekarzy. Naszą siłą jest różnorodność – podkreślali jednomyślnie. Pojawiła się także obietnica informowania o tym, w jaki sposób wydatkowane są pieniądze przez partię.

Jednym z głównych postulatów, z jakimi Nowoczesna idzie do wyborów to wprowadzenie kadencyjności w parlamencie i samorządach. – To pozwoli odbetonować instytucje i wprowadzić tam nowych ludzi – ocenił Ryszard Petru. Partia postuluje również, by kolejne roczniki wchodzące na rynek pracy odkładały pieniądze na emerytury na jednolitych zasadach, bez jakichkolwiek przywilejów. Nowoczesna chce kłaść większy nacisk na tworzenie dogodnych warunków dla przedsiębiorczości. – Obywatele powinni być dla instytucji państwowych klientami a nie petentami – podkreślił Petru.

Napisz do autora: osinski@politykawarszawska.pl

 

Zdjęcia: Polityka Warszawska

Zobacz także:

NowoczesnaPL prezentuje swój program

Nowocześnie dla Warszawy

Bitwa warszawska. Kogo znajdziemy na „jedynkach”?

 

 

 

 

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...