Warszawska drużyna PO

Karolina Wiśniewska    2015-09-03 19:58:53

Po tygodniach niełatwych roszad Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy wyborcze. Warszawska karta partii rządzącej różni się nieco od tej, którą poznaliśmy jakiś czas temu. Nie ma Marcina Kierwińskiego, są za to ministrowie Halicki i Kluzik-Rostkowska, a także nowy w polityce Michał Mazowiecki. Nie zmieniło się jedno – pierwsza „10” jest wciąż mocno obstawiona przez dotychczasowych parlamentarzystów.

Skrzydła Platformy Obywatelskiej w tym sezonie wyborczym okazały się wyjątkowo szeroko rozpostarte. Od Grzegorza Napieralskiego po „nieformalnie” wspieranego Romana Giertycha. Na pokładzie znalazł się też Ludwik Dorn i Michał Kamiński. Choć kontrowersyjne transfery w polityce i w samej Platformie to żadna nowość (pamiętamy chociażby Bartosza Arłukowicza „z lewa” czy Joannę Kluzik-Rostkowską „z prawa”), to komentarzy o dość „oryginalnym” nowym otwarciu w partii nie brakuje. Zwłaszcza, że sytuacja polityczna i pozycja PO jest dziś zupełnie inna, niż osiem czy cztery lata temu.

Kandydat Mazowiecki

W Warszawie obyło się bez większych kontrowersji. Wyborcza lista – choć trochę „poprzestawiana”, zawiera w większości te same nazwiska, które opisywaliśmy już w „Polityce Warszawskiej”. Zaskoczeniem może być jedynie Michał Mazowiecki, syn Tadeusza Mazowieckiego. – Z całym szacunkiem dla młodego polityka, ale myślę, że jego obecność na tych listach ani nie pomoże, ani nie zaszkodzi partii – przekonuje w rozmowie z nami dr hab. Rafał Chwedoruk z Instytutu Nauk Politycznych UW. – Start Michała Mazowieckiego wynika raczej z bardziej ogólnego planu PO, która chce pokazać swoją formację jako dziedzica transformacji, a symbolem jej początku jest niewątpliwie Tadeusz Mazowiecki. Może to też jakaś forma ukłonu do elektoratu dawnej Unii Wolności, która w Warszawie odnotowywała rekordowe rezultaty, chociażby na Żoliborzu – dodaje. Politolog przyznaje jednak, że start młodego Mazowieckiego to niewątpliwie lepszy krok, niż np. powrót sympatyzującego ostatnio z PO Kazimierza Marcinkiewicza.

Nowe podium listy

Nowa lista Platformy to również nowe podium. Posła Marcina Kierwińskiego na miejscu drugim zastąpił minister Andrzej Halicki, a posłankę Joannę Fabisiak – minister Joanna Kluzik-Rostkowska. Halicki jest posłem od stycznia 2007 roku. Obecnie pełni funkcję ministra edukacji i cyfryzacji oraz przewodniczącego regionu mazowieckiego.

Zamykająca podium Kluzik-Rostkowska swoją karierę zaczynała w... biurze prasowym m.st. Warszawy, lecz już po roku (w 2005) przeszła na stanowisko pełnomocnika Prezydenta Warszawy (wówczas Lecha Kaczyńskiego) do spraw kobiet i rodziny. Swoich sił na liście warszawskiej PiS do Sejmu próbowała już w 2005 – bezskutecznie. Przez lata pełniła funkcje pełnomocników i doradców w różnych ministerstwach, np. Rozwoju Regionalnego czy Pracy i Polityki Społecznej. Jej przygoda z Platformą rozpoczęła się w czerwcu 2011 roku. Jako liderka listy startowała do Sejmu z okręgu rybnickiego, a od listopada 2013 roku jest ministrem edukacji narodowej.

Fot. Facebook.com/joanna.kluzikrostkowska, Facebook.com/halickipl

Na skutek nowej obecności dwóch ministrów, pozostałe nazwiska przesunęły się o jedno oczko w dół. Poseł Fabisiak z „trójki” spadła na nr cztery. Łukasz Abgarowicz, który do tej pory był senatorem w okręgu podwarszawskim (teraz PO nie wystawia tam własnego kandydata i tym samym toruje drogę do Senatu Romanowi Giertychowi) przesuwa się na „piątkę”, wojewoda Jacek Kozłowski na „szóstkę”, itd. Z numerem 10 niezmiennie pozostaje poseł Roman Kosecki, przez co z miejsca dziewiątego na jedenaste spada obecna posłanka Ligia Krajewska, choć sama pani poseł przekonuje, że to dobry numer. – Mam przecież dwie jedynki – mówi „Polityce Warszawskiej”. – Mamy dobrą listę. Jest na niej wiele znanych nazwisk, kilkunastu aktualnych posłów, którzy rzetelnie pracowali przez całą kadencję, na czele z ministrami i naszą panią premier. Sądzę, że PiS nie będzie miało takiej mocnej, jak nasza – dodaje.

Podobne stanowisko słyszymy także od posła Marcina Święcickiego, który startuje z siódmego miejsca. – Wtedy mieliśmy premiera na czele, teraz także. Oprócz tego mamy szereg innych cennych osób i większość dotychczasowych posłów – dodaje i zdradza też bardzo wstępne plany swojej kampanii. – Chciałbym być bliżej ludzi i postawić na kontakt bezpośredni. Dawniej bardziej nastawiałem się na pisanie różnych artykułów, rozdawanie ulotek przez swoich pomocników, a teraz chcę sam wyjść do mieszkańców, spotykać się z nimi czy przy stacjach metra, czy w innych ważnych miejscach. Osobiście rozdawać materiały wyborcze i pozamieniać parę słów. Planuję też dokładne podsumowanie mojej dotychczasowej pracy w parlamencie – zapowiada w rozmowie z „Polityką Warszawską”. Oboje wierzą też w powtórkę dobrego sukcesu Platformy Obywatelskiej sprzed czterech lat.

Dr hab. Chwedoruk: W Warszawie bez kontrowersji

Mniej optymistyczny jest dr Chwedoruk. – Będzie trudno – mówi wprost i prognozuje, że wynik listy będzie pochodną siły PO wśród jej najwierniejszego elektoratu. – Jest pewną niewiadomą, podobnie jak skala popularności Ewy Kopacz, której przywództwo nie jest nawet częściowo porównywalne z siłą przywództwa jej poprzednika – ocenia.

Politolog przekonuje jednak, iż na tle innych list tej partii, lista warszawska jest stosunkowo mało kontrowersyjna. – Nie znajdziemy tu zbyt wielu „świeżych nabytków” ani ludzi znanych z jakiś kontrowersyjnych poglądów – tłumaczy i przyznaje też, że widzi na niej dążenie do pewnej równowagi. – Mamy Andrzeja Halickiego należącego do frakcji Grzegorza Schetyny i jednocześnie polityka o dość liberalnych poglądach w sprawach światopoglądowych, a z drugiej strony panią poseł Fabisiak, która ma bardzo konserwatywne przekonania – dodaje.

Z rady wprost na listę

Na listach znajdziemy też wielu warszawskich obecnych samorządowców. Na miejscu 17 – wiceburmistrz Mokotowa Krzysztof Skolimowski, zaraz za nim radna miasta pani Małgorzata Żuber-Zielicz, a nieco dalej (na 33.) radny Urynowa Piotr Karczewski, o którym ostatnio często pisaliśmy w związku z zamieszaniem wokół ursynowskiego bazaru.

Lista pod lidera

Liderką listy niezmiennie pozostaje szefowa PO, premier Ewa Kopacz i to pod nią – jak przekonuje nasz ekspert – sprofilowane są pozostałe nazwiska. – Nie ma osoby, o której można byłoby powiedzieć (może z wyjątkiem pani Joanny Fabisiak), że jest lokalnym liderem. Brakuje przecież pani marszałek Sejmu, której obecność na liście warszawskiej wydawałaby się czymś naturalnym, ale nie ulega wątpliwości, że zabrałaby Ewie Kopacz znaczną część głosów – dodaje. Przypomnijmy tylko, że Małgorzata Kidawa-Błońska, której cała kariera polityczna jest bezsprzecznie związana z Warszawą (o czym pisaliśmy w „Polityce Warszawskiej”) została liderem listy podwarszawskiej Platformy.

Najlepszym sprawdzianem na „siłę” warszawskiej listy PO będzie najpierw krótka, lecz zapewne intensywna kampania, którą bacznie będziemy obserwować, a potem już same wybory 25 października. – Jeśli coś wynikowi warszawskiej PO zaszkodzi, to nie nazwiska osób, które na niej się znajdują, ale np. obecność nieco dalej pana Romana Giertycha i innych niepodziewanych „transferów” – podsumowuje politolog dr hab. Rafał Chwedoruk.

Napisz do autora: kwisniewska@politykawarszawska.pl

 

ZOBACZ TAKŻE:

Jak pracowali warszawscy posłowie?

Bitwa warszawska. Kogo znajdziemy na „jedynkach”?

Szydło i Kopacz: Weekendowe starcie politycznych tytanów

Zdjęcie główne: YouTube.com/PlatformaRP

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...