Gość na kampusie UW: „Kubuś” z Powstania Warszawskiego

Karolina Wiśniewska    2015-09-06 11:17:44

Połączenie dobrej rozrywki i dużej dawki tak bliskiej nam i naszym czytelnikom historii. W środę na kampusie UW pojawił się gość specjalny. Piękny, okazały (ważący aż 4 tony), genialny świadek warszawskiej historii – słynny „Kubuś” – samochód pancerny stworzony w okresie Powstania Warszawskiego. Mimo upływu lat i niełatwych przeżyć, Kubuś prezentuje się dziś jak nowy, a wszystko za sprawą utalentowanych mechaników z programu „RetroReanimacja”.

"Kubuś" to główny bohater nowej serii programu „RetroReanimacja: Pojazdy bojowe”, emitowanego w Discovery Channel. Programu, w którym dwaj utalentowani mechanicy – Jakub Nowicki i Artur Marciniak w swoim słynnym warsztacie przywracają do życia zabytkowe pojazdy z czasów II wojny światowej. "Kubuś" jest wyjątkowo dla warszawiaków i naszej warszawskiej historii cenny. Zbudowany na Powiślu, w okresie Powstania. –  Jego prezentacja ma miejsce na kampusie UW, ponieważ właśnie tu brał udział w szturmach 23 sierpnia i 2 września 1944 – tłumaczył historyk dr Robert Gawkowski.

Skąd nazwa? – Żona twórcy tego wyjątkowego pojazdu miała taki pseudonim powstańczy. Była sanitariuszką, która zginęła w walkach na Mariensztacie – tłumaczy doktor. „Kubuś”, mimo krótkiej „żywotności”, ma na swoim koncie kilka sukcesów. Udało mu się boczną bramą wjechać na teren UW. Niestety ze względu na awarię, drugi pojazd pancerny nie dotarł na czas i „Kubuś” został przechwycony przez Wehrmacht. – 6 września 1944 skończyła się misja naszego bohatera – dodał dr Gawkowski.

Dzięki ekipie z Discovery i programu RetroReanimacja wyjątkowego „Kubusia” mogliśmy obserwować na terenie UW w zupełnie nowej odsłonie. – Dla nas to ogromny zaszczyt, że mogliśmy dokonać renowacji tak wspaniałego pojazdu. Panowie mechanicy zrobili coś kompletnie niesamowitego – mówił na konferencji prasowej szef Discovery Networks Olgierd Dobrzyński, z którego słowami nie sposób się z tym nie zgodzić. „Kubuś” w nowej wersji absolutnie zachwyca, co było widać po reakcjach obecnych (także przypadkowo) na kampusie studentów. Choć ma nieco inną barwę niż pierwotnie, wszystko jest dopracowane dokładnie tak, jak w 1944 roku.

Wkrótce pojazd, w całej okazałości, zobaczyć będą mogli również mieszkańcy Warszawy. – Dziś mamy jego prapremierę. Uroczysta premiera odbędzie się już 13 września, na biegu poświęconym pamięci rtm. Witolda Pileckiego na Żoliborzu – tłumaczy „Polityce Warszawskiej” Andrzej Tułowiecki, rzecznik prasowy Muzeum Wojska Polskiego, w którym „Kubuś” na stałe będzie stacjonował.

Andrzej Tułowiecki nie kryje dumy z powodu tego, że słynny pojazd trafi akurat do nich. – Muzeum Powstania Warszawskiego ma tylko replikę, więc pozdrawiam moich kolegów stamtąd, ale to my możemy szczycić się naszym samochodem – dodaje z entuzjastycznym naciskiem na słowo „naszym”.

„Kubuś” zagości jednak nie tylko na ulicach Żoliborza, a potem w Muzeum Powstania Warszawskiego. Oglądać go będzie można również przede na ekranach telewizorów. Premiera programu „RetroReanimacja: Pojazdy bojowe” z „Kubusiem” w roli głównej odbędzie się w też zresztą ważnych i niewątpliwie połączonym z historią dniu, tj. 11 listopada na antenie Discovery Channel.  Chyba każdy będąc dzieckiem chciał zostać żołnierzem. Choć w naszym warsztacie zajmujemy się przede wszystkim motoryzacyjnymi klasykami, to zawsze marzyliśmy o grzebaniu w prawdziwych pojazdach wojskowych. Kiedy pojawiła się propozycja odnawiania zabytków z II wojny światowej – maszyn, które walczyły na froncie – nie zastanawialiśmy się nawet chwili – mówi Artur, współwłaściciel warsztatu Custom Factory i jeden z prowadzących program.

– Tym razem wychodzimy poza samą motoryzację i dotykamy tematów historycznych. II wojna światowa cały czas jest tematem bardzo popularnym. Powstanie Warszawskie również, co doskonale widać podczas obchodów kolejnych rocznic – mówi „Polityce Warszawskiej” Marcin Ziółek, przedstawiciel kanałów Discovery w Polsce. – Myślę, że naszym widzom to się spodoba. Pokazujemy prawdziwą historię, nie tylko renowację pojazdów, ale i prawdziwych pasjonatów. Ten program ma w sobie wszystko, aby stał się kolejnym sukcesem – dodaje. Po „Kubusiu” odrestaurowany zostanie także Motocykl DKW NZ 250, który był jednym z najpowszechniej występujących pojazdów w Wehrmachcie. Wykorzystywany w Kampanii Wrześniowej 1939 roku, a w czasie Powstania Warszawskiego wiele egzemplarzy tego motocyklu zostało zdobytych przez AK, jak również Lekki samochód terenowy GAZ 67 Czapajew – produkowany od 1943 roku i wykorzystywany później w Ludowym Wojsku Polskim. Służył do przewozu osób, holowania moździerzy.

Przed nami więc nie tylko dużo dobrej rozrywki, ale też dawka cennej historyczno-motoryzacyjnej wiedzy. Losy „Kubusia” z pewnością śledzić będziemy zarówno „w realu” – już 13 września na biegu rtm. Pileckiego, jak i potem na kanale Discovery. Warto!

A tak "Kubuś" wyglądał ponad 70 lat temu :) 

Fot. Facebook.com/fanpageUW

 

Napisz do autora: kwisniewska@politykawarszawska.pl

Zdjęcia: "Polityka Warszawska"

 

ZOBACZ TAKŻE:

Warszawski Marsz Rotmistrza Pileckiego

Powstańcze walki z kamerą w ręku

Śladami powstańczej Warszawy

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...