Zagadkowa rejestracja fundacji „Nowoczesna” w Warszawie

Jan Kunert    2015-09-05 08:25:58

"Polityka Warszawska" dotarła do postanowienia, które wysłał sąd do pełnomocnika fundacji Ryszarda Petru –„Nowoczesna”. Ma tę samą sygnaturę i datę, co pismo ujawnione przez ekonomistę w lipcu. Jednak jego treść jest zupełnie inna.

Na początku lipca Ryszard Petru zorganizował konferencję prasową, podczas której krytykował złą organizację wymiaru sprawiedliwości.  Polskie prawo psuje polskie państwo  mówił. Jako przykład pokazał postanowienie stołecznego sądu, z odmową rejestracji jego fundacji.  Jest ona bardzo ciekawa, bo w działalności gospodarczej wypisano nam takie elementy, których na pewno nie zawarliśmy w naszym wniosku  mówił Petru.

Rzeczywiście. Pokazane przez ekonomistę postanowienie sądu jest kuriozalne. Jako przyczyny odmowy podaje m.in. rzekomo planowaną przez wnioskodawcę działalność astrologiczną i spirytystyczną. Co więcej, pada w nim nazwa zupełnie innej fundacji: „ (…) statut Fundacji Pełnia, nie jest zgodny z przepisami prawa”  czytamy w dokumencie. Ewidentnie widać, że jest to kopia innej odmowy, tej fundacji Pełnia, którą pozdrawiamy, choć jej nie znamy  mówił Petru.  Wygląda na to, że sędzia podpisał się pod czymś, czego nie czytał  zarzucał.

Fundacja Pełnia: To jest to samo uzasadnienie

Prezeska Fundacji Pełnia o sprawie dowiaduje się od nas. Jest wyraźnie zaskoczona. Potwierdza, że jej fundacja przed rejestracją, również otrzymała odmowę.  Do dzisiaj jednak nie dostałam oryginału tego postanowienia. Mam tylko wydruk z sądowego komputera  mówi „Polityce Warszawskiej”.  Udostępnione przez Ryszarda Petru uzasadnienie odmowy, jest dokładnie takie samo, jak dotyczące mojej fundacji  dodaje.

Sąd się broni

Rzeczniczka Prasowa Sądu Okręgowego Katarzyna Kisiel, broni się przed zarzutami o bałagan i nierzetelność.  Z akt sprawy, jak również z systemu komputerowego, wynika, że postanowienie zostało doręczone pełnomocnikowi fundacji 17 czerwca tego roku  mówi nam.  Ma jednak ono inną treść, od tego rzekomo doręczonego Ryszardowi Petru i dotyczy wyłącznie fundacji „Nowoczesna”  zaznacza sędzia i pokazuje wysłane z sądu pismo.

Ma ono tę samą sygnaturę oraz datę i jest napisane przez tę samą osobę co dokument, który upublicznił ekonomista. Jednakże jego treść jest zupełnie inna. Nie ma w nim mowy o innej organizacji niż „Nowoczesna”, a jako przesłanki odmowy sąd wskazuje niedozwoloną zbieżność sposobów realizacji celów fundacji, z planowaną przez nią działalnością gospodarczą. Wskazuje również na zbyt duże uprawnienia Fundatora. 

Fundacja Nowoczesna zaskoczona

Z Ryszardem Petru nie udało nam się skontaktować, ale w biurze fundacji słychać zaskoczenie.  Dostaliśmy z sądu takie pismo, jakie zaprezentował Ryszard Petru  słyszymy.  Nie wykluczamy, że zostało ono poprawione przez sąd po odkryciu pomyłki. Ma zapewne do tego prawo  dodają przedstawiciele fundacji.

Petru po przejściach. Stowarzyszenia w Warszawie nie będzie

To nie pierwsze kłopoty Ryszarda Petru z rejestracją jego organizacji. W kwietniu ogłosił powstanie stowarzyszenia „NowoczesnaPL”. Okazało się jednak, że jego nazwa brzmi prawie identycznie, jak istniejąca już piętnaście lat, organizacja pozarządowa „Nowoczesna Polska”. 

Pod koniec lipca stołeczny sąd wezwał stowarzyszenie do uzupełnienia dokumentów. To nie nastąpiło, a drugiego września wycofało ono wniosek o rejestrację w warszawskim sądzie.

Napisz do autora: jan.kunert@politykawarszawska.pl

 

ZOBACZ TAKŻE:

Nowoczesna "kruszy beton"

NowoczesnaPL prezentuje swój program

Nowocześnie dla Warszawy [WYWIAD]

fot. Facebook.com/PetruRyszard

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...