Rozenek "jedynką" w Warszawie. Biało-Czerwoni wybierają "własną drogę”

Polityka Warszawska    2015-09-04 14:10:19

Liderzy partii Biało-Czerwoni przedstawili nazwiska, które walczyć będą o głosy na Mazowszu. Warszawską listę otwiera lider ugrupowania Andrzej Rozenek, a zamyka dobrze znany z samorządowych działań Marcin Rzońca. Partia zapowiada wyraźnie: "Do wyborów startujemy samodzielnie".

W piątek przed stołecznym ratuszem Andrzej Rozenek i Marcin Rzońca zaprezentowali nazwiska osób, które znajdą się na listach ich ugrupowania w najbliższych wyborach parlamentarnych. Zgodnie z zapowiedzią, warszawską listę otworzy współzałożyciel ugrupowania, poseł Andrzej Rozenek. Tuż za nim znajdzie się reżyserka i scenarzystka filmów dokumentalnych Beata Posnikoff. Trzecie miejsce będzie należeć do Krzysztofa Liedla, specjalisty bezpieczeństwa publicznego, eksperta ds. terroryzmu i zastępcy dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa Pozamilitarnego Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Na otatniej pozycji znajdzie się Marcin Rzońca, działacz samorządowy, były radny Warszawy i wiceburmistrz Śródmieścia.

W okręgu podwarszawskim jedynką będzie szefowa partii Aleksandra Popławska. Na dwójce znajdzie się Justyna Wasita, prawniczka, specjalistka ds. cudzoziemców i współzałożycielka Partii Kobiet. Ostatnie miejsce zajmie Michał Stec – kierowca rajdowy i działacz społeczny na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

W pozostałych okręgach Mazowsza o głosy walczyć będą m.in.: związany z Radomiem wieloletni radny warszawskiego Śródmieścia Robert Stolarek (Radom), przedsiębiorca i społecznik Krzysztof Wrutniak (Płock/Ciechanów) oraz działacz samorządowy i społeczny, specjalista ds. osób niepełnosprawnych Robert Banasiuk (Siedlce/Ostrołęka).

– Są to poważne nazwiska i poważne kandydatury – podkreśla Rozenek. – Cieszę się, że takie osoby zechciały wziąć udział w projekcie Biało-Czerwoni, mimo że partia została założona zaledwie dwa miesiące temu i mimo, że mamy perturbacje związane z różnymi przejściami – dodaje. Nagły przypływ sympatii Grzegorza Napieralskiego do Platformy Obywatelskiej (przypomnijmy, że były szef SLD zdecydował się na start pod szyldem PO do Senatu) nie pozbawił liderów Biało-Czerwonych nadziei. Wierzą, że uda im się zebrać wystarczającą liczbę podpisów i zarejestrować listę ogólnokrajową.

"Jak nie teraz, to za cztery lata"
W obecnej sytuacji politycznej, przywódcy partii nie widzą dla siebie odpowiedniego koalicjanta. – Tzw. środowiska lewicowe są mocno podzielone, obecnie istnieją dwie Zjednoczone Lewice, ale żadna z nich nie ma szansy na przekroczenie 8-procentowego progu – twierdzi Rozenek. – Wybieramy własną drogę i zapraszamy wszystkich, którzy mają poglądy socliberalne do współpracy.

Celem minimalnym stronnictwa jest przekroczenie progu wyborczego. – Cel maksymalny, jak matematyka wskazuje, to sto procent – mówi lider warszawskiej listy. Marcin Rzońca dodaje, że jeśli nie teraz, to uda się za cztery lata. – My się nie poddajemy, uważamy, że ten projekt jest na tyle dobry, niesie ze sobą tyle pozytywnej energii, że chcemy go kontynuować – zaznacza Rozenek. – Organizujemy nowoczesną partię socliberalną na wzór skandynawski. Jest to projekt, podkreślam wyraźnie, robiony na lata, nie na jedne wybory.

Tekst: Jacek Stawiany

 

ZOBACZ TAKŻE:

Biało-Czerwoni po warszawsku

Biało – Czerwoni oceniają stołeczne inwestycje i apelują do Prezydenta

Zdjęcia: Facebook.com/partiabialoczerwoni, Jacek Stawiany "Polityka Warszawska"

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...