Poczuj Włochy... na Ursynowie!

Karolina Wiśniewska    2015-09-07 13:40:17

Choć Rzym i Warszawę dzieli około 1800 kilometrów, to w najbliższych dniach włoskie klimaty są na wyciągniecie ręki każdego z nas. Wystarczy udać się na południe – ale południe stolicy, a dokładnie na Ursynów, gdzie w poniedziałek rozpoczął się pierwszy taki w historii dzielnicy zorganizowany przez dzielnicowe władze – włoski tydzień na Ursynowie. SETTIMANA ITALIANA a Ursynów!

Włoskie filmy, włoskie koncerty, włoski piknik – włoski cały tydzień. Organizatorzy zadbali o to, aby zakochani w południowych klimatach mieszkańcy stolicy na brak atrakcji nie narzekali. Już w poniedziałek startują wieczorne projekcje filmów. Codziennie (od poniedziałku do czwartku) o godz. 18.00 w Multikinie na Ursynowie będzie można przenieść się w świat tworzony przez włoskich reżyserów. W repertuarze m.in. : „Wesele w Sorrentino” czy „Habemus Papam – Mamy Papieża”. Wszystkie projekcje są bezpłatne. Wystarczyło odpowiednio wcześniej zgłosić się po wejściówki, które były dostępne w holu głównym ursynowskiego ratusza w godzinach pracy urzędu.

Organizatorem całego wydarzenia jest Urząd Dzielnicy Ursynów, lecz pomysłodawcą włoskiego zamieszania jest radny dzielnicy Krystian Malesa. Sam o sobie mówi, że jest trochę „italofilem” i przyznaje, że o ten tydzień zabiegał w dzielnicy już dłuższy czas. Przekonuje, że Włochy są wyjątkowe i zachęca do udziału w wydarzeniu, bo choć projekcje filmowe zostały już przez mieszkańców „rozebrane”, włoski tydzień to nie tylko filmy. W kolejne dni tygodnia (od piątku do niedzieli włącznie) organizatorzy zapraszają na nowe filmy i koncerty, m.in. „Cud w Mediolanie” w reż. Vittorio De Sica czy „La Strada” – Federico Fellini. Te odbędą się w Domu Sztuki „SMB Jary” przy ulicy Wiolinowej 14, również o godzinie 18.00. Są równie ciekawe jak filmy, a bezpłatne wejściówki będą dopiero wydawane w placówce kultury od 10 września.

Głównym wydarzeniem i zarazem podsumowaniem całego włoskiego tygodnia będzie piknik dla mieszkańców – organizowany w niedzielę w Parku Przy Bażantarni. Tu z pewnością każdy – bez względu na wiek czy płeć – znajdzie coś dla siebie. Przewidziano lekcje języka włoskiego, warsztaty kulinarne prowadzone przez Włocha Giancarlo Russo i pokaz parzenia prawdziwej włoskiej kawy. Dla najmłodszych będzie specjalna strefa zabaw, a dla nieco starszych – Prezentacja win prowadzona przez sommeliera.

Przy Bażantarni nie zabraknie atrakcji dla fanów włoskich książek (przewidziano specjalny kiermasz) i włoskich samochodów – organizatorzy zapraszają też na pokaz motoryzacji. Ponadto na miejscu cały czas będą reprezentanci ursynowskich włoskich cukierni i restauracji – w związku z czym na pikniku będzie można się nie tylko dobrze bawić, ale również dobrze zjeść.

Włoski tydzień na Ursynowie cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców, o czym najlepiej świadczy fakt, iż wejściówki na wszystkie filmy rozeszły się już pierwszego dnia! Całe wydarzenie ma na celu przybliżenie kultury, tradycji oraz zwyczajów naszych południowych przyjaciół mieszkańcom Warszawy. Jego pomysłodawcy chcą warszawiakom nie tylko zapewnić czas, ale też zarazić ich miłością do tego kraju i ich zwyczajów. Dlaczego akurat Włochy? Po prostu – są wyjątkowe i aby się o tym przekonać, warto zajrzeć na Ursynów w najbliższych dniach.

Napisz do autora: kwisniewska@politykawarszawska.pl

 

ZOBACZ TAKŻE:

"Mały, ale wariat" – wyjątkowa akcja na Ursynowie

Ursynowskie konsultacje zakończone

Zdjęcie: Facebook.com/love.wlochy

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...