Legalnie nad Wisłą

Adam Kielar    2015-09-11 08:03:39

Wielokrotnie pisaliśmy o tym, że nabrzeża Wisły stają się w sezonie letnim miejscem rekreacyjnym dla tysięcy warszawiaków. Lato się powoli kończy, ale jeszcze przez jakiś czas na pewno będziemy widzieć mieszkańców stolicy nad brzegami rzeki. Jednocześnie wciąż powraca sprawa tego, czy legalnie można spożywać alkohol nad Wisłą. O ile w przypadku prawego brzegu jest to możliwe, to na schodkacj po lewej stronie sprawa nie jest tak oczywista i picie napojów wyskokowych jest wciąż karane mandatem.

Cały problem nie dotyczy tylko brzegów Wisły. Od lat słyszymy różne głosy, wzywające do tego, by w tak zwanych miejscach publicznych można było sobie spokojnie wypić piwo. Argumentują one, że spokojne wypicie niskoprocentowego alkoholu nie spowoduje zakłóceń porządku, a przede wszystkim będzie ‘zalegalizowaniem’ stanu faktycznego – wiele osób, nie zwracając uwagi na obowiązujące prawo i tak spożywa alkohol w niedozwolonym miejscu.

Podobnie ma się sprawa lewej strony Wisły. Latem, praktycznie codziennie tłumy mieszkańców Warszawy pojawiają się na schodkach po to, by spotkać się ze znajomymi czy wybrać na imprezę w jednym z nadrzecznych lokali. Duża część z tych osób spożywa alkohol. Tymczasem dla policji nadwiślane bulwary są ulicą i dlatego mogą wystawiać mandaty.

Jednak jeden z mieszkańców Powiśla, Marek Tatała, postanowił walczyć o możliwość legalnego picia piwa nad Wisłą. Od 2013 roku zajmuje się tym tematem, kiedy to po raz pierwszy policja chciała go ukarać mandatem. Wykazał, że funkcjonariusze nie mieli podstawy prawnej do nałożenia na niego kary. – Wszystko to było początkiem intensywnej dyskusji na temat tego gdzie można, a gdzie nie można pić, czym różni się skwer od parku, a ulica od drogi, jakie są regulacje w innych krajach. Policjant chcąc udowodnić mi, że nie mam racji wszedł nawet telefonem do Internetu i sprawdził treść artykułów, o których była mowa. Wyszło na moje i podstawy prawnej do wystawienia mandatu nie było – wspomina na swojej stronie internetowej. Mieszkaniec Powiśla powołał także inicjatywę Legalnie nad Wisłą.

W lipcu tego roku nie miał już tyle szczęścia i został ukarany stuzłotowym mandatem. Nie przyjął go, więc sprawa trafi do sądu. – W ostatnim czasie policja trzykrotnie podjęła wobec mnie czynności służbowe w związku ze spożywaniem przez mnie napoju alkoholowego na lewym brzegu Wisły czyli na tzw. betonowych schodkach na Śródmieściu. Za trzecim razem skończyło się to mandatem, którego nie przyjąłem i sprawa trafi do Sądu Rejonowego dla Warszawy Śródmieścia – pisze Tatała. 2 września został też przesłuchany w charakterze podejrzanego na komendzie policji. Nie wiadomo, kiedy sprawa będzie miała swój finał w sądzie. – Przesłuchująca mnie policjantka nie była w stanie wskazać kiedy sprawą zajmie się sąd –  powiedziała, że wszystko zależy od kolejki i może to potrwać 1, 2, 3 miesiące – napisał na Facebooku. W ubiegły czwartek Marek Tatała pojawił się również na posiedzeniu Komisji Dialogu Społecznego ds. Warszawskiej Wisły, gdzie także mówił o problemie z legalnym spożywaniem alkoholu nad Wisłą.

Jak przekonuje, nie zamierza się poddawać i nawet, jeśli sąd go skaże to zamierza się odwołać. – Przepisy ustaw są ważniejsze od internetowego słownika. Będę się starał rzeczowo przedstawić to w sądzie – mówi, cytowany przez „Gazetę Stołeczną”. Co ma na myśli mówiąc o internetowym słowniku? Policja stosuję następującą definicję słowa „bulwary”: "szeroka, zadrzewiona ulica nad brzegami rzeki”. Jest ona wzięta z… słownika terminów architektonicznych. Zdaniem Tatały to absurd, a prawo o ruchu drogowym nie  stanowi, że bulwar jest ulicą.

***

Na rozstrzygnięcie sprawy pewnie trochę poczekamy, ale jak mówi sam zainteresowany, miejmy nadzieję, że już w przyszłym roku problem zostanie rozwiązany i to na korzyść obywateli.

Napisz do autora: akielar@politykawarszawska.pl

 

Źródła: wyborcza.pl, własne

Zdjęcie: Wikimedia Commons (CC-BY-3.0), autor: Alina Zienowicz

Zobacz także:

Warszawa przodem do rzeki!

Wisła zachęca nowym spotem!

Zaśmiecona plaża. Radna Soin interweniuje

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...