Krulikowskiego subiektywny przegląd tygodnia

Paweł Krulikowski    2015-09-07 07:55:04

Jesienią zawsze zaczyna się szkoła, a w knajpach no to wiadomo. W polityce warszawskiej i polityce w Warszawie coraz bardziej rozkręca się kampania wyborcza. Poznaliśmy już listy dwóch największych graczy. Zapraszam do krótkiego przeglądu tygodnia.

Listy wyborcze ogłosiło Prawo i Sprawiedliwość. Nie brakuje niespodzianek. Tzw. „internety”, nie tylko stołeczne, wygrał nasz były redaktor naczelny, którego wypatrzyliśmy na 21 miejscu listy. To duży sukces. Wobec obecności na listach połowy pisowskich samorządowców rozepchnąć było się trudno.

Zaskoczeniem dla niektórych komentatorów jest brak na warszawskiej liście Marka Jurka. Legendarny „wariat albo agent” ma przecież w stolicy swój wierny elektorat. Tym razem osierocony.

PiS-owi w Warszawie nie pomaga prezydent Andrzej Duda. Najpierw stwierdził, że nie będzie wyciągał tzw. „małej ustawy reprywatyzacyjnej” z Trybunału Konstytucyjnego, a następnie przedłużył funkcjonowanie „janosikowego” na rok 2016r. Eksploatacja Warszawy trwa.

W Platformie hasło „lepsze jest wrogiem dobrego”. Na listach pierwszą dwunastkę solidarnie (tfu! Tylko nie solidarnie!)... wspólnie okupują obecni parlamentarzyści i wojewoda Jacek Kozłowski. Dla kogoś mandatu zabraknie. Cudów nie ma.

Świetny wynik Pani Prezydent. Hanna Gronkiewicz-Waltz cieszy się poparciem 66 proc. warszawiaków, według najnowszych badań stołecznego barometru. Myślimy sobie, że gdyby to Pani Prezydent ciągnęła warszawską listę, to PiSowi wygrać byłoby trudniej. A tak? Kto wie?

Zastanawiałem się, czy ten news umieścić w kategorii polityki „wielkiej”, ale doczytałem do końca i decyzja podjęła się sama. Do Senatu startuje Piotr Guział. W najbliższych wyborach łączony był już z Pawłem Kukizem, ale w momencie, kiedy charyzmatyczny muzyk porządek na listach robi pod hasłem „wszyscy won”, dla radnego Guziała miejsca zabrakło. Spróbuje samodzielnie. W sytuacji, w której agitował za udziałem w referendum życzymy radnemu jak największych korzyści z JOW-ów.

W Warszawie Nowoczesna postanowiła „skruszyć beton”. Dosłownie. Ryszard Petru wziął sprawy w swoje ręce i tłukł młotem. Życzliwie przypominamy, że dokładnie taką samą akcję w 2011 roku prowadzili Młodzi Demokraci i happening wyglądał identycznie. Prosimy również Ryszarda Petru by nie kserował platformerskiej młodzieży w dalszym ciągu i nie zamykał swoich działaczy w klatkach przed Uniwersytetem Warszawskim. Są granice żenady.

Uwaga! Wracamy do Separatystycznej Republiki Bemowo! Jak zwykle w cyklu „Warszawskie jaja”. Albert Stoma, zdymisjonowany po tzw. aferze bemowskiej burmistrz powraca! Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski (PO) mianował Stomę wicekuratorem oświaty. Nie próbujemy rozgryźć logicznych meandrów myślenia Platformy w sprawie Bemowa. Wiemy tylko, że separatyści Dąbrowskiego źli, Stoma dobry. Chwała nam i naszym kolegom?

Przenosimy się na Ursynów. Do każdej klasy, w której uczą się pierwszaki zakupiony został pluszowy miś Ursynek, dzielnicowa maskotka. Ursynkowi gorąco kibicujemy i życzymy, by nie skończył jak miś Bemiś.

Zwycięzcą tego tygodnia w kategorii „Prasowe Porównanie” zostaje jedna ze stołecznych redakcji. Znalezienie dwóch szwedzkich, zardzewiałych armat w Wiśle zestawiła z... wałbrzyskim złotym pociągiem. Niestety Szwedzi nie upomnieli się jeszcze o ich zwrot, więc nie mamy żadnej finansowej karty przetargowej, by wymienić działa na kilka dzieł sztuki, zrabowanych podczas potopu.

Mimo wszystko, notujemy. Przy wydobyciu z dna Wisły armat nie zabrakło Jarosława Jóźwiaka. Jesteśmy pełni podziwu dla Pana Wiceprezydenta. Wszystko wskazuje na to, że nadzoruje każdy najmniejszy szczegół w mieście. Prosimy tylko by nie szedł drogą Pani Premier i w wolnych chwilach nie brał się za kierowanie ruchem. Trzeba kiedyś odpoczywać, Panie Prezydencie!

Napisz do autora: krulikowski@politykawarszawska.pl

 

ZOBACZ TAKŻE:

Krulikowskiego subiektywny przegląd tygodnia

Płonące kamienice na Woli. Kto za tym stoi?

Zjednoczona Lewica: Wycofajmy religię ze szkół!

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...