Samorządowcy chcą do Sejmu. Kompletna lista PiS

Karolina Wiśniewska    2015-09-07 17:09:42

Wyborcza lista Prawa i Sprawiedliwości niemal w całości składa się ze stołecznych samorządowców. Nie licząc pierwszej dziesiątki, na kolejnych miejscach znajdziemy ośmiu radnych Warszawy, burmistrza z Pragi Północ, wiceburmistrza z Rembertowa i jedenastu radnych dzielnicowych.

Pierwszą „dziesiątkę” listy wyborczej Prawa i Sprawiedliwości opisywał w „Polityce Warszawskiej” red. Jan Kunert. Nazwiska (może poza jednym) nie wywołały większych kontrowersji, a jeśli chodzi o grono naszych samorządowców, na wysokim szóstym miejscu znalazł się lider klubu PiS w radzie miasta Jarosław Krajewski. Kolejna dziesiątka (a w zasadzie kolejna trzydziestka) w stołecznych polityków obfituje znacznie bardziej.

Już na 11 miejscu znajdziemy Pawła Lisieckiego, obecnego burmistrza Pragi Północ i jednego z najlepiej ocenianych stołecznych samorządowców. Wcześniej, przez 12 lat był dzielnicowym radnym. W ostatnich wyborach w 2014 roku , startując do rady miasta otrzymał aż 7 tys. 346 głosów, ustanawiając tym wynikiem rekord praskiego samorządu. Jeśli mówimy o członkach zarządów poszczególnych dzielnic, na 16 miejscu znajdziemy Barbarę Augustynowicz-Figat – wiceburmistrza z Rembertowa.

Liczna reprezentacja Rady Warszawy

Na miejscu 13 uplasował się Cezary Jurkiewicz. Obecnie zasiada w radzie Warszawy, wcześniej był członkiem rady dzielnicy Wawer i działaczem w Radzie Osiedlowej Marysin Wawerski Południowy. Poza samorządem – pełni funkcję prezesa Fundacji „Kresy w potrzebie – Polacy Polakom”. Kolejny radny znajduje się na pozycji 15. To Filip Frąckowiak, dyrektor Izby Pamięci płk Ryszarda Kuklińskiego (Ochota), a prywatnie – syn piosenkarki Haliny Frąckowiak.

Kolejni radni-kandydaci to: Michał Grodzki (miejsce nr 22) i Rafał Dorosiński (miejsce 23). Grodzki zdobywał doświadczenie m.in. jako pracownik Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz współpracownik posła Adama Kwiatkowskiego. Dorosiński zaś znany jest przede wszystkim mieszkańcom Bemowa. To właśnie tam był wiceprzewodniczącym rady dzielnicy i zasłynął inicjatywą sieci nowych placów zabaw. Spośród członków rady, na dalszych miejscach do Sejmu kandydują również: Paweł Terlecki (nr 27), Edmund Świderski (nr 29), Piotr Szyszko (nr 31) oraz debiutant w radzie miasta, wcześniej zasiadający w radzie dzielnicy Żoliborz Michał Kondrat (nr 33).

Kandydaci z rad dzielnic

Równie liczna jest reprezentacja radnych z poszczególnych dzielnic. Najwyżej, bo na 14-nastce uplasował się Adam Buława, przewodniczący rady na Żoliborzu, którego wybór – jak pamiętamy z burzliwego okresu powyborczego w listopadzie – był dla wszystkich dużą niespodzianką. Miejsca 17 i 19 należą do radnych dzielnicy Mokotów. Odpowiednio – Marcina Gugulskiego oraz Jacka Ozdoby. „Rzecznik prasowy w rządzie Jana Olszewskiego, analityk w SKW i w smoleńskim Zespole Parlamentarnym Antoniego Macierewicza” – w ten sposób definiuje się sam Gugulski, który pisze także blogi w serwisie Salon24.pl. Jacek Ozdoba reprezentuje na liście Polskę Razem. To przedstawiciel zdecydowanie młodszego pokolenia PiS, społecznik, ostatnio czynnie zaangażowany w kampanię zarówno Andrzeja Dudy, jak i Beaty Szydło.

W drugiej dwudziestce znajdują się też: zasiadająca od trzech kadencji w radzie dzielnicy na Wilanowie Anna Drewniak (miejsce 24) oraz radny dzielnicy Włochy Christian Młynarek (nr 25), znany społecznik, prezes i założyciel stowarzyszenia Nasze Włochy. Na kolejnych miejscach mamy również dwie radne z Wesołej – Beatę Nowosielską (30) oraz Małgorzatę Zarembę (32), Helenę Łopińską – radną ze Śródmieścia (34), Andrzeja Olszewskiego – radny z Wawra (35) i Marka Kruczkowskiego z Ochoty (ostatnie – 40 miejsce).

Pilot ze Smoleńska

Z miejsca 37 do Sejmu startuje też Artur Wosztyl, czyli pilot który wylądował w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku tuż przed tym, jak rozbił się prezydencki tupolew. Wosztyl próbował już swoich sił w polityce stołecznej – startując z list Prawa i Sprawiedliwości w ostatnich wyborach samorządowych – z powodzeniem. Obenie pełni funkcję radnego Rembertowa. 

Zdecydowana większość niewymienionych pozostałych kandydatów ubiegała się w listopadzie o mandaty radnych miasta lub radnych dzielnic – nie udało się. Dziś ponownie próbują swoich sił.

Platforma Obywatelska na swojej warszawskiej liście umieściła zaledwie kilkoro samorządowców, PiS ułożył z nich niemal całą listę. Oceny takich decyzji mogą być różne – dla jednych to „naturalne przejście” i kolejny stopień w politycznej kariery. Wśród innych z pewnością pojawią się głosy negatywne – przecież zaledwie kilka miesięcy temu obiecywali mieszkańcom chodniki, szkoły, ścieżki rowerowe, które zapewne wciąż pozostają jedynie w planach.

Napisz do autora: kwisniewska@politykawarszawska.pl

 

ZOBACZ TAKŻE:

Rozenek "jedynką" w Warszawie. Biało-Czerwoni wybierają "własną drogę”

Warszawska drużyna PO

Zagadkowa rejestracja fundacji „Nowoczesna” w Warszawie

Zdjęcie główne: Facebook.com/pisorgpl

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...