ZDM zmienia warunki kontrowersyjnego przetargu

Jan Kunert    2015-09-09 07:54:27

Po artykule który ukazał się w "Polityce Warszawskiej" Zarząd Dróg Miejskich złagodził warunki przetargu i przesunął termin składania ofert. Firmy jednak nadal mają zastrzeżenia.

W zeszłym tygodniu opisaliśmy rozpisany przez ZDM przetarg na obsługę systemu mobilnych płatności za parkowanie w Warszawie. Obecnie monopolistą na stołecznym rynku jest spółka SkyCash. Za pomogą jej systemu – mobiParking można płacić w strefie płatnego parkowania za pomocą sms-a lub poprzez mobilną aplikację. W tym roku firmie kończy się umowa z miastem, stąd rozpisany przez ZDM pod koniec sierpnia przetarg. Startują w nim czołowe polskie firmy. Jest to najważniejszy dla nich przetarg. Tylko w ubiegłym roku użytkownicy systemu mobiParking dokonali w Warszawie transakcji na kwotę ponad 6,7 mln zł. 

Znów monopol

Cytowaliśmy wówczas krytyczne wypowiedzi ekspertów oraz przedstawicieli firm, startujących w tym przetargu. Nie zgadzali się na utrzymanie monopolu. –  Warszawiacy nie będą mieli alternatywy – mówił nam Andrzej Ankudo-Jankowski ze spółki Mobilet. Skutki wyliczał prezes mPay Maciej Orzechowski – Spowolnienie rozwoju płatności mobilnych za usługi miejskie, wpływy do miejskiego budżetu na poziomie niższym niż możliwy do uzyskania, a także duża skala niedogodności w razie awarii systemu.

Najwięcej transakcji - 20 punktów

Największe zastrzeżenia dotyczyły kryteriów wyłonienia zwycięskiej firmy. Pod uwagę miała być brana głównie cena , ale również liczba transakcji. Preferowana miała być ta spółka, która przed przetargiem przeprowadziła ich najwięcej. – Dotychczas tylko jedna z firm była uprawniona do pobierania opłat przez komórki za parkowanie w Warszawie, więc tylko ona ma szansę zdobyć za to maksymalną liczbę punktów – mówił nam wtedy Orzechowski. Pozostali oferenci są pozbawieni takiej możliwości, bez względu na ich doświadczenie i potencjał technologiczny. Można odnieść wrażenie, że miasto chce umocnić dotychczasowego monopolistę, a koszty niemal w całości przenieść na użytkowników – oceniał wiceprezes mPay. – Liczba transakcji może w skali całego kraju stanowić parametr dyskwalifikujący pozostałe firmy – dodawał Ankudo-Jankowski. Zastrzeżenia budził również termin w jakim spółka miała tę liczbę transakcji przeprowadzić. Miało to mieć miejsce między czerwcem 2014, a majem 2015.

Eksperci oceniali, że przetarg jest źle przygotowany – Konieczność poświadczenia doświadczenia przez urząd miasta czy gminy jest chybiona – oceniał Dariusz Ziembiński z Grupy Doradczej KZP. 

Fundacja wydaje oświadczenie

Po naszym tekście stanowisko zajęła Fundacja Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego. W oświadczeniu zamieszczonym na jej stronie internetowej jako główny zarzut podaje utrzymanie monopolu: „ Naszym zdaniem proces przetargowy powinien umożliwić dostęp do wszystkich aktualnie dostępnych mobilnych instrumentów płatniczych – żeby jeszcze bardziej umasowić tę formę płatności”  czytamy. Fundacja równie krytycznie odniosła się do preferowania przez ZDM firmy, która wykonała dotychczas najwięcej transakcji. „To kryterium w sposób jednoznaczny stawia w sytuacji uprzywilejowanej dotychczasowego dostawcę usługi, obsługującego w Warszawie zdecydowanie najwięcej transakcji mobilnych (w stosunku do innych polskich miast)” – pisze w oświadczeniu fundacja. Jej zdaniem, wymóg podania liczby transakcji dodatkowo powoduje obowiązek ujawnienia cen wynegocjowanych z ich klientami, co „w zasadzie stawia w uprzywilejowanej sytuacji dotychczasowego dostawcę, ponieważ on nie ujawni żadnej tajemnicy”. Uważa również za bezcelowe wymaganie przez ZDM określonej formy zatrudnienia, ponieważ, jej zdaniem, taki wymóg nie wynika z wymogów przetargu.

„Pojawiły się wątpliwości”

We wtorek rano, kiedy przestawiciele firm pojechali do ZDM złożyć swoje oferty, usłyszeli, że wydłużono termin ich składania oraz zmieniono warunki przetargu. Jednak nie potrafiono wtedy odpowiedzieć na pytania, w jaki sposób dokładnie zostały zmodyfikowane. Dopiero koło południa na stronie internetowej pojawiły się szczegóły. Zapytaliśmy w ZDM skąd takie nagłe zmiany.  Zmiana nie jest nagła  odpisał nam Mikołaj Pieńkos, z zespołu prasowego ZDM.  Pojawiły się wątpliwości dotyczące części zapisów SIZW, więc zdecydowaliśmy się ponownie przeanalizować warunki przetargu  tłumaczy.

Kosmetyczne zmiany

Jednak, zdaniem startujących w nim firm, nie zmieniono wiele. Teraz za największą liczbę transakcji można zdobyć już nie 20, a 10 punktów. Ich zdaniem zmienia to jedynie propocję, a nie zasadę.  I tak nikt spoza Warszawy nie jest w stanie tego osiągnąć. Spółki będą musiały podać dużo niższe stawki, niemal na granicy rentowności  słyszymy. Drugim zmienionym zapisem jest wskazanie, że transakcji należało dokonać w ciągu jednego roku na przestrzeni ostatnich trzech lat. Wszystkie inne wymogi pozostały bez zmian. 

Przedstawiciel jednej z firm podejrzewa nawet, że ZDM chce w ogóle ten przetarg unieważnić, a przedłużenie składania ofert jest tylko kupowaniem sobie czasu. 

Nowym terminem dla firm jest osiemnasty września.

Napisz do autora: jan.kunert@politykawarszawska.pl

Fot. zdm.waw.pl

 

ZOBACZ TAKŻE:

Warszawskie drogi wciąż niebezpieczne

Aktywiści wywalczyli pasy na Rondzie Czterdziestolatka

 

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...