TAK dla Emilki, NIE dla kolejnego Starbucksa

Karolina Wiśniewska    2015-09-09 16:58:46

Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze staje w obronie słynnego pawilonu „Emilia”, w którym mieści się Muzeum Sztuki Nowoczesnej i które niebawem ma zostać wyburzone. Aktywiści chcą zrobić wszystko, aby temu zapobiec i występują z wnioskiem o wpisanie jej do rejestru zabytków. Przestrzegają, że jeśli się nie uda, czeka nas kolejny wieżowiec z niepasującym do niczego Starbucks'em.

Dlaczego warto chronić Emilkę? Zdaniem społeczników z MJN sprawa jest oczywista – to ostatni w pełni zachowany obiekt powojennego modernizmu. Pozostałe – chociażby słynna warszawska Rotunda – zostały przebudowane lub zburzone. Wedle postanowień Urzędu Miasta i planów nowego właściciela, Emilkę może czekać ten sam los.

Właścicielem pawilonu od ponad trzech lat jest firma Griffin Real Estate, która chce wybudować w tym miejscu kolejny biurowiec. Zgodnie z wstępnymi planami, miał liczyć aż 207 metrów (co daje czwarty co do wysokości budynek w stolicy), 50 pięter i do tego 6 kondygnacji podziemnych.

Jedyna w swoim rodzaju

W długim, liczącym ponad cztery strony wniosku aktywiści z MJN skrupulatnie opisują wszystkie walory pawilonu – zarówno o charakterze historycznym, jak i architektonicznym. Powołują się też na pozytywne przykłady z innych miast, gdzie budynki pochodzące dokładnie z tego samego okresu i zagrożone wyburzeniem były wpisywane do rejestru, dzięki czemu można je podziwiać do dziś. Przypominają m.in. Kino Kosmos w Szczecinie czy budynek Audytorium Instytutu Chemii Politechniki Wrocławskiej.

Warto wspomnieć, że legendarna „Emilka” zabytkiem oficjalnie była – ale tylko przez moment. Wojewódzki Konserwator wpisał ją po interwencji konserwatora stołecznego, lecz niedługo potem znów wykreślił. Tłumaczono, że obiekt jest zbyt młody i zbyt typowy jak na zabytek. Miasto Jest Nasze w swoim wniosku przekonuje, że o wyjątkowości budynku niekoniecznie świadczy jego wiek, lecz posiadana wartość historyczna. Nasz pawilon „jest świadkiem epoki historycznej – okresu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Powstał zarówno w odmiennej od dzisiejszej i jednoznacznie zamkniętej rzeczywistości polityczno-ustrojowej, jak i należącej już do przeszłości, epoki artystycznej – okresu modernizmu” – przekonują.

Podkreślają, że jest to jeden z nielicznych świadków polityki PRL względem miejscem handlu i przypominają, że powstał w jednym z najgorszych ekonomicznie dla polskiej architektury okresów, w związku z czym należy o niego dbać, nie zaś go burzyć.

„Emilia” jest cenna nie tylko ze względu na wartość architektoniczną, lecz także czystą sentymentalną. To tu warszawiacy od pokoleń zakupywali swoje meble i tu do dziś umawiają się na spotkania (charakterystyczny pawilon stanowi doskonały punkt orientacyjny). O tym, jak bardzo jest cenna dla mieszkańców można przekonać się wchodząc na stronę wydarzenia „Nie chcemy stracić Emilki! - NIE dla planów zburzenia pawilonu Emilia”, do którego dopisało się ponad 7 tys. osób!

Emilka = komunizm ?

Żeby nie było jednak tak kolorowo, należy wspomnieć, że po drugiej stronie nie brakuje takich, którym „Emilki” raczej nie będzie żal. Po co bowiem kolejny budynek przypominający o czasach, o których chyba wszyscy jak najszybciej chcieliby zapomnieć. „Emilka nie równa się komunizm. Emilka to budynek, a komunizm to ideologia.” – odpowiadają sceptykom zwolennicy pawilonu.

W dyskusjach na forach internetowych i mediach społecznościowych nie brakuje też głosów, że Emilia jest po prostu brzydka i nie pasuje do obecnego wyglądu Śródmieścia, a „miasto to przecież nie skansen”. „Lepiej postawić kolejny dwustumetrowy wieżowiec?” – czytamy w odpowiedziach.

Emilia którą planuje się wyburzyć dotychczas dobrze funkcjonowała w swojej części Śródmieścia i zapewniała różnorodność funkcji w mieście. Po jej zniknięciu może nas czekać kolejny wieżowiec nie pasujący do otoczenia z przyulicznym Starbucks'em.” oświadcza w swoim wniosku do Konserwatora stowarzyszenie MJN.

Do głośnej dyskusji w sprawie Emilki włączyli się również sami najbardziej zainteresowani, tj. Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz firma Griffn Real Estate. Przedstawiciele MSN bronili pawilonu. – Jako muzealnicy, historycy sztuki, historycy architektury, a także jako warszawiacy, mamy nadzieję, że do zburzenia pawilonu nie dojdzie; że w toku publicznej debaty, angażującej wszystkie zainteresowane strony, wypracowane zostanie rozwiązanie pozwalające ocalić ten unikalny kompleks – przekonywał wicedyrektor muzeum Marcel Andino Velez.

Właściciele przypominali zaś, że w chwili zakupu budynek nie był wpisany do ewidencji zabytków i zdaniem ekspertów wpisany być nie powinien, bo nie posiada na tyle wysokiej wartości architektonicznej. „Celem działań Griffin Real Estate nigdy nie było niszczenie dziedzictwa kulturowego czy zabytkowej architektury Warszawy. Gdyby budynek oficjalnie posiadał wartość zabytkową nie stanowiłby przedmiotu inwestycyjnych zainteresowań firmy Griffin Real Estate.” – przekonuje w oficjalnym oświadczeniu zarząd firmy i dodaje, że proponował MSN nową siedzibę, ale oferta została odrzucona.

Dyskusja na temat Emilki pewnie szybko się nie skończy. W środę, za sprawą Miasto Jest Nasze mamy w niej kolejny mocny aspekt. Zdaniem wielu, losy legendarnego pawilonu i tak są już przesądzone, ale – zdaniem aktywistów – próbować zawsze warto.

Napisz do autora: kwisniewska@politykawarszawska.pl

Zdjęcie: Strona wydarzenia 
"Nie chcemy stracić Emilki!" - NIE dla planów zburzenia pawilonu Emilia,

 

ZOBACZ TAKŻE:

Partycypacyjne pląsy na Żoliborzu

MJN składa doniesienie do CBA w sprawie Jakubiaka

Konflikt o budżet trwa. Aktywiści apelują po raz ostatni

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...