Ratusz nie zgadza się na manifestacje ONR, wojewoda uchyla zakaz

Adam Kielar    2015-09-10 08:04:38

W sobotnie popołudnie miała odbyć się w Warszawie manifestacja antyimigrancka, organizowana przez Obóz Narodowo-Radykalny i mimo braku zgody ze strony ratusza – najprawdopodobniej się odbędzie. Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski uchylił zakaz prezydent Warszawy.

Protest miał odbyć się o 16.00 w najbliższą sobotę. Narodowcy chcieli zaprotestować przeciwko przyjmowaniu do Polski dużych grup imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki. Na wydarzeniu na Facebooku zapisało się na nie ponad 50 tysięcy osób, jednak organizatorzy spodziewali się mniejszej liczby, zgłaszając w urzędzie miasta przemarsz 2 tys.. Ratusz zarzucał organizatorom marszu naruszanie prawa – nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych i wyznaniowych. Narodowcy odpierali te zarzuty i przekonywali, że są one motywowane politycznie. W związku z tym, postanowili odwołać się do wojewody mazowieckiego i odnieśli sukces. 

–  Decyzja podpisana. Wojewoda Jacek Kozłowski uchylił zakaz i przekazał miastu do ponownego rozpatrzenia –  poinformowała rzeczniczka prasowa Ivetta Biały. –  Wniosek organizatora ma zostać rozpatrzony ponownie z powodu niewystarczającego ustalenia szczegółów organizacji przemarszu –  dodała cytując słowa Jacka Kozłowskiego. W wydanym oświadczeniu, wojewoda przyznał, że władze miasta nie powinny spreciwiać się publicznemu manifestowaniu poglądów, nawet jeśli są sprzeczne z tym, co sami myśli. "Wolność słowa i zgromadzeń polega na tym, żeby godzić się na publiczne głoszenie nawet takich poglądów, które wywołują naszą niezgodę. Jej ograniczanie nie może zatem opierać się na domniemaniach, musi być poprzedzone szczególnie wnikliwym zbadaniem wszystkich przesłanek, a tego zabrakło w uzasadnieniu decyzji" – pisze Kozłowski. 

CZYTAJ CAŁOŚĆ OŚWIADCZENIA WOJEWODY JACKA KOZŁOWSKIEGO

Ratusz mówi "nie"

Przypomnijmy, że stołeczny ratusz początkowo zgodził się na manifestację. Jednak w środę doszło do zmiany stanowiska władz miasta.

– Warszawa boleśnie doświadczała w swojej historii tego czym są ksenofobia i nienawiść. Dziś nie ma zgody na to, aby w centrum naszego miasta rozbrzmiewała mowa nienawiści. Jest to sprzeczne z wartościami, za którymi opowiadają się warszawiacy, a są to m.in. otwartość i tolerancja. Wyzwania związane z uchodźcami wykraczają obecnie nie tylko poza decyzje jakie mogą podjąć samorządy, ale nawet poszczególne państwa narodowe – napisał na swoim profilu na Facebooku Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent Warszawy. – Bardzo rzadko korzystaliśmy z instrumentu jaki daje ustawa –   zakazu –  za co byliśmy krytykowani. W świetle zgłoszenia jakie do nas wpłynęło – demonstracji mającej na celu "pokazanie sprzeciwu wobec muzułmańskich imigrantów" oraz "przypomnienia wiktorii wiedeńskiej" podjęliśmy decyzje o zakazie zgromadzenia – czytamy w orzeczeniu władz miasta.

Wiceprezydent Jóźwiak podał też powody, dla których manifestacja nie może się odbyć. – Z jednej strony miejsce zbiórki oraz trasa demonstracji kolidują z kilkoma innymi imprezami na Placu Defilad jak i na Trakcie Królewskim (zgłoszonymi wcześniej). Z drugiej zaś zarówno cel zgromadzenia oraz dostępne materiały promujące w naszej ocenie naruszają przepisy kodeksu karnego w kwestii mowy nienawiści oraz dyskryminacji – pisał.

Tego argumentu wojewoda Kozłowski również nie uwzględnił. Przyznał zaś, że w momencie kiedy miasto ma zapowiedziane już jakieś wydarzenia, powinno ustalić z organizatorem inna trasę, która nie zakłócałaby poprzednio zgłoszonych inicjatyw. –  Nie można tu też stosować żadnej prewencji, samorząd powinien wyjaśnić swoje wątpliwości ze stroną zgłaszającą – dodała rzeczniczka Ivetta Biały. 

Stop cenzurze!”

Organizatorzy Marszu już wcześniej odpierali zarzuty stołecznego ratusza. – Jako organizatorzy manifestacji „Polacy Przeciw Imigrantom” musimy odnieść się do decyzji Prezydent m. st. Warszawy z oburzeniem i poczuciem ograniczania prawa do swobodnego wyrażania poglądów w tak ważnej dla nas sprawie. Jako Obóz Narodowo – Radykalny chcieliśmy w sposób zorganizowany wyrazić niepokój, który odczuwa znaczna część Polaków w perspektywie osiedlenia w naszym kraju najpierw 2, potem 3, a dziś już 12 tysięcy osób z Afryki i Bliskiego Wschodu – piszą przedstawiciele Brygady Mazowieckiej ONR, organizatorzy demonstracji. Ich zdaniem argument dotyczący innych zgromadzeń jest „zmyślony” i „nie powinien być w ogóle przytaczany w uzasadnieniu decyzji zakazującej zgromadzenia”. Przypominają też, że 9 dni temu Marsz został legalnie zarejestrowany.

Podobnie narodowcy odnoszą się do zarzutów o łamanie prawa i nawoływanie do nienawiści – Oskarżenia o rasizm, ksenofobię czy nawoływanie do nienawiści są równie absurdalne. W żadnym z materiałów promujących nie odwoływaliśmy się do pochodzenia rasowego imigrantów. Nie nawoływaliśmy do aktów przemocy czy ekspresji nienawiści względem ludzi próbujących osiedlić się w Europie. Naszymi argumentami w tym sporze są realia i dane statystyczne z innych państw, które do tej pory masowo przyjmowały imigrantów, opinie antyterrorystów i zapowiedzi Państwa Islamskiego odnośnie przyjazdu ich bojowników wśród rzeszy imigrantów oraz zdjęcia, filmy i relacje z miejsc, gdzie tymczasowo przebywają tzw. uchodźcy – przekonują.

Według ONR, decyzja Ratusza miała znamiona cenzury i jest motywowana politycznie – Zakaz organizacji zgromadzenia jawi się jako decyzja polityczna, mająca ograniczyć swobodę wypowiedzi środowisk antyrządowych w tej drażliwej kwestii. Jest ona zamknięciem ust 43 tysięcy Polaków, którzy w Internecie poparli naszą manifestację i wielu innych, którzy podzielają nasz sprzeciw wobec polityki imigracyjnej rządu III RP i Unii Europejskiej – mówią narodowcy. Całe oświadczenie można znaleźć pod tym adresem.

Narodowcy nie poddali się. Oprócz odwołania do wojewody Jacka Kozłowskiego, zgłosili też kolejną manifestację pod nazwą „Stop Cenzurze”, która ma być skierowana przeciwko decyzji ratusza. 

 

***

Odwoływanie już zarejestrowanych zgromadzeń to dość dziwne zachowanie. Argumentacja ratusza także wydawała się nieprzekonująca. Owszem, podczas niektórych manifestacji narodowców dochodziło do incydentów porządkowych, jednak to nie znaczy, że każdy marsz środowisk narodowych musi automatycznie oznaczać zamieszki. Ponadto pamiętajmy, że wielu potencjalnych uczestników i tak się pojawi pod Pałacem Kultury, co przy braku legalnego zgromadzenia, może tylko spotęgować niepokój.

Patrząc na pozostałe zarzuty stawiane przez ratusz, muszę przyznać, że stwierdzenie na podstawie komentarzy na stronie wydarzenia (choć faktycznie, momentami bardzo prostackich, agresywnych i obraźliwych), że podczas manifestacji dojdzie do wygłaszania „mowy nienawiści” to już szczyt kuriozum:

Wiceprezydent Jóźwiak podaje link do strony wydarzenia

Podobnie absurdalnie brzmi zarzut o „przypomnienie wiktorii wiedeńskiej". Co jest złego w przypominaniu jednej z największych wiktorii polskiego oręża w całej jego historii?

Mam wrażenie, że ratusz poszedł drogą bardzo nadgorliwej poprawności politycznej, wskazując, że na niektóre poglądy w debacie w sprawie imigrantów nie powinno być miejsca. Nie wiem tylko, czy tak powinna wyglądać nasza rzeczywistość po 26 latach od końca komunizmu…

Napisz do autora: akielar@politykawarszawska.pl

Zdjęcie: strona wydarzenia na Facebooku

Zobacz także:

Marsz Powstania Warszawskiego

Warszawa podzielona w sprawie imigrantów

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...