Protest pielęgniarek. "Chcemy podwyżek i godnego traktowania!"

Rafał Osiński    2015-09-10 19:24:28

Protest pielęgniarek i położnych w Warszawie. Ponad 10 tysięcy osób przemaszerowało z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pod Sejm, żądając podwyżek płac i stabilności zatrudnienia. Manifestacja była także okazją dla opozycji do krytyki działań rządu.

Problem uposażeń pielęgniarek w Polsce staje się coraz bardziej palący. Niskie zarobki, w wielu przypadkach niewiele przekraczające poziom 1500 zł netto powodują masową migrację przedstawicielek tego zawodu. Na każdych 1000 pacjentów w naszym kraju przypada zaledwie 5,2 pielęgniarki podczas gdy na przykład w Szwajcarii aż 16. Stąd też na transparentach można było zobaczyć takie hasła jak „Ciężka praca, głodowa płaca”, „Żądamy godności, sprawiedliwości i poszanowania”. Wzburzenie środowiska pielęgniarskiego wywołała ministerialna propozycja dodatków do pensji na poziomie 300 zł brutto miesięcznie. – Już w 2007 roku, gdy zorganizowaliśmy Białe Miasteczko pod KPRM obiecywano nam, że będziemy godnie zarabiać. Tymczasem nic się nie zmienia. Średnia wieku pielęgniarek i położnych to 48 lat i rośnie. Młodzi ludzie nie chcą przychodzić do zawodu – mówili przedstawiciele protestujących. – Środowisko pielęgniarskie jest coraz starsze i społeczeństwo będzie coraz starsze. Niedługo nie będzie komu zajmować się pacjentami. Studiujemy, robimy praktyki a w zamian nie mamy nic – mówili protestujący.

Wśród postulatów obok podwyżek znalazły się żądania podpisania ze wszystkimi umów o pracę, stworzenia mechanizmów zachęcających do powrotu z zagranicy dla pracowników medycznych oraz sprawnego i pełnego opłacania procedur przez NFZ, które zostały wykonane ponad limity.

– Osiem lat temu dzisiejsza pani premier Ewa Kopacz odwiedzała nasze Białe Miasteczko i zapewniała, że zrobi wszystko, żeby poprawić nasz los. Dziś zamiast być tutaj wybrała Krynicę – dało się słyszeć wśród tłumu.

Jak podkreślali maszerujący, bardzo zależy im, by nie kojarzyć ich z żadną partią. Według nich, wszystkie po kolei rządy nie traktowały ich poważnie i oszukiwały.

Słowa poparcia napłynęły także od przechodniów, mieszkańców stolicy. – Nie macie za co nas przepraszać za niedogodności, warszawiacy są murem za wami i gorąco was popierają – mówiła jedna z mieszkanek do uczestników protestu.

Po dotarciu pod Sejm delegacja manifestantów na czele z przewodniczącą Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Lucyną Dargiewicz udały się do siedziby parlamentu, by złożyć oświadczenie na ręce Marszałek Sejmu, Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. OZZPiP stwierdza, że nie do zaakceptowania jest brak stabilności zatrudnienia i odmawia podpisania porozumienia na obecnych warunkach.

Protest był także okazją do manifestacji politycznych. Pod Sejmem spotkać można było przedstawicieli prawie każdej siły politycznej. – Jak wiecie, nie zawsze zgadzam się ze związkami zawodowymi. Tu jednak jest inaczej. Wasze postulaty są w 100 proc. słuszne. Jesteście ofiarami drastycznej niesprawiedliwości. Ewa Kopacz zapisała w budżecie 2 mld zł na podwyżki dla urzędników, a to wam należą się przede wszystkim te pieniądze – mówił Jarosław Gowin ze Zjednoczonej Prawicy. – Zasługujecie nie tylko na słowa poparcia, ale i na realne działania. I tak będzie w przyszłej kadencji Sejmu – dodał.

– Trzeba nie tylko mówić, ale i wcielać w życie obietnice. Niektórzy politycy wybrali dziś towarzystwo biznesu w Krynicy, a my jesteśmy z wami – mówił z kolei Leszek Miller, skandując jednocześnie wraz z protestującymi „3x500 zł” oznaczające skalę oczekiwanych podwyżek.

Z bardzo negatywnym przyjęciem w przeciwieństwie do poprzedników spotkało się wystąpienie Elżbiety Gelert z PO. – Nie tędy droga, by zabierać jednym a dawać drugim. I wam się należy, i urzędnikom się należy. Negocjacje zawsze są trudne – mówiła. Przez większość czasu jednak słuchające ją osoby buczały z wyrazem dezaprobaty – Mówicie, że jesteście za dialogiem, a nie chcecie słuchać – dodała na koniec.

Z nieco lepszym przyjęciem spotkało się wystąpienie Lidii Gądek, również z PO – Od 23 lat współpracuję z pielęgniarkami jako lekarz. Wiem więc, jakie są wasze bolączki. Pamiętajmy, że w 2007 musieliście miesiąc czekać na to, by wyszedł do was minister. Dziś tu minister czeka pokornie – podkreślała posłanka PO. Poinformowała także, że dziś wprowadzono zmiany do planu finansowego NFZ, tak by podwyżki były możliwe jeszcze w tym roku.

Słowa poparcia dla postulatów napłynęły również od działaczy Twojego Ruchu oraz zaprzyjaźnionych związków zawodowych. Na koniec do mikrofonu zaproszony został minister zdrowia, Marian Zembala. – W wynagrodzeniach pielęgniarek są duże różnice. W moim macierzystym Zabrzu zarabiają one po 3000 – 3500 zł netto. Od was dostaję informację, że są zarobki sięgające niewiele ponad 1000 zł. O każdym takim przypadku, który jest nie do zaakceptowania proszę mnie informować – powiedział minister. – Dziś mam dla was konkretną propozycję. Rząd Ewy Kopacz chce dać podwyżki po 400 zł w każdym roku przez kolejne cztery lata. I dotrzymamy tej obietnicy – zapewnił Marian Zembala. W reakcji na postulat pielęgniarek, by kwotę tę dopisano do podstawy pensji, a nie traktowano jej jako dodatek minister zapewnił, iż będzie to temat negocjacji.

Nastroje protestujących poprawiły się, jednak nie na długo. – Panie ministrze: my w Wyszkowie w ramach protestu wynegocjowaliśmy konkretne podwyżki. Tymczasem na naszych dzisiejszych paskach z wypłatami są ciągle te same kwoty. Jak mamy komukolwiek wierzyć? – dopytywała pielęgniarka ze szpitala w Wyszkowie. Minister Zembala zapewnił, że przyjedzie do Wyszkowa, by pomóc w rozwiązaniu problemu.

Pielęgniarki i położne wydają się zdeterminowane, by osiągnąć swoje postulaty. Czy w roku wyborczym będzie to łatwiejsze? Zobaczymy.

Zdjęcia: Polityka Warszawska

Napisz do autora: osinski@politykawarszawska.pl

 

Zobacz także:

Ratusz zakazał manifestacji narodowców. „To cenzura”

Związkowcy wyjdą na ulice Warszawy

Marsz w obronie demokracji i wolnych mediów

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...