Warszawa odbudowana! Świętujemy na Jazdowie

Polityka Warszawska    2015-09-11 17:13:20

W najbliższą niedzielę świętujemy 70 rocznicę odbudowy Warszawy. Z tej okazji stowarzyszenie Miasto Jest Nasze zaprasza na Osiedle Jazdów, gdzie mieszkańcy stolicy będą mogli wspólnie cieszyć się z uratowania miasta i przywrócenia go do życia z powojennych gruzów.

Początek świętowania przewidziany jest na godzinę 14.00, kiedy to nastąpi uroczyste otwarcie i prezentacja wystawy Domu Spotkań z Historią, która jest poświęcona odbudowie Warszawy. Następnie w programie przewidziana jest dyskusja varsavianistów, którzy wspólnie z publicznością zastanowią się czy powojenna Warszawa jest lepsza od tej jaką byłą przed wojną, czy może jest na odwrót? Organizatorzy zapewniają, że w dyskusji pojawią się eksperci przemawiający za jedną i drugą opcją, co z pewnością pozwoli to na szeroki ogląd kwestii warszawskiej urbanistyki.

W trakcie imprezy odbędzie się także turniej gier planszowych. Będzie można zagrać w specjalną edycję Monopoly nawiązującej do Warszawy z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Pojawią się także gry o wdzięcznych nazwach jak "Łazienki Królewskie" czy planszówka stworzona przez Instytut Pamięci Narodowej dotycząca działań wojennych na terenie Warszawy.

Po wyczerpującym turnieju będzie można się udać na varsavianistyczny spacer po Jazdowie, który poprowadzi licencjonowany przewodnik. Następnie organizatorzy zapraszają na pokaz filmów o odbudowie Warszawy, który odbędzie się w ramach kina plenerowego. Po tych atrakcjach, o 19.30, rozpocznie się międzypokoleniowa potańcówka prowadzona przez Michała Fogga, wnuka legendarnego Mieczysława Fogga.

W trakcie całego wydarzenia będą też rozdawane klasyczne oranżady w szklanych butelkach, ciasteczka oraz, niezmiennie kojarzona z Warszawą pańska skórka (nazywana kiedyś panieńską skórką). Ten tradycyjny biało-różowy cukierek domowej roboty, z pewnością przypadnie do gustu nie tylko dzieciom i pozwoli poczuć czar dawnej Warszawy.

Święto Odbudowy Warszawy to czas wyjątkowo radosny, o czym przekonuje Karol Perkowski z Miasto Jest Nasze. W rozmowie z Polityką Warszawską mówił: – Święto odbudowy Warszawy było pomijane, a szkoda, bo jest w nim coś niesamowitego. W '45 roku nie było jeszcze pewne, że Warszawa pozostanie stolicą, ludzie głosowali nogami by tak było. To dzień, w którym przeważa radość i nadzieja, chcemy by mieszkańcy to poczuli. W dodatku jest to święto ponad podziałami. Do Warszawy 70 lat temu ściągali ludzie z całej Polski, by pomóc w jej odbudowie, bez względu na popieraną opcję polityczną, pochodzenie i światopogląd. Każdy brał przysłowiową cegłę i przykładał się do tego, by miasto powstało z popiołów. Teraz też chcemy, by każdy poczuł się jak u siebie, niezależnie od tego czy jest rodowitym warszawiakiem czy nie. Warszawa jest stolicą wszystkich Polaków, cieszmy się więc nią razem.

Taka zachęta, przekonuje do udziału w tym wspólnym, radosnym świętowaniu. Dołączajcie więc do wydarzenia na facebook'u i przychodźcie w niedzielę na ulicę Jazdów 5a/3.

AUTORKA: Karolina Rogaska | Kontakt: krogaska@politykawarszawska.pl

 

ZOBACZ TAKŻE:

MJN: TAK dla Emilki, NIE dla kolejnego Starbucksa

Legalnie nad Wisłą

Dla Woli z własnej woli. Dzielnica nagrodzi społeczników

 

Zdjęcie: FB Warszawa przedwojenna - ostatnie zdjęcia

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...