Joanna Erbel: Robert Biedroń przekonał mnie do kandydowania. Nikt tego za nas nie zrobi

Karolina Wiśniewska    2015-09-12 08:38:17

Aktywistka, społeczniczka, jedna z liderek Partii Zieloni w Warszawie i... kandydatka w wyborach do Sejmu. Joanna Erbel wraca do kampanijnej walki. Walki o miasto i mieszkańców, równość społeczną, mądrą politykę mieszkaniową i wiele innych spraw, które można załatwić tylko na poziomie centralnym. „Nikt tego za nas nie zrobi” – przekonuje.

– Mam mnóstwo pomysłów i tylko czekam na moment, w którym będę mogła zacząć je realizować – mówi o swojej kampanii Joanna Erbel. Moment, o którym wspomina to rejestracja wyborczych list, bo nasza rozmowa miała miejsce jeszcze przed owym wydarzeniem. Dziś już wiadomo – Erbel ma miejsce piąte i dopina ostatnie szczegóły, aby ruszyć z agitacją. Będzie znacznie krócej, niż w przypadku wyborów samorządowych, ale pewnie niemniej intensywnie. – Położę nacisk na przekaz bezpośredni, bo chcę się spotykać z moimi wyborcami i wyborczyniami, i znów z pewnością postawię na media społecznościowe – zdradza „Polityce Warszawskiej”. Co poza tym? Dowiemy się w najbliższym czasie.

Jak nie teraz, to kiedy?”

Na pytanie, dlaczego zdecydowała się kandydować, odpowiada wprost: „Jak nie teraz to kiedy?”. Choć nie ukrywa też, że przed podjęciem decyzji wątpliwości nie brakowało. – Po wyborach samorządowych myślałam, że już więcej nie będę startować. Uznałam jednak, że trzeba wziąć odpowiedzialność za te rzeczy, które są dla nas ważne, w które wszyscy wierzymy – przekonuje. Oznajmia nam też, że ostateczną decyzję pomógł jej podjąć Robert Biedroń, prezydent Słupska. – Robert przekonał mnie, że nie można zostawiać spraw, na których nam zależy i pozwalać, aby były spychane przez inne siły – dodaje.

Joanna Erbel – jak doskonale pamiętamy – startowała w ostatnich wyborach na stanowisko Prezydenta m.st. Warszawy. Osiągnęła niewielki wynik (2,8 proc. poparcia), ale zdobyte w kampanii (skądinąd ciekawej i sprawnie przeprowadzonej) doświadczenie chce wykorzystać ponownie. Wybory parlamentarne to swego rodzaju kontynuacja i realizacja postulatów właśnie z listopada. – Takich form kontynuacji może być bardzo dużo. Część osób, które pomagały mi pisać program dziś pracuje w Urzędzie Miasta, inni udzielają się w organizacjach pozarządowych lub różnych grupach protestu, a ja czy Hanna Gil-Piątek (jest „dwójką” na liście w Łodzi – dop. red.) postanowiłyśmy startować do Sejmu – mówi „Polityce Warszawskiej” Joanna Erbel.

Priorytety: Polityka miejska i mieszkaniowa

„Ważne rzeczy”, o których wspomina wielokrotnie to przede wszystkim polityka mieszkaniowa. Aktywistka przekonuje, że obecna władza nie prowadzi takiej w ogóle. Krytykuje takie programy jak „Mieszkanie dla Młodych” czy „Rodzina na swoim” przekonując, że to nic innego jak wykładanie grubych pieniędzy w ręce deweloperów i jednocześnie osobiste wplątywanie w kredyty. – Kredyty nie są żadnym rozwiązaniem dla ludzi młodych, generują tylko kolejne problemy. Potrzebny jest rynek mieszkań na wynajem i rozwój mieszkań komunalnych, o czym mówimy od dawna – komentuje w rozmowie z nami.

Kolejna kwestia to szeroko pojęta polityka miejska, którą działaczka Zielonych zajmuje się od dawna. – Wiele spraw, nawet bardzo drobnych, jest załatwiane na poziomie centralnym. Są to chociażby ceny za parkowanie w miastach. Do tego warto pamiętać o takich kwestiach jak ustawa rewitalizacyjna czy ustawa dotycząca zagospodarowania przestrzennego. Właśnie na tym chciałabym się skupić – przyznaje.

Zjednoczona i zarejestrowana

W piątek Zjednoczona Lewica w końcu zarejestrowała swoje wyborcze listy. Sam proces jednoczenia, jak wielokrotnie opisywaliśmy w „Polityce Warszawskiej” nie należał do najprostszych. Z jednej strony słyszeliśmy, że wszystko jest już dopięte na prawie ostatni guzik, a za chwilę okazywało się, że walka o liczbę pierwszych miejsc i ich rozmieszczenie na mapie Polski wciąż bardziej dzieli niż łączy. – Jesteśmy z różnych partii i to oczywiste, że w pewnych kwestiach dużo rzeczy nas dzieli. Nie jest to jednak czas na kłótnie – mówi Joanna Erbel. – Dobrze, że udało nam się dojść do porozumienia i pójść w jednym komitecie. Od początku namawiałam do tego Partię Zieloni – dodaje.

Wybory samorządowe były porażką dla lewicy. Startowało wiele ugrupowań i wiele kandydatów o lewicowej tożsamości, głosy warszawiaków się podzieliły i w efekcie do rady miasta dostało się tylko dwoje radnych z SLD. Działaczka Zielonych przekonuje, że osoby o lewicowej wrażliwości potrzebują swojej reprezentacji i w samorządzie, i w parlamencie. – Musimy razem przeciwstawić się siłom prawicy, która lada moment będzie chciała zaostrzać już tak wystarczająco ostry projekt ustawy antyaborcyjnej lub zniesie resztki zabezpieczeń socjalnych w Polsce – mówi.

Mimo starań, nie wszystkie siły udało się zjednoczyć. Na ringu pozostaje chociażby Partia Razem. Joanna Erbel przyznaje, że żałuje, iż nie udało się stworzyć z Razem wspólnego ugrupowania.  Rozumiem, że jako nowa partia, ze względów tożsamościowych, chcieli iść w pojedynkę, ale nie wiem czy to jest dobra strategia na obecną sytuację – komentuje. Mimo wszystko, za Razem trzyma kciuki. – Liczę na to, że uda się i nam, i im – dodaje.

Warszawską drużynę Zjednoczonej Lewicy Erbel ocenia bardzo wysoko. – Dzięki zjednoczeniu mamy mocne nazwiska. Otwiera ją naprawdę wybitna polityczka, jaką jest Basia Nowacka, bez której całe to zjednoczenie nie doszłoby do skutku. Jest Katarzyna Piekarska, Krystian Legierski czy Piotr Szumlewicz, czyli znani lewicowi działacze i lewicowe działaczki. – tłumaczy przekonana, że z taką grupą na pewno uda się osiągnąć sukces. Zielonych, oprócz samej Joanny Erbel, reprezentuje w Warszawie m.in. Małgorzata Rawińska, Ewa Suflin i Beata Nowak.

Napisz do autora: kwisniewska@politykawarszawska.pl

 

Zdjęcie: Facebook.com/joanna.erbel.prezydentka

ZOBACZ TAKŻE:

Joanna Erbel: Ruchy miejskie potrzebują nowej formuły

Zjednoczona Lewica: Wycofajmy religię ze szkół!

Marek Kossakowski na czele warszawskich Zielonych

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...