Koniec współpracy ze Smoleńskiem

Sławomir Bielański    2013-08-11 18:51:43

Czy współpraca polsko-rosyjska jest cały czas możliwa? Takie pytanie warto sobie zadać po zeszłotygodniowych sygnałach jakie dotarły do nas z jednej z ursynowskich szkół. Rodzic ucznia z liceum imienia Lajosa Kossutha przekazał nam, że mimo wcześniejszych zapowiedzi, a przede wszystkim kilkuletniej już tradycji (zapoczątkowanej porozumieniem podpisanym jeszcze w 2002 r. pomiędzy, reprezentującą Warszawę, Dzielnicą Ursynów a miastem Smoleńskiem) w tym roku nie będzie planowanej wakacyjnej wymiany młodzieży.

Źródło zdjęcia: www.ursynow.pl

Marcowe przepychanki

Media o sprawie pisały już w marcu, wtedy to, na wniosek władz dzielnicowych, planowano przeznaczyć blisko 120 tys. złotych na rozwój współpracy pomiędzy miastami, a przede wszystkim na umożliwienie spotkań pomiędzy warszawską i smoleńską młodzieżą. Początkowo rada miasta nie zgodziła się na finansowanie z warszawskiego budżetu tej inicjatywy. Ze strony znajdującego się w opozycji do Pani Prezydent Hanną Gronkiewicz-Waltz burmistrza dzielnicy Piotra Guziała padały nawet oskarżenia o celowe szykany władz miasta. Ostatecznie zarządzeniem Nr 4079/2013 Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 25 marca 2013 roku odpowiednie środki na wakacyjną wymianę młodzieży ze Smoleńskiem zostały przekazane do Biura Edukacji m.st. Warszawy i tym samym to ten podmiot przejął od Dzielnicy Usynów realizację zadania.

Wakacyjna wymiana młodzieży w październiku?

Sprawa wydawała się zakończona, zaś rodzice i uczniowie ursynowskich szkół mogli liczyć na dalszą współpracę  a przede wszystkim wymianę międzyszkolną podczas wakacji jeszcze w bieżącym roku. Niestety pomimo przesunięcia środków, czyli de facto zapewnienia finansowania zadania budżetowego, do dnia dzisiejszego żadne z planowanych spotkań nie doszło do skutku. Co więcej, z uwagi na szereg procedur jakie trzeba dopełnić przy wydatkowaniu budżetowych pieniędzy oraz opracowanie stosownego kalendarza wymagane jest przynajmniej miesięczne wyprzedzenie przy organizacji wyjazdów. Jak podkreślał w rozmowie z nami Bartosz Dominiak, naczelnik wydziału promocji Dzielnicy Ursynów, do tej pory nie dotarły do burmistrza żadne sygnały, które mogłyby wskazywać na rezygnację z planowanych zdań. Urząd Dzielnicy pozostaje cały czas w kontakcie ze swoimi odpowiednikami ze Smoleńska, którzy także oczekują na sygnał co dalej ze współpracą.

Miasto milczy, politycy się kłócą, traci młodzież

Niestety pomimo pytań wysłanych do Pana Andrzej Makulskiego, naczelnika wydziału komunikacji społecznej stołecznego Biura Edukacji, nie uzyskaliśmy odpowiedzi na pytanie czy planowane na wymianę młodzieży 120 tys. złotych zostanie przeznaczone zgodnie z zarządzeniem Pani Prezydent. Na podstawie informacji podawanych przez Biuro trudno także stwierdzić by wymiana młodzieży miała dojść do skutku. Nic nie wiedzą o dalszym harmonogramie współpracy rodzice licealistów, którzy do tej pory aktywnie w niej uczestniczyli. Na razie można oczekiwać wymiany ostrych pism pomiędzy nieprzepadającymi za sobą prezydent Warszawy a burmistrzem Ursynowa, czyli klasycznego politycznego pata. Burmistrz Ursynowa wskaże zapewne, że wraz z przekazaniem środków finansowych na realizacje zadania do Biura Edukacji przekazana została odpowiedzialność za jego realizację. Trudno spekulować jakie argumenty wskaże Biuro Edukacji, które na wniosek Pani Prezydent przejęło zadanie. Bez wątpienia ucierpi na tym ursynowska młodzież, która jest ostatecznym beneficjentem współpracy między miastami. Twarz traci także Warszawa jako miasto – dla partnerów ze Smoleńska liczy się przecież efekt końcowy zaś w tym wypadku jego brak.

 

Źródło:  gazeta.pl, rmf24.pl

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...