Zjednoczona Lewica: Jesteśmy alternatywą dla PO i PiS!

Rafał Osiński    2015-09-13 20:28:22

Po konwencjach PiS i PO nadeszła pora na Zjednoczoną Lewicę, która spotkała się w niedzielne popołudnie w Forcie Sokolnickiego w Warszawie. Poznaliśmy nowy program lewicy przedstawiony przez główne "twarze" zjednoczenia: Barbarę Nowacką i Krzysztofa Gawkowskiego. Obok dotychczas formułowanych propozycji nie zabrakło nowych deklaracji.

Konwencja rozpoczęła się przemówieniami liderów partyjnych. W pierwszych wypowiedziach pojawiło się wiele postulatów o charakterze społeczno-ekonomicznym. – Konieczny jest wzrost płacy minimalnej, ale nie tylko. Zjednoczona Lewica podejmie także działania nakierowane na zrównanie zarobków kobiet i mężczyzn – zapowiedziała Barbara Nowacka, współprzewodnicząca Twojego Ruchu. Zdaniem koalicji, pożądany poziom płacy minimalnej to 2500 zł.

Propozycje podatkowe Zjednoczonej Lewicy przedstawił z kolei Krzysztof Gawkowski, sekretarz generalny Sojuszu Lewicy Demokratycznej. – Postulujemy powrót do 40 proc. stawki podatku PIT dla osób najzamożniejszych. Chcemy także wprowadzenia podatku od transakcji bankowych – podkreślił.

Obok tych pomysłów, które formułowane były już wcześniej, pojawiły się także nowe koncepcje. – Uważamy, że podstawowa stawka VAT powinna zostać obniżona do 21 proc.. Dodatkowo osoby, które w skali roku zarabiają mniej niż 21 tys. zł powinny zostać zwolnione z podatku od dochodów osobistych – stwierdził sekretarz generalny SLD i dodał, iż to właśnie te postulaty są rzetelna odpowiedzią na oderwane od rzeczywistości pomysły PiS i PO.

Tradycyjnie pojawiły się również tematy światopoglądowe oraz społeczne. Zjednoczona Lewica postuluje wprowadzenie ustawy o związkach partnerskich oraz wycofanie religii ze szkół. Zdaniem lewicy, niezbędne są także działania naprawcze w sferze służby zdrowia. – Kolejki do lekarzy są nie do zaakceptowania. Nie pozwolimy, by ludzie umierali dlatego, że musieli zbyt długo czekać na objęcie niezbędnymi procedurami medycznymi – postulował Krzysztof Gawkowski. Zjednoczona Lewica obiecuje również obniżenie wieku emerytalnego.

Nie zabrakło także aktualnego tematu uchodźców syryjskich. – Chcemy być solidarni i z Unią Europejską, i z uchodźcami. Dlatego też uważamy, że należy wspierać osoby, które przez wojnę nie mogą powrócić do swoich domów – stwierdziła Barbara Nowacka. Odnosząc się z kolei do sytuacji w szkolnictwie stwierdziła, że żadne dziecko nie może wychodzić ze szkoły głodne. – Szkoła to miejsce wyrównywania szans – podkreśliła.

Miller: Puste hasła PiS i PO

Jako kolejny głos zabrał szef SLD Leszek Miller. – Gdy zgłaszaliśmy różne propozycje społeczne, zawsze słyszeliśmy, że nie ma nie pieniędzy. Teraz nagle, tuż przed wyborami, po ośmiu latach rządów PO obiecuje, że wszystko zrobi! Okazuje się, że są pieniądze! – mówił Miller. Jego zdaniem, zarówno PiS jak i PO licytują się na wielkie lecz puste hasła. Alternatywą dla tego populizmu ma być Zjednoczona Lewica. – Nie chcemy, by Polacy byli wrogami własnego państwa. Chcemy wygrać, możemy wygrać, więc wygrajmy! – zakończył Miller.

Palikot: Gdzie obiecnae 3 mln mieszkań?

Na scenie pojawił się także Janusz Palikot. Z jego ust dało się słyszeć także liczne słowa krytyki pod adresem dwóch głównych partii. – Wczorajszy dzień to czarna sobota polskiej polityki. Słyszymy, że PiS chce stworzyć 1,2 miliona nowych miejsc pracy. A co z 3 milionami mieszkań, które miały powstać? – pytał Palikot. Zarzucił również PO, że poziomem populizmu zaczyna zrównywać się z PiS – Obie partie chcą mieć podatki jak na Cyprze i wydatki jak w Norwegii. To nierealne! – mówił Palikot.

Ostolski: Koniec z umowami śmieciowymi

Na ważne dla lewicy postulaty uwagę zwracał także Adam Ostolski, współprzewodniczący Zielonych. – Nasze priorytety to edukacja i ochrona zdrowia. Chcemy bronić prawa dostępu do nich. Po to idziemy do Sejmu – mówił Ostolski. Jego zdaniem również niedopuszczalna jest konkurencja rynkowa między firmami poprzez niskie koszty pracy, a właśnie z tym mamy do czynienia w Polsce. Zwrócił także uwagę na potrzebę ograniczenia umów śmieciowych i prowadzenia aktywnej polityki przemysłowej.

Wśród obietnic, które pojawiły się podczas pierwszej części konwencji, wspomnieć warto także o pomyśle zwalniania pracodawców ze składek ZUS na okres 18 miesięcy za pierwsze i drugie stworzone miejsce pracy, likwidacji bezpłatnych staży i planach utworzenia 150 tys. nowych miejsc pracy.

Panele dyskuyjne

Kolejnym etapem dzisiejszej konwencji były panele dyskusyjne. Dotyczyły one spraw związanych ze wzrostem gospodarczym, świeckim państwem oraz przyszłością młodych osób. Na drugi blok z kolei złożyły się problemy związane z bezpieczeństwem europejskim, usługami społecznymi i zrównoważonym rozwojem. Stanowiły one rozwinięcie problemów, które wspomniane zostały w pierwszej części konwencji.

Wśród propozycji sformułowanych podczas paneli pojawiły się miedzy innymi pomysły wprowadzenia edukacji seksualnej do szkół, likwidacji zapisów o obrazie uczuć religijnych, czy też wprowadzenia bezpłatnej pomocy prawnej dla obywateli. Nie unikano także tematów ekologicznych. Zdaniem Joanny Erbel, konieczne jest tworzenie zielonych miejsc pracy i to nie tylko w wielkich metropoliach. Według Dariusza Jońskiego z kolei należy powiązać moment przejścia na emeryturę ze stażem pracy. Wanda Nowicka dla odmiany postulowała odejście od traktowania służby zdrowia przez pryzmat biznesu – Powoduje to, że wykonywane są tylko te procedury, które są zyskowne – stwierdziła.  

Zjednoczona Lewica, mimo nieco poprawiających się notowań, wciąż w sondażach jest daleko za PO i PiS. Czy dzisiejsza konwencja pozwoli się choćby nieco zbliżyć do czołówki? Zobaczymy już niedługo.

Napisz do autora: osinski@politykawarszawska.pl

Zdjęcia: https://twitter.com/Zjed_Lewica

 

Zobacz także:

Zjednoczona Lewica: Wycofajmy religię ze szkół!

Zjednoczona Lewica przenosi się nad Wisłę

Zjednoczona Lewica zarejestrowana

 

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...