Ostatni taki... Krulikowskiego subiektywny przegląd tygodnia

Paweł Krulikowski    2015-09-14 12:28:19

Konwencje, konwencje, konwencje. Kampania wyborcza w Warszawie całkowicie przykrywa wydarzenia lokalne i trudno się temu dziwić. Stąd dzisiaj zaglądam głównie do „dużej” polityki. Zapraszam.

Przegląd tygodnia rozpoczynamy od wizyty na Wawrze, gdzie spotkanie swoich sympatyków zorganizował PiS. Było ciasno i ludno. Miejsc parkingowych brakowało na tyle, że ochroniarze wraz z sympatycznymi działaczami PiS zastanawiali się czy... wpuścić Marka Jurka. W gruncie rzeczy słusznie. Na warszawską listę nie wpuścił go prezes, to dlaczego ma wjeżdżać?

Samo wydarzenie w znanej nam, pisowskiej normie, ustalonej w tej kampanii wyborczej. Nie było żenady. Mniej życzliwi szeptali tylko pod nosem, że niedługo przemówienia przyszłej premier Beaty Szydło zaczną konkurować z długością publicznych wypowiedzi Fidela Castro.

Podczas sobotnich konwencji wyborczych (ale oczywiście tylko tych warszawskich) z wypiekami na twarzy oglądałem licytację pomiędzy PiS-em i ZLEW-em. Przewaga ewidentnie była po stronie lewicy, ponieważ swoją konwencję zaczęli później. Stąd we wszystkich socjalnych propozycjach pobili prawicę na całej linii. „Au”, jęknął budżet państwa.

Kampania wyborcza trwa również wewnątrz samej Platformy Obywatelskiej. Najpierw Pani Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz (wiceprzewodnicząca PO) zakazała przemarszu przeciwnikom imigracji, potem wojewoda Jacek Kozłowski (kandydat PO do Sejmu) zakaz ten uchylił. To najlepszy przykład na to, że III RP nie jest jednak PRL-em bis. Za PRL-u wyżej umoszczony partyjny aparatczyk miał zawsze rację.

Pomijając już polityczne spory, same demonstracje okazały się pokojowym sukcesem. Na własne oczy widziałem, jak maszerują koło siebie zwolennicy intronizacji Chrystusa Króla, przyjaciele imigrantów, a dookoła nich kręcą się radykalni ONR-owcy. Na Krakowskim Przedmieściu wesoło było niewątpliwie, ale weekendowe wydarzenia pokazują, że Polska potrafi czasami przypominać prawdziwą demokrację.

Na marginesie – wojewoda Kozłowski to jednak większy cwaniak. Z jednej strony, pozwala maszerować „naziolom”, z drugiej powołuje specjalnego pełnomocnika ds. migracji. Oto rzadki przykład, jak dogodzić wszystkim.

Czas na cykl „warszawskie jaja”! A tutaj jak zwykle Separatystyczna Republika Bemowo. W skrócie? Bemowska policja złożyła wniosek do Burmistrza Zygrzaka o dofinansowanie nowego radiowozu. Burmistrz Zygrzak się zgodził. Ale na złość Zygrzakowi postanowił zrobić jego (przynajmniej legalny) przełożony, czyli pełnomocnik Pani Prezydent, Grzegorz Popielarz. „Pan Zygrzak to sobie może...” rzekł Popielarz i kasę na radiowóz wstrzymał. Na szczęście jednak głos rozsądku w tej sprawie ma zająć Rada Warszawy i 17 września pieniądze na zakup samochodu wygospodarować.

Trwa walka aktywistów z Miasto Jest Nasze z wielkimi korporacjami. Po porażce z Biedronką tym razem upatrzyli sobie Starbucksa. Mało to hipsterskie, bo jak powszechnie wiadomo, potencjalny elektorat MJN-u lubi strzelić sobie sojowe latte na podwójnym espresso. Tym razem jednak będzie trudniej niż w przypadku Kina Femina, bo „powojenny modernizm” pawilonu „Emilka” grzeje chyba naprawdę nielicznych.  

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Najostrzejsze komentarze, zawsze cięta riposta, najlepiej klikalne teksty i najdłuższy staż w redakcji "Polityki Warszawskiej". Drodzy Czytelnicy, z przykrością informujemy, że red. Paweł Krulikowski odchodzi z naszego zespołu i tym tektsem się z nami i Państwem żegna.

Zupełnie jednak nie znika. Niebawem na naszej stronie pojawiać się będą opinie/felietony/komentarzy społeczników, ekspertów i polityków. Red. Krulikowski również znajdzie się wśród nich.

Z naszej strony, dziękujemy Panie Redaktorze za te 2,5 roku, za doskonałą współpracę i jeszcze lepsze teksty, z którymi my i nasi Czytelnicy zaczynali nowy tydzień. Powodzenia :)

Zespół „Polityki Warszawskiej”

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...