Stawić czoła kryzysowi | Sesja rady na Pradze Południe

Polityka Warszawska    2015-09-15 20:44:48

Kolejna sesja rady Pragi Południe, która odbyła się 15 września, w głównej mierze skupiła się na ocenie pomocy udzielonej mieszkańcom kamienicy, przy ulicy Wiarusów 15, zniszczonej przez pożar. Tragedia stała się przyczynkiem do dyskusji o tym, jak dzielnica może się przygotować na sytuacje kryzysowe i jak skutecznie pomagać poszkodowanym.

Pożar kamienicy na ulicy Wiarusów rozpoczął się porankiem 3 września. W trakcie wykonywania prac remontowych zajął się dach budynku. Ewakuowanych zostało 178 osób. Akcja gaśnicza trwała do godziny 14.00. Część zniszczeń spowodował ogień, reszta wynika z zalania lokali wodą, której użyto do gaszenia pożaru. Firma wykonująca pracę na budynku przyznała, że jest odpowiedzialna za tą trudną sytuację. Mieszkańców wpuszczono na teren budynku po godzinie 19, kilka rodzin zdecydowało się wrócić do swoich mieszkań. Pozostałym poszkodowanym trzeba było zapewnić miejsce pobytu tymczasowego, które mają zajmować do czasu uzyskania lokali zastępczych. Będą je zamieszkiwać do czasu zakończenia odbudowy i remontu zniszczonych mieszkań. Wedle zapowiedzi, mają być one oddane 7 października. Tymczasem poszkodowani przebywają w dawnym hotelu pracowniczym na ulicy Mycielskiego 20, część radnych miała wątpliwości, co do zapewnionych mieszkańcom warunków.

– Widziałem pokoje na Mycielskiego i jestem zdziwiony, że komuś przyszło do głowy kogokolwiek tam zakwaterować. Tamte lokale urągają tym ludziom  mówił Marek Borkowski (PiS) i pytał – Dlaczego nie dostali zakwaterowania hotelowego, tak jak obiecywano? Z odpowiedzią przyszła Katarzyna Niwińska, naczelniczka wydziału organizacyjnego, która osobiście odpowiadała za poszukiwanie lokum tymczasowego dla poszkodowanych. Okazuje się, że w hotelach i hostelach do których dzwoniła nie było miejsca lub proponowano pokoje 1-2 osobowe – niewystarczające dla rodzin z dziećmi. W zamian za to zaproponowano mieszkańcom pokoje w hotelu OSiRU na Ochocie. Skorzystały z nich trzy rodziny, większość nie chciała się przenosić tak daleko od miejsc pracy czy placówek oświatowych do których uczęszczają ich dzieci.

Pojawiły się propozycje, by przy wsparciu władz miasta, wyremontować jakiś budynek jego mieszkania miałyby spełniać rolę lokum tymczasowego na wypadek podobnych sytuacji w przyszłości. Za takim pomysłem optował między innymi Sławomir Kalinowski (PiS): – Warto stworzyć budynek rotacyjny. Choćby jeden na dwie dzielnice, Pragę Południe i Północ. Służyłby nie tylko w wypadku kataklizmów, ale także jako zamieszkanie tymczasowe, kiedy w miejscu pobytu stałego odbywają się prace remontowe. To rozwiązanie nie przemówiło do wszystkich. – Remontowanie mieszkań na zapas to ryzyko. Wolnostojące lokale są często dewastowane, okradane. – argumentował Grzegorz Zabłocki z zarządu Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami. Dodatkowo wskazywano, że nawet jeśli przygotuje się 50 takich mieszkań, może się okazać, że to będzie za mało, pewnych zdarzeń losowych nie da się przewidzieć. Zwrócono także uwagę, że tymczasowe warunki zapewnione mieszkańcom spalonej kamienicy wcale nie są takie złe. Zazwyczaj, zanim poszkodowani w wyniku kataklizmu otrzymają lokale zastępcze, umieszcza się ich w salach szkolnych czy salach sportowych. – W budynku przy Mycielskiego 20 rodziny mają chociaż klucze do pokoi, odrobinę intymności.  - podkreślał Ireneusz Rajski, kierownik zespołu delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

Ważną kwestię poruszył także Dariusz Lasocki (PiS), zwrócił uwagę na to, że większość poszkodowanych nie będzie potrafiła samodzielnie przejść procedur prawnych służących otrzymaniu odszkodowania od firmy wykonującej prace na dachu kamienicy. Burmistrz Piotr Żbikowski zapewnił, że mieszkańcy otrzymają pomoc także w zakresie prawnym. Wsparcie prawników zadeklarowała też Małgorzata Brzózka z Ośrodka Pomocy Społecznej dzielnicy Praga Południe: – Zatrudniamy prawników, którzy są dostępni cztery dni w tygodniu. Na pewno pomogą wszystkim, którzy będą potrzebowali wsparcia przy wypełnianiu wniosków czy wytłumaczenia procedur.

Dyskusja, która odbyła się na XIV sesji Rady Dzielnicy Pragi Południe była ważnym, merytorycznym omówieniem działania w niespodziewanych, losowych sytuacjach. Skupiono się na dopracowywaniu planu działania w przyszłości. Pożar kamienicy na Wiarusów 15 jest dla jej mieszkańców tragedią nie do opisania, można tu jednak znaleźć jakiś pozytywny, a przynajmniej dający nadzieję, aspekt. Urząd Dzielnicy, mimo drobnych zastrzeżeń, zdał egzamin z radzenia sobie w sytuacji kryzysowej. Podjęto szybkie, ale zarazem przemyślane decyzje. Akcję pomocy mieszkańcom, krótko i wymownie, podsumowała radna Bożena Manarczyk (PO): – Działania Zarządu były po prostu dobre.

 

W Urzędzie Dzielnicy Praga Pd. prowadzona jest zbiórka odzieży, pościeli, środków czystości i artykułów chemicznych dla mieszkańców, którzy ucierpieli w pożarze kamienicy. Rzeczy można przekazywać do pokoju nr 108 w siedzibie Urzędu przy ulicy Grochowskiej 274. Zachęcamy do udzielenia pomocy poszkodowanym.

AUTORKA: Karolina Rogaska | Napisz do autora: krogaska@politykawarsawska.pl

 

ZOBACZ TAKŻE:

Prywatyzacja Jeziorka Gocławskiego nielegalna

Praga Południe ma nowego wiceburmistrza

PiS chce zawiesić wiceburmistrza Pragi-Południe

 

Zdjęcie: https://www.facebook.com/pragapoludnienasygnale

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...