Mozaika polityczna Włoch

Sławomir Bielański    2013-08-12 16:26:46

Włochy w ostatnich wyborach samorządowych były jedną z niewielu dzielnic, w których Platforma Obywatelska straciła swoją pozycję uzyskując 6 mandatów (o 2 mniej niż 2006 roku). Swoją pozycję wzmocniła Wspólnota Dzielnicy Włochy zdobywając 7 mandatów, silną pozycję utrzymała Prawo i Sprawiedliwość zdobywając 6 miejsc w radzie dzielnicy. Po jednym mandacie zdobył Sojusz Lewicy Demokratycznej oraz Stowarzyszenie Sąsiedzkie Włochy.

Źródło zdjęcia: www.radawarszawy.um.warszawa.pl

Włochy należą do niewielu dzielnic, w których współrządzi obecnie Prawo i Sprawiedliwość. Burmistrzem tej dzielnicy jest Michał Wąsowicz, jednocześnie przewodniczący PiS-u w dzielnicy i bardzo popularny lokalny polityk (zdobył najlepszy wynik osiągając 801 głosów w wyborach samorządowych). Wąsowicz należy do grona polityków niekontrowersyjnych, który potrafi współpracować ponad politycznymi podziałami. Wśród partyjnych liderów można także wymienić przewodniczącą rady dzielnicy Bernadetę Karczewską oraz młodego radnego partii Christiana Młynarka.

Ze strony Platformy Obywatelskiej trudno znaleźć jednoznacznego lidera. Radnym tej partii jest Krzysztof Czuma, syn byłego ministra sprawiedliwości i posła PO – Andrzeja Czumy. Pomimo znanego nazwiska, Czuma pozostaje jednak w partyjnym cieniu. W przeszłości wchodził w konflikty z dziennikarzami (m.in. z portalem Salon24 oraz jego naczelnym Igorem Janke) zaś ludzie znający się na lokalnej polityce nie zapomnieli, że jeszcze w 2006 roku startował do Rady Dzielnicy z listy Ligi Polskich Rodzin.

Po stronie Wspólnoty Dzielnicy Włochy można znaleźć znanych samorządowców: Jerzego Kowaliszyna oraz Andrzeja Krupińskiego. Kowaliszynowi jeszcze nie tak dawno wypominano, że formalnie  ( jako wiceburmistrz odpowiedział za edukację) podlegała mu własna żona – dyrektor jednej włoskich placówek edukacyjnych. Drugi z liderów, Andrzej Krupiński, jest dość popularnym wiceburmistrzem, działającym w samorządzie Włoch od początku lat 90. Jednocześnie warto pamiętać że lokalna wspólnota jest ważnym członkiem Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej, zaś dzielnicowi politycy tego ruchu należą do liderów ogólno-warszawskiego komitetu. Byli oni także aktywną siłą polityczną, która zbierała podpisy pod referendum w sprawie odwołania prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz.

W przypadku pozostałych radnych mamy do czynienia z niewielkimi komitetami wyborczymi. Sojusz Lewicy Demokratycznej reprezentuje Andrzej Pawlik, wieloletni samorządowiec, ostatnio skonfliktowany z warszawskimi władzami SLD. Grono radnych dzielnicy uzupełnia Jolanta Piecuch z apolitycznego, lokalnego stowarzyszenia Sąsiedzkie Włochy

Obecnie dzielnica wydaje się raczej pewnym okręgiem wyborczym dla prawicy i lokalnej wspólnoty samorządowej (co warto podkreślić o AWS-owskim czyli również prawicowym rodowodzie). Znaczącą kartą pozostaje osobista popularność burmistrza Wąsowicza i brak jasnego przywództwa w Platformie. Zagadką jest wbrew pozorom także lokalna wspólnota samorządowa, z radnym Romanem Gembarzewskim, jego ambicje polityczne sięgają dalej niż tylko funkcji przewodniczącego klubu, którą obecnie pełni. Ciekawym elementem politycznej układanki może być również lewica.  W 2010 r. porażkę ponieśli młodzi działacze tej partii, m.in. Przemysław Alberski, otwarcie występujący przeciwko obecnym władzom. Dziś wydaje się, że na lewicy do władzy (podobnie jak na szczeblu ogólnokrajowym) dochodzi starsze pokolenie działaczy.

 

Źródła: gazeta.pl, tvn24.pl 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...