Na Bemowie wymieniają zamki w drzwiach...

Polityka Warszawska    2015-09-16 20:06:16

Kolejny odcinek telenoweli pod tytułem „wojna bemowska”. Tym razem poszło o opuszczony, choć nie do końca, gabinet byłego wiceburmistrza dzielnicy. Ludzie Hanny Gronkiewicz-Waltz rankiem 3 września weszli do pomieszczenia i wymienili zamki. – Czysta złośliwość – komentuje burmistrz Krzysztof Zygrzak. Krótko mówiąc, na Bemowie bez zmian…

27 sierpnia Rada Warszawy uchyliła 14 uchwał podjętych w ciągu ostatniego półrocza przez Radę Dzielnicy Bemowo. Pisaliśmy wtedy, że unieważnia to również wybór Krzysztofa Zygrzaka na burmistrza dzielnicy. Burmistrz jednak nie zgadza się z tą decyzją, przypominając, że wyboru zarządu dokonano dwukrotnie, pierwszy raz jeszcze pod koniec 2014 roku, Rada Warszawy zaś nie anulowała uchwał z tamtego okresu. Funkcję zastępcy burmistrza przestał za to pełnić Łukasz Lorentowicz. Miał on opuścić zajmowany przez siebie gabinet, tymczasem, według pełnomocników prezydent miasta, nie uczynił tego.

W tej sytuacji pełnomocnicy wraz z komisją weszli do pomieszczenia, wymieniając także zamki w drzwiach. Wszystko wydarzyło się, jak mówi nam burmistrz Zygrzak, wczesnym rankiem, jeszcze przed otwarciem ratusza. – To, co się dzieje, jest po prostu żałosne – przyznaje w rozmowie z „Polityką Warszawską”. – Wydawało mi się, że nie jest możliwa w demokratycznym państwie w XXI wieku nocna wymiana zamków w gabinecie burmistrza.

Polityczna akcja

– Wystarczyłby telefon, prośba o to, by zabrać te rzeczy – dodaje Lorentowicz. – Nie byłoby potrzeby przeprowadzania takiej dziwnej i szeroko zakrojonej akcji, która miała w gruncie rzeczy tylko i wyłącznie nacechowanie polityczne. Niemieszczące się w katalogu zachowań, o których powinniśmy mówić w samorządzie m. st. Warszawy
– przekonuje. Jak podkreśla były wiceburmistrz, głównym problemem było to, że w gabinecie znajdowały się dokumenty związku zawodowego, którego jest przewodniczącym. Były tam m.in. deklaracje członkowskie i inne dane, które nie powinny, w jego opinii, trafić w niepowołane ręce. Pikanterii sprawie dodaje fakt, że, według byłego zastępcy burmistrza, przewodnicząca komisji, która zajęła pomieszczenie, jest także przewodniczącą innego związku zawodowego.

– Uzurpowanie sobie dysponowania pokojem według własnego uznania, na takiej zasadzie, że w tym momencie dla wygody pana Lorentowicza jest to pokój związkowy, pozostawiam bez komentarza – ripostuje Marek Lipiński, pełnomocnik prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz. Podkreśla, że miasto nie wydało zgody na korzystanie przez Lorentowicza z tego pomieszczenia w tym charakterze.

Na widok przeglądanych przez komisję dokumentów Zygrzak wezwał policję. Ta jednak nie potrafiła powiedzieć, kto ma rację w sporze i poleciła złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa na pełnomocników, co burmistrz niezwłocznie uczynił.

Tymczasem do prokuratury złożono też doniesienie na samego burmistrza Bemowa. – Zachowanie burmistrza Zygrzaka, który wezwał policję na pracowników urzędu, obrażając przewodniczącą komisji, jest dla mnie kuriozalne i niezrozumiałe. – mówi Lipiński. – Przewodnicząca złożyła doniesienie do prokuratury na to, że Zygrzak obrażał ją publicznie i bezcześcił jej dobre imię.

– Na pewno nigdy nikogo nie obraziłem, jestem prawnikiem, w związku z czym uważam na to, żeby niczyich dóbr osobistych nie naruszyć – odpowiada na te zarzuty burmistrz Bemowa. – Po raz tysięczny w historii tej kadencji złożono zawiadomienie do prokuratury na mnie czy na władze Bemowa. Wielokrotnie były składane takie zawiadomienia, nie skończyły się nigdy niczym innym niż umorzeniem. Jestem spokojny, żadnego przepisu w tym zakresie nie złamałem.

Krok od...

Krzysztof Zygrzak w rozmowie z „Polityką Warszawską” przyznaje, że od początku kadencji sporny pokój pełnił rolę miejsca spotkań z mieszkańcami. Czasowo urzędował tam Lorentowicz, gdyż nie dano mu innego pomieszczenia. – Blokowano uporczywie zajęcie przez niego innego gabinetu. Nikt nie opróżniał zatem tego pokoju, z racji tego, że pełnił on swoją pierwotną funkcję.

– Dla mnie cała ta sytuacja jest obrzydliwa – mówi Lorentowicz. – Ja nie wiedziałem nic o tym, moje rzeczy zostały zajęte, nie miałem dostępu do tego pokoju. Nikt z pełnomocników nie skierował do mnie żadnego wystąpienia, pisma, smsa, czegokolwiek. – W opinii byłego wiceburmistrza pełnomocnicy nie mieli prawa dysponowania pomieszczeniami bemowskiego ratusza, gdyż uchwała zarządu, będąca emanacją Ustawy Warszawskiej, mówi, że to właśnie zarząd jest odpowiedzialny za administrowanie obiektami dzielnicowymi. – Tu nawet elementarnej ludzkiej przyzwoitości nie było. Pan Popielarz ordynarnie kłamie, chcąc wywołać wrażenie, że ja bym rzekomo trzymał się tego pokoju uporczywie i kurczowo. Tych dwóch panów pełnomocników miało już nieraz okazję do tego, żeby mówić prawdę, ale nigdy z niej nie skorzystało.
– To jest krok od tego, że mogą mi zająć gabinet na przykład i stwierdzić, że będą robić inwentaryzację – zaznacza burmistrz. – Jeżeli są w stanie wejść siłowo do mojego sekretariatu i zająć pokój konferencyjny, to jest tylko krok od tego, żeby włamać się do mojego pokoju, gdzie są dokumenty sądu, różne ważne rzeczy.

– Tego typu kretyńskie spory, niezależnie od tego, kto ma w nich rację, na pewno wizerunkowi Bemowa nie służą – dodaje Zygrzak. I chyba trudno tu o lepsze podsumowanie.

AUTOR: Jacek Stawiany
zdjęcie: Polityka Warszawska

 

ZOBACZ TAKŻE:

Burmistrz Bemowa zapowiada powołanie „komisji śledczej”

Zakaz wstępu do Ratusza? Prokuratura wszczyna śledztwo

Kto odpowiedzialny za tzw. "aferę bemowską"?

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...