Zieloni apelują: Promujmy zieleń, nie samochody

Rafał Osiński    2015-09-28 20:30:52

Dane są nieubłagane – powietrze w Warszawie jest bardzo zanieczyszczone. Próbą rozwiązania problemu jest projekt Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Warszawy stworzony przez stołeczny ratusz. Budzi on jednak poważne zastrzeżenia warszawskich Zielonych, którzy proponują bardziej radykalne posunięcia.

Ostatnie analizy przeprowadzane przez Wojskowy Instytut Medyczny oraz Politechnikę Warszawską nie pozostawiają złudzeń. Stan powietrza w stolicy pozostawia wiele do życzenia. Około 300 – 350 osób rocznie przedwcześnie umiera na nowotwory płuc zaś około 1500 – 1800 traci życie z powodu chorób krążeniowo-oddechowych spowodowanych przez stołeczne zanieczyszczenia.

Próbą odpowiedzi na wyzwania stojące przed stolicą w związku z tym problemem jest projekt Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla m. st. Warszawy, który właśnie znajduje się w fazie konsultacji społecznych. Jego treść wywołała jednak wiele wątpliwości wśród warszawskich Zielonych.

Zarzuty wobez PGN

Główne zarzuty dotyczą niedostatecznego, zdaniem działaczy, położenia nacisku na ograniczenie ruchu samochodów w mieście oraz zbyt małego wsparcia dla rozwoju miejskiej zieleni. – Gospodarka niskoemisyjna to dwie sprawy: mniejsze zużycie energii oraz czystsze powietrze do oddychania. Program przedstawiony przez ratusz skupia się na pierwszym aspekcie, ale pomija drugi. Tymczasem bez ograniczenia ruchu samochodowego i radykalnej zmiany podejścia do zieleni w mieście fatalna jakość warszawskiego powietrza się nie poprawi. Dlatego domagamy się uzupełnienia PGN o te kwestie  stwierdziła Izabela Zygmunt, przewodnicząca warszawskiego koła partii.

Wśród proponowanych przez Zielonych rozwiązań jest także rozbudowa parkingów P+R oraz bardziej konsekwentne karanie kierowców za nieprawidłowe parkowanie. Podkreślają oni także konieczność uwzględnienia zachowania niezabudowanych terenów zielonych.

– Warto rozważyć także wariant zamiennej cyrkulacji samochodowej, czyli na przykład w poniedziałek zezwalamy na jeżdżenie samochodom o parzystych numerach rejestracyjnych a we wtorek o nieparzystych – uważa z kolei Łukasz Skurczyński, członek warszawskiego koła Zielonych. – W tym wszystkim chodzi o zmianę sposobu myślenia, bo samochód nie jest ani szybszy ani tańszy ani wygodniejszy od komunikacji miejskiej lub roweru – stwierdził.  

Wątpliwości budzi także tryb przeprowadzania konsultacji społecznych. Konsultacje przeprowadzane w takim trybie, bez przygotowania informacji o treści dokumentu w przystępny sposób, z wyznaczonym 26-dniowym terminem, wyglądają jedynie na próbę wypełnienia urzędniczych obowiązków, a nie realne włączanie mieszkańców i mieszkanek w proces podejmowania decyzji i tworzenia przyszłości naszego miasta stwierdziła Zuzanna Lulińska, która w imieniu partii sformułowała uwagi do Planu.

– To dobrze, że sporządzono taki plan. Im więcej konsultacji z mieszkańcami i mieszkankami Warszawy, i transparencji w polityce miejskiej, tym lepiej. Niestety plan zawiera niedociągnięcia – przekonuje Łukasz Skurczyński. – Na przykład język dokumentu wzywa o pomstę do nieba! Takie plany powinny być pisane w sposób przejrzysty i dostępny a nie żargonem, którego zwyczajny mieszkaniec lub mieszkanka nie są w stanie zrozumieć – dodał. Jego zdaniem, nie każdy jest ekspertem od gospodarki niskoemisyjnej. – Mówmy do ludzi po ludzku, a nie po ekspercku – zaapelował.

Konieczność poprawy stanu powietrza w Warszawie nie budzi wątpliwości. Dobrze, że temat został podjęty. Wypada jedynie wyrazić nadzieję, że władze Warszawy nie będą się bały podjąć nawet mało popularnych politycznie decyzji, które pomogą jednak ograniczyć fatalne skutki zanieczyszczeń w naszym mieście.

 

Napisz do autora: osinski@politykawarszawska.pl

Zdjęcie:facebook.com/WarszawskiAlarmSmogowy/

Zobacz także:

Joanna Erbel: Robert Biedroń przekonał mnie do kandydowania. Nikt tego za nas nie zrobi

Marek Kossakowski na czele warszawskich Zielonych

Zieloni zgłaszają uwagi do Programu Rewitalizacji Pragi

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...