Sejm zmienia przepisy. Tańszy wykup mieszkań komunalnych coraz bliżej

Jan Kunert    2015-09-21 07:51:05

Niedawno weszła w życie nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami. Otwiera ona furtkę Radzie Warszawy do ponownego ustalenia warunków oraz wysokości bonifikat, dla wszystkich, którzy chcą taniej wykupić mieszkania komunalne na własność.

O sprawie piszemy od roku. Wtedy bowiem najpierw Wojewódzki, a następnie Naczelny Sąd Administracyjny, uchylił część uchwały Rady Warszawy z grudnia 2011 (nr XXIX/615/2011). Stołeczni radni zmienili wówczas zasady wykupu lokali od miasta. Uzależnili to od sytuacji majątkowej lokatorów. Znieśli również wyjątkowo korzystne dla najemców bonifikaty, sięgające nawet 90 procent. – To było bardzo burzliwe posiedzenie – wspominał wtedy w rozmowie z nami ówczesny radny Marcin Rzońca. – Starły się dwie koncepcje: jedna, żeby bonifikaty zostały na starym poziomie, druga, aby nikt nie miał żadnych zniżek. To, że NSA uchyliło w części tę uchwałę, świadczy o tym, że ratusz był znowu do tej reformy nieprzygotowany i to co zaproponował nie do końca trzymało się kupy – twierdził.

Bonifikaty zablokowane

Pokłosiem obu sądowych wyroków było wstrzymanie wykupu stołecznych mieszkań z bonifikatą. Potwierdzał to ratusz, jak i poszczególne dzielnice. – Tak, wstrzymujemy wykup. Nie wiem kiedy, to się zmieni. Czekamy na nową uchwałę – usłyszeliśmy od jednej z urzędniczek na Bielanach. Podobnie na Woli. – Na razie nie mamy podstaw prawnych, aby udzielać bonifikat. Tak jest w całej Warszawie.

Stołeczni urzędniczy szukając dobrego rozwiązania, zwracali się o pomoc do Marii Wasiak, minister Infrakstruktury i rozwoju oraz do NSA, gdzie zawnioskowali o uzupełnienie wyroku. Pisaliśmy o tym w "Polityce Warszawskiej". Nie przyniosło to jednak żadnych rezultatów.

Nowelizacja daje zielone światło

Z pomocą przyszedł polski sejm, który przegłosował nowelizację ustawy o nieruchomościach. Następnie prezydent Andrzej Duda ją podpisał, a pod koniec sierpnia weszła w życie. Umożliwia podjęcie nowej uchwały stołecznym radnym. Nie ma już żadnych przeszkód prawnych, żeby mogli określić na nowo warunki wykupu mieszkań oraz wysokość bonifikat. Czy tak się stanie? Podpytujemy szefa stołecznego klubu Platformy Obywatelskiej Jarosława Szostakowskiego. – Nie będziemy składać swojego projektu. Czekamy na propozycję pani prezydent – usłyszeliśmy. Rzecznik Ratusza, Bartosz Milczarczyk potwierdza, że prace już się rozpoczęły. – Projekt na razie konsultujemy wewnętrznie – mówi „Polityce Warszawskiej”. – Dobrze, że ustawa została przyjęta w takim kształcie. Dzięki niej będziemy mogli zaproponować mieszkańcom kompleksowe rozwiązanie – stwierdza. Kiedy projekt uchwały będzie gotowy? – Powinien być do końca roku – zapowiada rzecznik.

Są inne propozycje

Swoje projekty zapowiada również opozycja oraz stołeczne organizacje pozarządowe. – Jako stowarzyszenie "Warszawiak na Swoim" będziemy proponowali własną wersję uchwały. Prace są już na finiszu – mówi nam Paweł Lisiecki, burmistrz Pragi Północ, a jednocześnie prezes stowarzyszenia. O szczegółach, w tym o wysokości bonifikat, które znajdą się w projekcie, nie chce jeszcze mówić. Również stołeczny klub Prawa i Sprawiedliwości pracuje nad swoją uchwałą. – Jestem właśnie po spotkaniu ze środowiskami lokatorskimi  mówi nam szef stołecznego PiS-u Jarosław Krajewski. Zaleca jednak brak pośpiechu i spokojne prace nad projektem. – Na pewno będzie po wyborach – deklaruje. – Trzeba wrócić do wysokich bonifikat, dzięki którym Warszawiacy mogliby wykupić mieszkanie, w którym rodziny, często pokolenia, mieszkają od np. pięćdziesięciu lat, za dziesięć procent ich wartości – mówił nam rok temu, ówczesny szef stołecznego klubu PiS, Maciej Wąsik.

Napisz do autora: jan.kunert@politykawarszawska.pl

 

ZOBACZ TAKŻE:

„Tak” dla rewitalizacji i dodatkowych funduszy na oświatę

Warszawa patrzy w przyszłość

Bonifikaty, mosty i sekundniki. PiS składa nowe propozycje

Zdjęcie: Facebook.com/Sejm-RP

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...