Rada Warszawy odwołała zarząd Bemowa

Karolina Wiśniewska    2015-09-17 17:45:11

W biurku byłego wiceburmistrza Łukasza Lorentowicza znaleziono dokumenty, o których Rada Warszawy wcześniej nie miała pojęcia. Wśród nich najważniejszy – wniosek burmistrza Zygrzaka o rezygnację ze stanowiska. Wobec tego, miejscy radni postanowili odwołać cały zarząd.

-Punktu dotyczącego Bemowa nie było w planie porządku obrad, lecz obecny na sesji były wiceburmistrz (obecnie radny) Łukasz Lorentowicz wiedział, że coś się wydarzy. – Zapewne dziś ponownie radni będą próbowali nas odwołać, tym razem cały zarząd – mówił. Tak też się stało. W środę na portalu „Polityka Warszawska” informowaliśmy o wymianie zamków i przejęciu przez pełnomocników miasta gabinetu Łukasza Lorentowicza. – W biurku radnego znaleziono ważne dokumenty, o których radni miasta nie wiedzieli, a powinni – tłumaczy nam Marek Lipiński, jeden z pełnomocników pani prezydent. – Była tam m.in. rezygnacja Krzysztofa Zygrzaka z 26 stycznia 2015 roku – tłumaczy.

Tu warto przypomnieć, że zarząd na Bemowie wybierany był kilkukrotnie – raz w grudniu, dwa razy w styczniu. Burmistrz podawał się do dymisji, aby zostać wybranym ponownie i udowodnić, że wbrew zarzutom opozycji – udało się uzyskać potrzebne kworum. Do porozumienia i tak nigdy nie dochodziło, a kolejne wybory zawsze niosły ze sobą kolejne kontrowersje.

Na tę chwilę Bemowo nie ma burmistrza ani wiceburmistrzów. –  Zgodnie ze stanem prawnym,trzyosobowy zarząd wybrany w grudniu, w składzie Krzysztof Zygrzak, Jakub Gręziak i Radosław Kulikowski jest jedynie „pełniącym swoje obowiązki”, w związku z czym, mają znacznie bardziej ograniczone kompetencje – tłumaczy dalej Marek Lipiński.

Łukasz Lorentowicz nie ma sobie nic do zarzucenia. W rozmowie z „Polityką Warszawską” przekonuje, że to co się wydarzyło na sesji, to (cyt.) „prawdziwy skandal”. – Znaleziono jakieś dokumenty, rzekome rezygnacje i na ich podstawie wydaje się pochopne wyroki – tłumaczy. – Za chwilę okaże się, że w moim biurku mogło znajdować się naprawdę wszystko – dodaje. Na pytanie „co dalej”, odpowiada krótko – jeszcze nie wiem. – Wracam na Bemowo, opowiem moim kolegom o wszystkim, co się tu wydarzyło i podejmiemy odpowiednie decyzje. Musimy wszystko przeanalizować – tłumaczy.

Zdaniem pełnomocnika Marka Lipińskiego następny krok należy do rady dzielnicy Bemowo, która powinna powołać nowy zarząd.

---------------------------------------------------------------------------------------------

Oświadczenie byłego burmistrza Krzysztofa Zygrzaka:

Miesiąc temu, wbrew prawu i  pod byle pretekstem Rada Miasta na wniosek Hanny Gronkiewicz-Waltz próbowała pozbyć się Zarządu na Bemowie. Nie udało się wówczas, zatem próba została ponowiona dziś. Oczywiście potajemnie i w ostatniej chwili. Nie mogąc stworzyć uczciwie większości w Radzie Dzielnicy, Hanna Gronkiewicz-Waltz i jej partyjni siepacze są w stanie otwarcie łamać wszelkie przepisy, nawet kosztem narażenia Miasta na gigantyczne koszty przegranych spraw sądowych. O dalszych decyzjach politycznych będą Państwo informowani na bieżąco. Od dzisiaj Rada Dzielnicy ma 30 dni na ponowny wybór Burmistrza, a obecny Zarząd do tego czasu zobowiązany jest pełnić swoją funkcję. Chyba, że Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz Platforma raz jeszcze zdepcze prawo i siłowo wprowadzi na Bemowo komisarza, czego niestety nie można wykluczyć…  

------------------------------------------------------------------------------------------

Przypomnijmy, że na poprzedniej sesji rady miasta, pod koniec sierpnia, radni zdecydowali o uchyleniu czternastu uchwał podjętych przez Radę Dzielnicy Bemowo w ostatnim półroczu. Wśród nich znalazły się również te, które powoływały Krzysztofa Zygrzaka na burmistrza, a jego współpracowników na zastępców. Decyzjom zarzucono błędy proceduralne, takie jak dodawanie kolejnych punktów posiedzenia do zwoływanych wcześniej sesji nadzwyczajnych oraz niezgodność ze statutem dzielnicy.

Władze dzielnicy nie zgodziły się wówczas z tymi zarzutami i przekonywali, że zarząd działa dalej – w składzie powołanym w grudniu (tj. bez Łukasza Lorentowicza oraz Tomasza Mikołajczaka). Jak zareagują teraz? O stanowisku Bemowa dowiemy się w najbliższych dniach.

Napisz do autora: kwisniewska@politykawarszawska.pl

 

ZOBACZ TAKŻE:

Burmistrz Bemowa zapowiada powołanie „komisji śledczej”

Zakaz wstępu do Ratusza? Prokuratura wszczyna śledztwo

Jakub Gręziak przestaje być radnym. Zagrożona koalicja na Bemowie?

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...