„Tak” dla rewitalizacji i dodatkowych funduszy na oświatę

Karolina Wiśniewska    2015-09-18 08:14:51

Blisko czterysta milionów złotych na oświatę, w tym 366 mln zł na inwestycje. Z drugiej strony – przyjęty Zintegrowany Program Rewitalizacji dla Pragi Północ, Pragi Południe i Targówka. Wśród głównych założeń m.in. ożywienie społeczno-gospodarcze oraz podniesienie jakości przestrzeni publicznej. Choć nie obyło się bez długich dyskusji i wielu wątpliwości, kiedy doszło do głosowania – radni byli niemal jednomyślni.

Oprócz opisywanej już w "Polityce Warszawskiej" udanej próbie odwołania zarządu na Bemowie, warszawscy radni podjęli na czwartkowej sesji szereg decyzji kluczowych dla dalszego rozwoju naszego miasta.

Sesja bez debaty o Reducie Ordona

Samo uchwalanie porządku obrad przebiegło nadzwyczajnie szybko i bez większych kontrowersji. Wiceprezydent Jarosław Jóźwiak wniósł trzy dodatkowe punkty (m.in. w sprawie udzielenia pomocy powiatowi pułtuskiemu na dom pomocy społecznej, który służyć ma również mieszkańcom Warszawy). Opozycyjny klub Prawa i Sprawiedliwości wnosił o dodanie informacji pani prezydent w sprawie ochrony pomnika Reduty Ordona. Punkt został jednak odrzucony. – Kwestia Reduty Ordona miała być tematem ostatniego zespołu koordynującego tą sprawę. Z przyczyn losowych ten punkt został przełożony, dlatego proszę o odłożenie sprawy na następną sesję – zaapelował wiceprezydent Jóźwiak. PO wstrzymała się od głosu, punkt nie został więc przyjęty do porządku.

400 mln na edukację i kłótnia o Pragę Północ

Najwięcej uwagi radni poświęcili zmianom w budżecie i Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2015-2042, spośród których najważniejsze dotyczyły wzrostu wydatków związanych z edukacją. – Na oświatę przeznaczamy dodatkowe 399 mln zł, w tym aż 366 mln na nowe inwestycje – mówił skarbnik m.st. Warszawy Mirosław Czekaj. – Podstawą do zmian są przede wszystkim wnioski z oceny realizacji budżetu w pierwszym półroczu 2015 roku oraz weryfikacja harmonogramu zadań realizowanych przy udziale środków unijnych – informował podczas sesji.

Podczas debaty nad zmianami w finansach miasta nie zabrakło pytań i wątpliwości ze strony opozycji. Radny PiS Dariusz Figura punktował rządzących za zbyt małe środki przeznaczane wcześniej na edukację i krytykował za opóźnione inwestycje (chociażby bulwary). – Wszystkie te zmiany wyglądają bardzo pięknie. Z drugiej strony, mam przed sobą oświadczenie zarządu dzielnicy Praga Północ. Praga zwraca uwagę, że w dodatkowych milionach na oświatę dla Warszawy, na praskie placówki nie przeznaczono nawet złotówki – komentował z kolei radny Zbigniew Cierpisz. – Praga pokazuje, że fundusze naprawdę są konieczne i apeluje do Pani Prezydent o zmianę tych planów – dodawał.

Radny Szostakowski nie zostawił zarzutów opozycji bez odpowiedzi. – Podczas dwóch kadencji Hanny Gronkiewicz-Waltz w Warszawie wybudowano 11 szkół i 17 przedszkoli. Zmodernizowano zaś 300 szkół i aż 111 przedszkoli – przypominał. Zgodził się z tym, iż w niektórych miejscach sytuacja wciąż jest trudna (np. na Białołęce, gdzie w jednej ze szkół powstało aż 18 klas pierwszych), ale przekonywał, że tam również na bieżąco podejmowane są nowe działania. – Natomiast w ciągu czterech lat, kiedy to państwo rządzili stolicą, tych szkół i przedszkoli nie było wcale – punktował opozycję przewodniczący klubu PO. – To nieprawda – odpowiedział radny Jarosław Krajewski. – Kiedy rządził PiS, edukacja była priorytetem przez całą kadencję. W nią właśnie inwestowaliśmy największą część budżetu – dodawał.

Do zarzutów radnego Cierpisza dotyczących pomijania Pragi Północ jednoznacznie ustosunkował się z kolei pan Michał Olszewski. – Chciałbym, aby zarząd dzielnicy, zamiast stawiać kolejne oczekiwania, pomógł nam zrealizować te inwestycje, które już są wykonywane – mówił. Wiceprezydent podkreślił, że inwestycje oświatowe należy kierować przede wszystkim tam, gdzie są największe potrzeby, czyli w obecnej sytuacji, m.in. na Ursynów czy Białołękę. – Jeśli burmistrz Pragi Północ ma żal do miasta, dlaczego nie pojawił się na dzisiejszej sesji – pytała z kolei przewodnicząca rady Ewa Malinowska-Grupińska.

Michał Olszewski rozwiał też wątpliwości radnego dotyczące tego czy praskie szkoły zostaną objęte planem rewitalizacji. – Nie ma takich placówek. Już w 2012 roku podjęliśmy decyzję, że inwestujemy przede wszystkim w ludzi, a nie tylko w mury – odpowiedział. – Praga ma swoje środki i realizuje inwestycje, a rewitalizacja to nie worek z pieniędzmi i warto o tym pamiętać – podsumował.

Mimo ostrej dyskusji, zdecydowana większość radnych opowiedziała się za wprowadzeniem zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej. Na „tak” głosowało 50 członków rady, 6 wstrzymało się od głosu, nikt nie był przeciwny. – Popieramy te zmiany głównie ze względu na ważne i potrzebne zmiany w zakresie edukacji – mówił radny PiS Dariusz Figura.

Rewitalizacyjny sukces

Podobnych emocji nie zabrakło podczas dyskusji nad kolejnym, niezwykle ważnym dla rozwoju Warszawy (a zwłaszcza jej prawej strony) projektem. Mowa o Zintegrowanym Programie Rewitalizacji do 2022 roku. Program dotyczy trzech dzielnic: Praga-Północ, Praga-Południe i Targówek i obejmuje sześć obszarów: Nowa i Stara Praga, Szmulowizna, Kamionek, Targówek Mieszkaniowy i Fabryczny.

Wiceprezydent Michał Olszewski podziękował wszystkim tym, którzy pracowali nad programem, w szczególności trzem paniom radnym: Gajewskiej, Zbińkowskiej i Żebrowskiej. – To jest wielki sukces, ale ta praca się jeszcze nie kończy. Kiedy prezydent Duda podpisze ustawę o rewitalizacji, miasto otrzyma jeszcze więcej możliwości – przekonywał. – Pan prezydent dziękował wszystkim, więc my dziękujemy panu prezydentowi – podkreśliła z kolei radna Dorota Zbińkowska. – Gdyby nie jego praca, nie mielibyśmy tak dobrego dokumentu – dodała. Radna przypomniała również, że zintegrowany program był przeprowadzony z dużym udziałem mieszkańców, ale też osób ze świata nauki i ekspertów branżowych. Spotkania odbywały się w poszczególnych dzielnicach (łącznie 13), przeprowadzano też warsztaty z mieszkańcami. – To naprawdę duże osiągnięcie – podsumowała. Po wszystkich uprzejmościach, nadeszła jednak pora na mniej entuzjastyczne opinie ze strony opozycji.

Radna Alicja Żebrowska z PiS na wstępie wypomniała szumne hasło „miliard dla Pragi”, które wielokrotnie padało z ust pani prezydent. – Ten miliard jest, ale z racji tego, że w program rewitalizacji Pragi „włożono” pieniądze z innych programów – podkreśliła.  Pani diagnoza jest słuszna, a cały projekt jest realizowany z różnych innych źródeł – przyznał prezydent Olszewski, którzy ponownie podkreślił, że na hasło „rewitalizacja” miasto nie jest w stanie „ot tak” wygospodarować dodatkowych dochodów, a budżet – jak zostało powiedziane wcześniej – nie jest z gumy.

Rewitalizacja ma zarówno cele główne, jak i szczegółowe. Do tych pierwszych zaliczyć należy: ożywienie społeczno-gospodarcze, podniesienie jakości przestrzeni publicznej, rozwój turystyki, kultury i sportu, walka z wykluczeniem społecznym i zwiększenie aktywności mieszkańców. W przypadku drugich warto wspomnieć np. remonty i modernizacje warunków mieszkaniowych, stworzenie miejsca aktywności lokalnej na Siarczanej 6, budowa Sinfonia Varsovia czy remont boiska przy ulicy Namysłowskiej. Radna Żebrowska wymieniała kolejne cele, przy czym podkreśliła, że wiele z nich to tylko bardzo ogólne hasła, z których nie wynika nic konkretnego, tak jak w przypadku miejsca aktywności na ul. Siarczanej.

Radny Piotr Szyszko przyznał zaś, że całego programu rewitalizacji nieco się obawia. – Nie chciałbym, aby przez to miasto rozwijało się nierównomiernie. – Obawiam się, że ZGN będzie za wszelką cenę stawiał na rozwój terenów objętych rewitalizacją, a inne zostawi w tyle. Pozostała część dzielnicy będzie uznawana za mniej istotną, nawet jeśli jakieś remonty będą potrzebne – tłumaczył podczas sesji. Michał Olszewski zapewniał radnego, że rewitalizacja jest właśnie po to, aby miasto zaczęło rozwijać się symetrycznie. – Nie możemy podjąć rewitalizacji w całym mieście, bo wówczas ona nie będzie działać – przekonywał.

Mimo wielu wątpliwości, podobnie jak w przypadku zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej, program rewitalizacji został przez radnych przyjęty znaczną większością głosów. „Za” opowiedziało się 51 osób, dwie wstrzymały się od głosu i nikt nie zagłosował przeciwko.

Będzie kładka dla rowerów na Łazienkowskim

Wśród ważniejszych decyzji podjętych przez radnych na czwartkowej sesji jest również przeznaczenie środków na budowę kładki rowerowej na Moście Łazienkowskim, o której pisaliśmy w „Polityce Warszawskiej”. Choć dla wielu „ścieżka za 16 mln zł to przesada”, uznano, że jest to inwestycja potrzebna. Przy okazji debaty powstał również pomysł, aby przeprowadzić szerszą akcję edukacyjną na temat odpowiedniego poruszania się po mieście. – Wielu rowerzystów po prostu nie potrafi jeździć, poruszają się po chodnikach, zachowują nieodpowiednio – komentowała radna Olga Johann z PiS. Przewodnicząca Malinowska-Grupińska zgodziła się z podjęciem działań w tym kierunku, lecz przyznała, że taka kampania potrzebna jest nie tylko rowerzystom, ale wszystkim uczestników ruchu drogowego. Pomysł był jednak inicjatywą niezobowiązującą i nie przyniósł żadnych konkretnych propozycji.

Napisz do autora: kwisniewska@politykawarzawska.pl

Zdjęcia: Polityka Warszawska

 

ZOBACZ TAKŻE:

Rewitalizacja Pragi - nadzieje i obawy

Zieloni zgłaszają uwagi do Programu Rewitalizacji Pragi

 

 

 
 
Komentarze do artykułu
Najnowsze w serwisie
Ratusz
2017-08-18 18:54:47
Ponad siedem tysięcy złotych - tyle zapłacą stołeczni urzędnicy za "konsul...
Białołęka
2017-05-25 17:35:54
Już w najbliższą sobotę, z okazji Dnia Matki, odbędzie się Białołęcki B...
Ratusz
2017-05-23 06:17:21
Od 1 czerwca wejdzie w życie nowa taryfa biletowa ZTM. Spadną ceny biletów dw...
Rozmaitości
2017-05-19 06:29:31
Budynek przy plaży obok Stadionu Narodowego (Poniatówce) od czerwca znów będ...
Żoliborz
2017-05-13 17:24:10
W sobotę wreszcie odsłonięty został pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. W ...
Ratusz
2017-05-12 15:32:28
Ratusz ogłosił w piątek, że od września przedszkola w Warszawie będą bezp...
Mozaika polityczna
2017-05-11 15:54:43
Czwartek przyniósł nowe fakty w sprawie reprywatyzacji. Centralne Biuro Antyko...
Ratusz
2017-05-09 19:56:17
Stowarzyszenie Republikanie opublikowało na swoich stronach Mapę Wydatków War...
Ratusz
2017-05-08 19:46:51
Władze Warszawy chcą zachęcić do udziału w tworzeniu miejskiej zieleni. Zap...
Mozaika polityczna
2017-04-10 17:54:32
Głośno dyskutowanym tematem w poniedziałkowej dyskusji o sprawach politycznyc...